1398/02/01

نشانه‌هایی از حیات میکروبی در مریخ شناسایی شد

محققان مجارستانی در دومین شهاب‌سنگ مریخی نشانه‌هایی از حیات میکروبی کشف کرده‌اند. این در حالی است که ۲۰سال قبل دانشمندان برای نخستین بار چنین ادعایی را مطرح کردند. این شهاب‌سنگ که آل‌اچ-۷۷۰۰۵ (ALH-77005) نام دارد حاوی نشانه‌های زیستی است که به گفته دانشمندان وجود بافت و ویژگی‌های به‌جامانده از ارگانیسم‌ها...
نشانه‌هایی از حیات میکروبی در مریخ شناسایی شد

گروهی از محققان مجارستانی با بررسی یک شهاب‌سنگ متعلق به مریخ به این نتیجه رسیده‌اند که نشانه‌هایی از حیات میکروبی در سیاره سرخ وجود داشته است.

محققان مجارستانی در دومین شهاب‌سنگ مریخی نشانه‌هایی از حیات میکروبی کشف کرده‌اند. این در حالی است که ۲۰سال قبل دانشمندان برای نخستین بار چنین ادعایی را مطرح کردند.
این شهاب‌سنگ که آل‌اچ-۷۷۰۰۵ (ALH-77005) نام دارد حاوی نشانه‌های زیستی است که به گفته دانشمندان وجود بافت و ویژگی‌های به‌جامانده از ارگانیسم‌ها را توضیح می‌دهد.
کارشناسان با استفاده از روش‌های تصویربرداری پیشرفته متوجه میکرو فیلامنت‌هایی شدند که به‌وسیله فسیل‌های میکروبی مریخی آن‌ها را به وجود آورده‌اند.
میکرو فیلامنت‌ها رشته‌ای بسیار نازک با قطر ۶نانومتر هستند و معمولاً از پروتئین اکتین و میوزین تشکیل‌شده‌اند. این نخستین باری نیست که چنین ادعایی مطرح می‌شود. در سال۱۹۹۶ میلادی ناسا (NASA) اعلام کرد شواهدی مشابه از حیات در مریخ را در یک صخره فضایی دیگر یافته است. در آن زمان دانشمندان اعلام کردند نمی‌توان چنین ادعایی را تأیید کرد زیرا امکان دارد نشانگرها از فرایندهای غیر بیولوژیکی به وجود آمده باشند.
ایلدیکو گولایی (Ildiko Gyollai) از مرکز تحقیقات ستاره‌شناسی و علوم زمین‌شناسی در آکادمی علوم بلغارستان (Hungarian Academy of Science) این تحقیق جدید را رهبری کرده است.
گروه او با استفاده از روش‌های مختلف ازجمله فناوری مادون‌قرمز لایه‌نازکی از نمونه آل‌اچ-۷۷۰۰۵ را بررسی کردند. آن‌ها همچنین مواد معدنی و مواد دیگری را بررسی کردند که در این سنگ وجود داشت.
آن‌ها به این نتیجه رسیدند که فیلامنت‌های میکرو احتمالاً به وجود باکتری‌هایی اشاره دارند که با خوردن زنگ آهن زنده مانده‌اند.
در سال۱۹۹۶ میلادی دانشمندان ناسا اعلام کردند دلیلی مبنی بر حیات میکروبی در یک شهاب‌سنگ مریخ به نام آال‌اچ-۸۴۰۰۱ (ALH -84001) یافته‌اند. آن‌ها نیز در پژوهش خود به وجود رشته‌ها و فیلامنت ها اشاره‌کرده بودند. صخره مذکور ۴میلیارد سال قبل در مریخ به وجود آمده و حدود ۱۳سال قبل به زمین رسیده بود.

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

تولید اکسیژن در مریخ

1398/01/20
کاوشگر بعدی مریخ که تابستان سال آینده به مریخ ارسال خواهد شد مجهز به یک جعبه طلایی خواهد بود. وظیفه این جعبه طلایی که MOXIE نام دارد، تولید اکسیژن(به صورت آزمایشی) در مریخ خواهد بود. این...

سرانجام وجود گاز متان در مریخ به اثبات رسید

1398/01/26
تکه جدیدی از پازل مربوط به ناپدید شدن متان روی مریخ کشف شد. داده‌های گردآوری شده از مدار توسط آژانس فضایی اروپا (ESA) مورد بررسی قرار گرفت تا هر گونه ارتباط با داده‌های جمع‌آوری شده از...

جمع آوری خاک رس از سطح مریخ برای یافتن آب

1398/01/27
دوربین مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) موسوم به ماستکم، اولین بار در ۳ فوریه سال ۲۰۱۹، لایه‌هایی از خاک رس را در سطح مریخ شناسایی کرد. حالا تلاش برای جمع‌آوری نمونه‌های خاک رس از سطح این...

پربازدیدکننده ترین خبر

پرتاب ناموفق یک ماهواره چینی از سری ماهواره‌های مرموز یائوگان

چینی‌ها تلاشی ناموفق برای پرتاب یک ماهواره‌ دیگر از سری یائوگان (yaogan) به فضا داشتند. این ماهواره یائوگان-۳۳ (yaogan-33) نام داشت و مانند دیگر ماهواره‌های سری یائوگان ماهواره‌‌ای سنجش‌ از دور، نظامی و با اهدافی نامشخص بود. تا کنون ۳۳ مورد از این سری ماهواره‌ها از سال ۲۰۰۶ ساخته و به فضا پرتاب شده‌اند. چینی‌ها این ماهواره‌ها را یا به رادار‌های روزنه مصنوعی مجهز کرده‌اند یا به دوبین‌های سنجشی نوری قدرتمند. شواهد نشان می‌دهد که چینی‌ها قصد دارند ماهواره‌های یائوگان بیشتری به فضا بفرستند. چینی‌ها تاکنون هیچ گونه اطلاعات دقیقی در مورد وزن، طول عمر و تجهیزات این ماهواره‌ها ارائه نداده‌اند. اما با توجه به این که همه این ماهواره‌ها یا به مدار لئو یا یه مدار خورشید آهنگ فرستاده شده‌اند و ماهواره‌بر لانگ مارچ-۴سی (Longmarch-4C) که حامل اصلی این ماهواره‌ها به فضا است ظرفیتی به ترتیب ۴۲۰۰ کیلوگرم و ۲۸۰۰ کیلوگرم به مدارهای لئو و خورشید-آهنگ دارد میتوان حدود وزن آن‌ها را حدس زد. پرتاب این ماهواره پنجشنبه ۲۳ می (۲ خرداد) ساعت ۶:۴۵ به وقت محلی (۳:۱۵ به وقت ایران) از پایگاه فضایی تای‌یوان انجام شد که ناموفق بود و ماهواره‌بر موفق نشد ماهواره‌ خود را در مدار قرار دهد.