1398/01/31

ماجرای عکس سیاهچاله‌ای که ۵۵میلیون سال نوری با ما فاصله دارد

در فاصله‌ی ۵۵میلیون سال نوری با ما و در کهکشان ام۸۷ (M87) سیاهچاله‌ای بانام پاهلی (Pōwehi) یا کمانه‌ای وجود دارد که اخیراً تصویری از آن به‌عنوان نخستین تصویر واقعی از یک سیاهچاله توسط ناسا (NASA) منتشر شد. برای اینکه چرا دانشمندان تصویر این سیاهچاله را با تأخیر دوساله به‌صورت رسمی منتشر کردند می‌توان...
ماجرای عکس سیاهچاله‌ای که ۵۵میلیون سال نوری با ما فاصله دارد
نخستین تصویر از سیاهچاله توسط تلسکوپ افق رویداد ثبت شد. این سیاهچاله ۵۵میلیون سال نوری با ما فاصله دارد و با قطری ۳میلیون برابر کره زمین، به آن لقب هیولا را داده‌اند.
در فاصله‌ی ۵۵میلیون سال نوری با ما و در کهکشان ام۸۷ (M87) سیاهچاله‌ای بانام پاهلی (Pōwehi) یا کمانه‌ای وجود دارد که اخیراً تصویری از آن به‌عنوان نخستین تصویر واقعی از یک سیاهچاله توسط ناسا (NASA) منتشر شد. گفتنی است فاصله نوری (Light Year) جزو واحد‌های اندازه‌گیری طول در کیهان‌شناسی و نجوم است که برای نشان دادن آن از مخفف ال‌وای (LY) نیز استفاده می‌کنند. سال نوری معادل مسافتی است که نور در خلأ و در مدت یک سال می‌پیماید که برابر با ۹پتامتر (9Pm) یا ۹.۴۶۰.۷۳۰.۴۷۲.۵۸۰.۸۰۰متر و یا ۹.۵هزار میلیارد کیلومتر است. با توجه به فاصله ۵۵میلیون سال نوری این سیاهچاله با سیاره ما، برای تعیین فاصله نجومی آن با زمین می‌بایست عدد۵۵ را در ۹.۵هزار میلیارد کیلومتر ضرب کنید.
ثبت نخستین تصویر از سیاهچاله
برای نخستین بار دانشمندان توانستند تصویر واقعی از یک سیاهچاله را بافاصله ۵۵میلیون سال نوری به ثبت برسانند. البته این تصویر در بازه زمانی ۱۰روزه و در سال۲۰۱۷ به ثبت رسیده است، اما آن‌ها پس از دو سال تجزیه‌وتحلیل داده‌ها توانستند آن را در سال۲۰۱۹ به‌صورت رسمی منتشر کنند.

ماجرای عکس سیاهچاله‌ای که ۵۵میلیون سال نوری با ما فاصله دارد

دلیل تأخیر در انتشار تصاویر
برای اینکه چرا دانشمندان تصویر این سیاهچاله را با تأخیر دوساله به‌صورت رسمی منتشر کردند می‌توان پاسخ‌های متعددی را بیان کرد. نخستین دلیل این است که در هر رصد شبانه فقط یک پتابایت از داده‌ها قابل‌بررسی است و این در حالی است که حجم تصاویر ارسالی از تلسکوپ افق رویداد حدود ۵هزار ترابایت بود. درواقع محققان با طراحی یک الگوریتم توانستند ۵هزار ترابایت تصویر را پردازش کنند و نتیجه نهایی را به معرض نمایش عموم درآورند.

ماجرای عکس سیاهچاله‌ای که ۵۵میلیون سال نوری با ما فاصله دارد

برای ثبت این تصویر از ۸تلسکوپ در ۶موقعیت مکانی مختلف استفاده‌شده است. تلسکوپ افق رویداد (Event Horizon) جزو تلسکوپ‌های پژوهشی برای ساخت یک آرایه بزرگ تلسکوپی محسوب می‌شود که دارای ۸شبکه جهانی از تلسکوپ‌های رادیویی است. ازاین‌رو برای جمع‌آوری تمامی این اطلاعات به زمان زیادی نیاز بود؛ چراکه امکان انتقال این حجم از داده‌ها از طریق اینترنت ممکن نیست و می‌بایست اطلاعات مربوط به تصاویر این سیاهچاله را به کمک هارد درایوها منتقل می‌کردند.
منبع: گجت نیوز
سازمان ها | NASA

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

چه کسی به ثبت اولین تصویر از یک سیاه‌چاله فضایی کمک کرد؟

1398/01/28
می‌توان گفت ۱۰ آوریل روز بزرگی برای علم و به خصوص برای دانشمندان زن بود. کیت بومن (Katie Bouman ) محقق فارغ‌التحصیل شده از دانشگاه ام‌آی‌تی () موفق شد در سال ۲۰۱۷ یک الگوریتم را برای تلسکوپ...

هر آنچه لازم است درباره اولین تصویر از سیاه چاله بدانید

1398/01/27
دانشمندان برای اولین بار از اولین تصویر از سیاه‌چاله‌ در کهکشان غول‌آسای ام۸۷ (M87) رونمایی کردند که توسط تلسکوپ ایی‌اچ‌تی (EHT) ثبت‌شده است. چهارشنبه ۲۱فروردین، روز بزرگی برای دنیای ستاره‌شناسی...

پربازدیدکننده ترین خبر

فروشگاه اینترنتی اسپاش آغاز به کار کرد

دفتر مطالعات فضایی اسپاش همواره به دنبال ترویج دانش و اطلاعات فضایی بوده و در این راه تاکنون بازخوردهایی بسیار خوب از طرف عموم دریافت کرده، لذا در راستای ادامه راه خود برای آگاه سازی مردم و علاقه‌مندان به فضا تصمیم بر آغاز برخی فعالیت‌ها برای کودکان و نوجوانان اتخاذ شده است. بر همین اساس اسپاش اقدام به تاسیس اولین فروشگاه اینترنتی هوافضای کشور کرده که با ارائه اسباب بازی‌ها و وسایل کمک آموزشی به آشناسازی این گروه سنی با فضا و صنعت فضایی بپردازد.