1398/01/31

ساخت سامانه‌ای فضاپایه‌ برای تداخل‌سنجی

شرکت آمریکایی مید این اسپیس (Made In Space (MIS)) به تازگی اعلام کرده است که در حال توسعه یک سامانه تولیدی (manufacturing system) فضایی برای به وجود آوردن امکان انجام ماموریت‌های بلندمدت تداخل‌سنجی می‌باشد. این فناوری که با عنوان اپتیماست-اس سی آی (Optimast-SCI) شناخته می‌شود، یک ماهواره کوچک را به فناوری...
ساخت سامانه‌ای فضاپایه‌ برای تداخل‌سنجی

شرکت آمریکایی مید این اسپیس (Made In Space (MIS)) به تازگی اعلام کرده است که در حال توسعه یک سامانه تولیدی (manufacturing system) فضایی برای به وجود آوردن امکان انجام ماموریت‌های بلندمدت تداخل‌سنجی می‌باشد. این فناوری که با عنوان اپتیماست-اس سی آی (Optimast-SCI) شناخته می‌شود، یک ماهواره کوچک را به فناوری تولید سازه گسترده این شرکت تجهیز می‌کند و بدین ترتیب قابلیت پیاده‌سازی یک بوم تداخل‌سنج اپتیکال 20 متری مجهز به ابزارهای اپتیکال توسعه‌یافته توسط شرکت لاول (Lowell Observatory)، توسط ماهواره به وجود می‌آید.

اپتیماست-اس سی آی یک ماموریت کاربردی توسعه یافته در قالب برنامه آرکینات (Archinaut) شرکت مید این اسپیس می‌باشد که برای بکارگیری ظرفیت‌های تولید ابزارها و قطعات در مدار و شرایط خلاء راه‌اندازی شده است. این سامانه تولیدی که اخیرا پس از با موفقیت گذراندن آزمایش‌های لازم برای استفاده در پروازهای مداری آماده شده است، یک ماشین کامل و مقیاس‌پذیر است که قادر به تولید سازه‌های سازگار با شرایط میکروجاذبه در مدار می‌باشد.

تداخل‌سنجی (interferometry) یک روش جمع‌آوری و ترکیب اطلاعات کسب‌شده از دو جمع‌آورنده امواج الکترومغناطیسی (همچون نور یا امواج الکترومغناطیسی) به کمک یک شیء و تحلیل الگوهایی است که این امواج ترکیب‌شده تولید می‌کنند. این فناوری به اخترشناسان کمک می‌کند که سیگنال‌های ارسالی از چند تلسکوپ را با هم ترکیب کرده و یک تلسکوپ بزرگ را تشکیل دهند. تداخل‌سنج‌های زمین‌پایه اخترشناسی، تاسیسات بسیار بزرگی  هستند که گاها تا ۴۳۰متر طول دارند و اغلب توسط شرایط جوّی محدود می‌شوند؛ اما همانطور که گفته شد بوم تداخل‌سنجی اپتیماست-اس سی آی تنها ۲۰متر طول دارد.

اپتیماست-اس سی آی قدرت تشخیص اشیاء دوردست را افزایش اداده و امکان انجام ماموریت‌های فضاپایه با دقت بالا را برای اخترشناسی، سنجش از دور، علوم سیاره‌ای و افزایش آگاهی محیطی فضایی، بدون تداخل و مزاحمت شرایط جوی فراهم می‌آورد. وجود نداشتن عوامل اغتشاشی اتمسفر هنگام انجام عملیات از فضا باعث می‌شود که بتوان اشیاءی با فواصل ۱۰۰۰۰برابر دورتر نسبت به ظرفیت رصدخانه‌های زمینی را رصد کرد. اپتیماست-اس سی آی یک رویکرد مقرون به صرفه را برای تداخل‌سنجی اپتیکال فضاپایه فراهم می‌کند که در کلاس ماموریت‌های فعلی و بودجه ماموریت‌های ماهواره‌های کوچک قابل گنجایش است. مایکل اسنایدر (Michael Snyder) از مهندسین ارشد شرکت مید این اسپیس با اشاره یه اهمیت کاهش هزینه‌ها در پیشرفت ماموریت‌های اکتشافی فضایی گفت: «کاربردهای این فناوری انسان را قادر می‌سازد که به ظرفیت‌های جدیدی در زمینه مشاهدات اخترشناسی و کشف جهان هستی دست پیدا کند.»

منبع: spacenewsfeed
سازمان ها | Made In Space (MIS) | Lowell Observatory
افراد | Michael Snyder

فناوری‌های نوین | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

تلسکوپ‌های غول پیکر زمینی، ابزاری برای اکتشافات آینده در اخترشناسی

1397/11/20
در شرایطی که پرتاب تلسکوپ‌های فضایی چون جیمزوب با تاخیر مواجه شده و تلسکوپ هابل به پایان عمر خود نزدیک است، اخترشناسان در نشست زمستانی انجمن ملی نجوم آمریکا (AAS) که اوایل ژانویه در سیاتل...

پربازدیدکننده ترین خبر

سرمایه‌گذاری بوئینگ در ویرجین گلکتیک

شرکت بوئینگ (Boeing) اخیرا اعلام کرد که قرار است یک سرمایه‌گذاری کوچک اما راهبردی در شرکت توریسم فضایی ویرجین گلکتیک (Virgin Galactic) داشته باشد. تیم سرمایه‌گذاری بوئینگ هورایزن ایکس (Boeing HorizonX Ventures) پس از ادغام ویجرین گلکتیک با شرکت هدوسوفیا (Social Capital Hedosophia) مبلغ ۲۰ میلیون دلار در این شرکت سرمایه‌گذاری می‌کند. این دو شرکت در یک بیانیه مشترک اعلام کردند که «با یکدیگر برای گسترش دسترسی تجاری به فضا و انتقال فناوری‌های جهانی حمل و نقل همکاری می‌کنند.» البته جزئیات زیادی در مورد این برنامه‌ها منتشر نشده است. هر دو شرکت علاقه‌مندی خود را به انتقال سریع مسافرین نشان داده‌اند، ضمن اینکه ویرجین گلکتیک به کاهش قابل توجه زمان جابجایی در حمل و نقل‌های فراصوت و ماوراء صوت اشاره کرد که فعالیت در این دو زمینه از برنامه‌های آتی این شرکت می‌باشد.