1398/01/31

بانک اطلاعات آزمایشگاه‌های فعال حوزه هوافضا راه‌اندازی شد

ستاد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای فراهم شدن زیرساخت ها و بسترسازی برای تست و آزمون محصولات هوافضا، اقدام به تکمیل بانک اطلاعاتی آزمایشگاه های فعال حوزه هوافضا کرده است. این ستاد اهدافی همچون «توسعه فناوری، صنایع و شرکت‌های دانش‌بنیان»، «ضرورت ایجاد بسترهای لازم برای تست و آزمون محصولات شرکت‌های...
بانک اطلاعات آزمایشگاه‌های فعال حوزه هوافضا راه‌اندازی شد

ستاد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای فراهم شدن زیرساخت ها و بسترسازی برای تست و آزمون محصولات هوافضا، اقدام به تکمیل بانک اطلاعاتی آزمایشگاه های فعال حوزه هوافضا کرده است.
این ستاد اهدافی همچون «توسعه فناوری، صنایع و شرکت‌های دانش‌بنیان»، «ضرورت ایجاد بسترهای لازم برای تست و آزمون محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان و طرح‌های کلان مندرج در سند جامع توسعه هوافضا»، «تجاری سازی و برند سازی محصولات» و «حمایت هدفمند از طرح‌های آزمایشگاهی، برای ساختاردهی و انسجام‌بخشی به زیرساخت‌های آزمایشگاهی» را در دستور کار داشته است.
در این پروژه که در ذیل طرح «شبکه ملی آزمایشگاهی هوافضا» انجام شد، بانک اطلاعات موجود در شبکه و آزمایشگاه‌های فعال دراین حوزه مورد بررسی قرار گرفت و مراکز آزمون فعال حوزه فناوری هوافضا شناسایی شد، این طرح با کمک شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اجرایی شده است.

داخلی |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

پرتاب ناموفق یک ماهواره چینی از سری ماهواره‌های مرموز یائوگان

چینی‌ها تلاشی ناموفق برای پرتاب یک ماهواره‌ دیگر از سری یائوگان (yaogan) به فضا داشتند. این ماهواره یائوگان-۳۳ (yaogan-33) نام داشت و مانند دیگر ماهواره‌های سری یائوگان ماهواره‌‌ای سنجش‌ از دور، نظامی و با اهدافی نامشخص بود. تا کنون ۳۳ مورد از این سری ماهواره‌ها از سال ۲۰۰۶ ساخته و به فضا پرتاب شده‌اند. چینی‌ها این ماهواره‌ها را یا به رادار‌های روزنه مصنوعی مجهز کرده‌اند یا به دوبین‌های سنجشی نوری قدرتمند. شواهد نشان می‌دهد که چینی‌ها قصد دارند ماهواره‌های یائوگان بیشتری به فضا بفرستند. چینی‌ها تاکنون هیچ گونه اطلاعات دقیقی در مورد وزن، طول عمر و تجهیزات این ماهواره‌ها ارائه نداده‌اند. اما با توجه به این که همه این ماهواره‌ها یا به مدار لئو یا یه مدار خورشید آهنگ فرستاده شده‌اند و ماهواره‌بر لانگ مارچ-۴سی (Longmarch-4C) که حامل اصلی این ماهواره‌ها به فضا است ظرفیتی به ترتیب ۴۲۰۰ کیلوگرم و ۲۸۰۰ کیلوگرم به مدارهای لئو و خورشید-آهنگ دارد میتوان حدود وزن آن‌ها را حدس زد. پرتاب این ماهواره پنجشنبه ۲۳ می (۲ خرداد) ساعت ۶:۴۵ به وقت محلی (۳:۱۵ به وقت ایران) از پایگاه فضایی تای‌یوان انجام شد که ناموفق بود و ماهواره‌بر موفق نشد ماهواره‌ خود را در مدار قرار دهد.