1398/01/28

موش ها در ایستگاه فضایی بین المللی چه می‌کنند؟

اخیراً از ۲۰ موش آزمایشگاهی طی سفرشان به ایستگاه فضایی بین‌المللی فیلم‌برداری شده است. این فیلم و کلاً سفر موش‌ها به فضا، به‌این‌علت بوده که دانشمندان سعی داشتند، به اثرات حضور طولانی مدت انسان‌ها در فضا پی ببرند و ببیند این اتفاق چه تأثیری روی بدن یک موجود زنده می‌گذارد. حال دیدن ویدیوهای یادشده خالی...
موش ها در ایستگاه فضایی بین المللی چه می‌کنند؟

اخیراً از ۲۰ موش آزمایشگاهی طی سفرشان به ایستگاه فضایی بین‌المللی فیلم‌برداری شده است. این فیلم و کلاً سفر موش‌ها به فضا، به‌این‌علت بوده که دانشمندان سعی داشتند، به اثرات حضور طولانی مدت انسان‌ها در فضا پی ببرند و ببیند این اتفاق چه تأثیری روی بدن یک موجود زنده می‌گذارد. حال دیدن ویدیوهای یادشده خالی از لطف نیست و به‌نوعی مشخص می‌کند که موش‌ها در فضا و ایستگاه فضایی بین‌المللی چه می‌کنند؟
محققان ناسا چندین روز به بررسی نحوه عملکرد این موش‌ها در حالت بی‌وزنی پرداخته‌اند و اکنون مدعی شده‌اند که پس از تمامی آزمایشات و سفر این ۲۰ موش به ایستگاه فضایی بین‌المللی، تمامی آنها در سلامت جسمی مناسبی به سر می‌برند و خوشحال هستند.
البته متخصصین این آژانس فضایی بعید می‌داند آنها در فضا هم به علت شرایط موجود، حس خوبی را تجربه کرده باشند چراکه چنین چیزی کاملاً در این ویدیوها نشان داده نمی‌شود.
۲۰ موش آزمایشگاهی مذکور ماده بودند و سنی معادل ۱۶ تا ۳۲ هفته داشتند. این موش‌ها تقریباً ۱۷ الی ۳۳ روز در ایستگاه فضایی بین‌المللی سپری کرده‌اند که نسبت به  طول عمر این جاندار، زمان زیادی است. بدین ترتیب آنها قسمت بزرگی از زندگی خود را در فضا سپری کرده‌اند اما آن‌چنان تغییرات زیادی در بدن آنها مشاهده نشده است.
این موش‌ها در فضا مثل گذشته غذا می‌خورند، خود را تمیز می‌کنند، دست‌وپا می‌زنند و با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. تنها نکته قابل‌توجه در ویدیوها این است که موش‌ها از حالت بی‌وزنی به وجود آمده استفاده می‌کنند و به دور قفسشان می‌دوند.
البته محققان باور دارند، در این فضا موش‌ها به‌صورت غریزی سعی کرده‌اند که از فعالیت فیزیکی لذت ببرند تا سرزنده شوند اما باز هم باید در این زمینه تحقیقاتی صورت پذیرد تا علل چنین حرکت غیرمنتظره‌ای مشخص شود.

 

منبع: دیجیاتو

فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

سرمایه‌گذاری بوئینگ در ویرجین گلکتیک

شرکت بوئینگ (Boeing) اخیرا اعلام کرد که قرار است یک سرمایه‌گذاری کوچک اما راهبردی در شرکت توریسم فضایی ویرجین گلکتیک (Virgin Galactic) داشته باشد. تیم سرمایه‌گذاری بوئینگ هورایزن ایکس (Boeing HorizonX Ventures) پس از ادغام ویجرین گلکتیک با شرکت هدوسوفیا (Social Capital Hedosophia) مبلغ ۲۰ میلیون دلار در این شرکت سرمایه‌گذاری می‌کند. این دو شرکت در یک بیانیه مشترک اعلام کردند که «با یکدیگر برای گسترش دسترسی تجاری به فضا و انتقال فناوری‌های جهانی حمل و نقل همکاری می‌کنند.» البته جزئیات زیادی در مورد این برنامه‌ها منتشر نشده است. هر دو شرکت علاقه‌مندی خود را به انتقال سریع مسافرین نشان داده‌اند، ضمن اینکه ویرجین گلکتیک به کاهش قابل توجه زمان جابجایی در حمل و نقل‌های فراصوت و ماوراء صوت اشاره کرد که فعالیت در این دو زمینه از برنامه‌های آتی این شرکت می‌باشد.