1398/01/26

بزرگ‌ترین هواپیمای دنیا با موفقیت آزمایش شد

دیروز در صحرای موجاوی کالیفرنیا، بزرگ‌ترین هواپیمای دنیا با موفقیت آزمایش شد. این هواپیما را شرکت استراتولانچ سیستمز (Stratolaunch Systems) ساخته است. این شرکت را پل الن (Paul Allen) تاسیس کرده بود. پل الن این شرکت را وارد رقابت داغ شرکت‌های فضایی خصوصی آمریکا کرده بود. این هواپیما بدنه‌ای از الیاف...
بزرگ‌ترین هواپیمای دنیا با موفقیت آزمایش شد

دیروز در صحرای موجاوی کالیفرنیا، بزرگ‌ترین هواپیمای دنیا با موفقیت آزمایش شد. این هواپیما را شرکت استراتولانچ سیستمز (Stratolaunch Systems) ساخته است. این شرکت را پل الن (Paul Allen) تاسیس کرده و وارد رقابت داغ شرکت‌های فضایی خصوصی آمریکا کرده بود.
این هواپیما بدنه‌ای از الیاف کربن دارد. همان طور که از ظاهر آن پیداست، در واقع آمیزه‌ای از دو هواپیماست. همان طور که می‌دانید که فکر ساختن هواپیمای بزرگی به این سبک اصلا جدید نیست و در دهه‌های پیش تلاش‌هایی در این زمینه شده است.
این هواپیمای جدید راک (Roc) نام دارد. طول بال‌های (فاصله نوک بال‌های راست و چپ از هم) این هواپیما به اندازه یک استادیوم فوتبال آمریکایی، یعنی ۱۱۷ متر است.این در حالی است که همین شاخص در آنتونوف An-225 Mriya حدود ۸۸ متر است.
صدها نفر در محوطه بیرونی پرواز و فرود هواپیما ایستاده بودند و با شادی نظاره‌گر آزمایش موفق راک بودند.
همان طور که اشاره کردیم، هدف اصلی ساختن این هواپیما این است که بتواند محموله‌هایی سنگین‌تر از ۲۰۰ تن را به ارتفاع ۱۰ کیلیومتری زمین برساند. این محموله‌ها حامل‌های فضایی و پرتابه‌هایی هستند که می‌توانند ماهواره‌ها را وارد مدار کنند یا احیانا در آینده توریست‌های فضایی را به گردش کوتاهی گرد زمین ببرند.
در نخستین آزمایش هواپیمای راک به سرعت ۱۸۹ مایل در ساعت رسید و ۵ کیلومتر اوح گرفت و دو ساعت بعد بر زمین نشست.
پل الن، شرکت استراتولانچ را در سال ۲۰۱۱ تاسیس کرده بود. انتظار می‌رود که راک در سال ۲۰۲۰، نخستین موشک را حمل کند و به آسمان ببرد. پل الن در سال ۲۰۱۸ به خاطر ابتلا به بیماری لنفوم غیرهوجکینی درگذشت و نتوانست شاهد این پیروزی بزرگ باشد.

منبع: یک پزشک
سازمان ها | Stratolaunch Systems
افراد | Paul Allen

ماهواره‌بر و پرتاب | فناوری‌های نوین |

نظر شما
اخبار مرتبط

هواپیمای فضایی ویرجین گالاکتیک با خدمه پرواز کرد

1397/12/05
هواپیمای فضایی شرکت ویرجین گالاکتیک (Virgin Galactic) در دومین پرواز آزمایشی بر فراز کالیفرنیا به آسمان رفت. این هواپیمای فضایی به ارتفاعی بالاتر از دفعه قبل و البته با سرعتی بیشتر پرواز...

پربازدیدکننده ترین خبر

فرود موفق فالکون-۹ و اهمیت بازگشت‌پذیری حامل‌های فضایی+فیلم

حامل فضایی دو مرحله‌ای فالکون-9 (Falcon-9) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) روز ۳۰مه (۱۰خرداد) طی مأموریتی موسوم به دمو-۲ (Demo-2) با موفقیت کپسول کرو دراگون (Crew Dragon) این شرکت را که حامل فضانوردان ناسا بود، به مدار زمین برد. مرحله اول این حامل پس از حدوداً ۱۲ دقیقه از آغاز پرتاب، با رسیدن به مدار لئو و جدایش کرو دراگون از آن، به‌سمت سکوی فرود در آب‌های آزاد بازگشت و با موفقیت در موقعیت تعیین‌شده فرود آمد.