1398/01/27

جمع آوری خاک رس از سطح مریخ برای یافتن آب

دوربین مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) موسوم به ماستکم، اولین بار در ۳ فوریه سال ۲۰۱۹، لایه‌هایی از خاک رس را در سطح مریخ شناسایی کرد. حالا تلاش برای جمع‌آوری نمونه‌های خاک رس از سطح این سیاره آغازشده و به نظر می‌رسد این بار مشکلی در این زمینه وجود نداشته باشد. پیش‌ازاین نمونه‌برداری از سطح مریخ به علت...
جمع آوری خاک رس از سطح مریخ برای یافتن آب

دوربین مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) موسوم به ماستکم، اولین بار در ۳ فوریه سال ۲۰۱۹، لایه‌هایی از خاک رس را در سطح مریخ شناسایی کرد.
حالا تلاش برای جمع‌آوری نمونه‌های خاک رس از سطح این سیاره آغازشده و به نظر می‌رسد این بار مشکلی در این زمینه وجود نداشته باشد. پیش‌ازاین نمونه‌برداری از سطح مریخ به علت وجود لایه‌های محکم صخره‌ای با چالش مواجه شده بود. ولی بعید به نظر می‌رسد این لایه‌های خاک رس استحکام و سفتی بیش‌ازحدی داشته باشند.
پیش‌ازاین مریخ‌نورد ناسا موفق به جمع‌آوری نمونه‌هایی از بستر صخره‌ای مریخ موسوم به Aberlady شده بود. بررسی خاک رس مریخ با توجه به‌احتمال وجود انواع مواد معدنی در آن اهمیت بیشتری دارد و پاسخ دقیق‌تر به این سؤال که آیا در این سیاره درگذشته منابع آبی وسیع وجود داشته یا خیر را ممکن می‌کند.
Curiosity فعلاً در حال گذر از یک کوه بزرگ در مریخ موسوم به Mouth Sharp است تا بتواند درنهایت به منطقه Vera Rubin Ridge برسد که لایه‌های خاک رس مریخ در آن واقع هستند.

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

تپه‌های ماسه‌ای مریخ را ببینید

1397/11/24
ناسا به‌عنوان عکس روز خود تصویر تپه‌های ماسه‌ای مریخ را منتشر کرد. این تپه‌ها که به‌صورت هلالی هستند، در نزدیکی تپه‌های "نیلی پاترا"(Nili Patera) در مریخ واقع‌شده‌اند. علت ایجاد این تپه‌های...

سرانجام وجود گاز متان در مریخ به اثبات رسید

1398/01/26
تکه جدیدی از پازل مربوط به ناپدید شدن متان روی مریخ کشف شد. داده‌های گردآوری شده از مدار توسط آژانس فضایی اروپا (ESA) مورد بررسی قرار گرفت تا هر گونه ارتباط با داده‌های جمع‌آوری شده از...

پربازدیدکننده ترین خبر

سرمایه‌گذاری بوئینگ در ویرجین گلکتیک

شرکت بوئینگ (Boeing) اخیرا اعلام کرد که قرار است یک سرمایه‌گذاری کوچک اما راهبردی در شرکت توریسم فضایی ویرجین گلکتیک (Virgin Galactic) داشته باشد. تیم سرمایه‌گذاری بوئینگ هورایزن ایکس (Boeing HorizonX Ventures) پس از ادغام ویجرین گلکتیک با شرکت هدوسوفیا (Social Capital Hedosophia) مبلغ ۲۰ میلیون دلار در این شرکت سرمایه‌گذاری می‌کند. این دو شرکت در یک بیانیه مشترک اعلام کردند که «با یکدیگر برای گسترش دسترسی تجاری به فضا و انتقال فناوری‌های جهانی حمل و نقل همکاری می‌کنند.» البته جزئیات زیادی در مورد این برنامه‌ها منتشر نشده است. هر دو شرکت علاقه‌مندی خود را به انتقال سریع مسافرین نشان داده‌اند، ضمن اینکه ویرجین گلکتیک به کاهش قابل توجه زمان جابجایی در حمل و نقل‌های فراصوت و ماوراء صوت اشاره کرد که فعالیت در این دو زمینه از برنامه‌های آتی این شرکت می‌باشد.