1398/01/31

ماجرای عکس سیاهچاله‌ای که ۵۵میلیون سال نوری با ما فاصله دارد

در فاصله‌ی ۵۵میلیون سال نوری با ما و در کهکشان ام۸۷ (M87) سیاهچاله‌ای بانام پاهلی (Pōwehi) یا کمانه‌ای وجود دارد که اخیراً تصویری از آن به‌عنوان نخستین تصویر واقعی از یک سیاهچاله توسط ناسا (NASA) منتشر شد. برای اینکه چرا دانشمندان تصویر این سیاهچاله را با تأخیر دوساله به‌صورت رسمی منتشر کردند می‌توان...
ماجرای عکس سیاهچاله‌ای که ۵۵میلیون سال نوری با ما فاصله دارد
نخستین تصویر از سیاهچاله توسط تلسکوپ افق رویداد ثبت شد. این سیاهچاله ۵۵میلیون سال نوری با ما فاصله دارد و با قطری ۳میلیون برابر کره زمین، به آن لقب هیولا را داده‌اند.
در فاصله‌ی ۵۵میلیون سال نوری با ما و در کهکشان ام۸۷ (M87) سیاهچاله‌ای بانام پاهلی (Pōwehi) یا کمانه‌ای وجود دارد که اخیراً تصویری از آن به‌عنوان نخستین تصویر واقعی از یک سیاهچاله توسط ناسا (NASA) منتشر شد. گفتنی است فاصله نوری (Light Year) جزو واحد‌های اندازه‌گیری طول در کیهان‌شناسی و نجوم است که برای نشان دادن آن از مخفف ال‌وای (LY) نیز استفاده می‌کنند. سال نوری معادل مسافتی است که نور در خلأ و در مدت یک سال می‌پیماید که برابر با ۹پتامتر (9Pm) یا ۹.۴۶۰.۷۳۰.۴۷۲.۵۸۰.۸۰۰متر و یا ۹.۵هزار میلیارد کیلومتر است. با توجه به فاصله ۵۵میلیون سال نوری این سیاهچاله با سیاره ما، برای تعیین فاصله نجومی آن با زمین می‌بایست عدد۵۵ را در ۹.۵هزار میلیارد کیلومتر ضرب کنید.
ثبت نخستین تصویر از سیاهچاله
برای نخستین بار دانشمندان توانستند تصویر واقعی از یک سیاهچاله را بافاصله ۵۵میلیون سال نوری به ثبت برسانند. البته این تصویر در بازه زمانی ۱۰روزه و در سال۲۰۱۷ به ثبت رسیده است، اما آن‌ها پس از دو سال تجزیه‌وتحلیل داده‌ها توانستند آن را در سال۲۰۱۹ به‌صورت رسمی منتشر کنند.

ماجرای عکس سیاهچاله‌ای که ۵۵میلیون سال نوری با ما فاصله دارد

دلیل تأخیر در انتشار تصاویر
برای اینکه چرا دانشمندان تصویر این سیاهچاله را با تأخیر دوساله به‌صورت رسمی منتشر کردند می‌توان پاسخ‌های متعددی را بیان کرد. نخستین دلیل این است که در هر رصد شبانه فقط یک پتابایت از داده‌ها قابل‌بررسی است و این در حالی است که حجم تصاویر ارسالی از تلسکوپ افق رویداد حدود ۵هزار ترابایت بود. درواقع محققان با طراحی یک الگوریتم توانستند ۵هزار ترابایت تصویر را پردازش کنند و نتیجه نهایی را به معرض نمایش عموم درآورند.

ماجرای عکس سیاهچاله‌ای که ۵۵میلیون سال نوری با ما فاصله دارد

برای ثبت این تصویر از ۸تلسکوپ در ۶موقعیت مکانی مختلف استفاده‌شده است. تلسکوپ افق رویداد (Event Horizon) جزو تلسکوپ‌های پژوهشی برای ساخت یک آرایه بزرگ تلسکوپی محسوب می‌شود که دارای ۸شبکه جهانی از تلسکوپ‌های رادیویی است. ازاین‌رو برای جمع‌آوری تمامی این اطلاعات به زمان زیادی نیاز بود؛ چراکه امکان انتقال این حجم از داده‌ها از طریق اینترنت ممکن نیست و می‌بایست اطلاعات مربوط به تصاویر این سیاهچاله را به کمک هارد درایوها منتقل می‌کردند.
منبع: گجت نیوز

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

چه کسی به ثبت اولین تصویر از یک سیاه‌چاله فضایی کمک کرد؟

1398/01/28
می‌توان گفت ۱۰ آوریل روز بزرگی برای علم و به خصوص برای دانشمندان زن بود. کیت بومن (Katie Bouman ) محقق فارغ‌التحصیل شده از دانشگاه ام‌آی‌تی () موفق شد در سال ۲۰۱۷ یک الگوریتم را برای تلسکوپ...

هر آنچه لازم است درباره اولین تصویر از سیاه چاله بدانید

1398/01/27
دانشمندان برای اولین بار از اولین تصویر از سیاه‌چاله‌ در کهکشان غول‌آسای ام۸۷ (M87) رونمایی کردند که توسط تلسکوپ ایی‌اچ‌تی (EHT) ثبت‌شده است. چهارشنبه ۲۱فروردین، روز بزرگی برای دنیای ستاره‌شناسی...

پربازدیدکننده ترین خبر

پرتاب ناموفق یک ماهواره چینی از سری ماهواره‌های مرموز یائوگان

چینی‌ها تلاشی ناموفق برای پرتاب یک ماهواره‌ دیگر از سری یائوگان (yaogan) به فضا داشتند. این ماهواره یائوگان-۳۳ (yaogan-33) نام داشت و مانند دیگر ماهواره‌های سری یائوگان ماهواره‌‌ای سنجش‌ از دور، نظامی و با اهدافی نامشخص بود. تا کنون ۳۳ مورد از این سری ماهواره‌ها از سال ۲۰۰۶ ساخته و به فضا پرتاب شده‌اند. چینی‌ها این ماهواره‌ها را یا به رادار‌های روزنه مصنوعی مجهز کرده‌اند یا به دوبین‌های سنجشی نوری قدرتمند. شواهد نشان می‌دهد که چینی‌ها قصد دارند ماهواره‌های یائوگان بیشتری به فضا بفرستند. چینی‌ها تاکنون هیچ گونه اطلاعات دقیقی در مورد وزن، طول عمر و تجهیزات این ماهواره‌ها ارائه نداده‌اند. اما با توجه به این که همه این ماهواره‌ها یا به مدار لئو یا یه مدار خورشید آهنگ فرستاده شده‌اند و ماهواره‌بر لانگ مارچ-۴سی (Longmarch-4C) که حامل اصلی این ماهواره‌ها به فضا است ظرفیتی به ترتیب ۴۲۰۰ کیلوگرم و ۲۸۰۰ کیلوگرم به مدارهای لئو و خورشید-آهنگ دارد میتوان حدود وزن آن‌ها را حدس زد. پرتاب این ماهواره پنجشنبه ۲۳ می (۲ خرداد) ساعت ۶:۴۵ به وقت محلی (۳:۱۵ به وقت ایران) از پایگاه فضایی تای‌یوان انجام شد که ناموفق بود و ماهواره‌بر موفق نشد ماهواره‌ خود را در مدار قرار دهد.