1398/01/27

ژاپنی‌ها به دنبال ساخت‌وساز روی ماه هستند

آژانس فضایی ژاپن اعلام کرده که عملیاتی را برای آزمایش ماشین‌های سنگین روباتیک در خاک کشورش انجام داده است و حال قصد دارد ناوگان روباتیک خود را برای هدف نهایی ساخت پناهگاه به ماه بفرستد. مقامات آژانس هوا و فضای ژاپن در بیانیه‌ای اعلام کردند که یک بیل مکانیکی هفت تنی خودکار در این سایت به کار گرفته‌شده...
ژاپنی‌ها به دنبال ساخت‌وساز روی ماه هستند
آژانس فضایی ژاپن (JAXA) قصد ساخت یک پناهگاه روی ماه را دارد و برای این کار می‌خواهد ناوگان روباتیک خود را راهی ماه کند.
آژانس فضایی ژاپن اعلام کرده که عملیاتی را برای آزمایش ماشین‌های سنگین روباتیک در خاک کشورش انجام داده است و حال قصد دارد ناوگان روباتیک خود را برای هدف نهایی ساخت پناهگاه به ماه بفرستد.
این پروژه که تاکنون سه سال روی آن تحقیق‌شده، حاصل همکاری بین آژانس اکتشاف هوا و فضا ژاپن، شرکت ساختمانی کاجیما (Kajima Corporation) و سه دانشگاه ژاپنی شامل موسسه فناوری شیبورا (Shibaura Institute of Technology)، دانشگاه الکتروارتباطات (University of Electro-Communications) و دانشگاه کیوتو (Kyoto University) است. اخیراً نیز این شرکت‌ها و مؤسسات آموزشی موفق شده‌اند به‌صورت آزمایشی ساخت‌وساز خودکاری را در سایت آزمایشی کاجیما انجام دهند.
مقامات آژانس هوا و فضای ژاپن در بیانیه‌ای اعلام کردند که یک بیل مکانیکی هفت تنی خودکار در این سایت به کار گرفته‌شده و توانسته است کار‌های تعریف‌شده‌ای ازجمله رانندگی در مسافت مشخص و تکرار عملیات روزمره را به‌خوبی انجام دهد. در این عملیات، کار‌هایی که مستلزم دقت بیشتری بوده، با کمک کنترل از راه دور توسط انسان انجام‌گرفته است.

ژاپنی‌ها به دنبال ساخت‌وساز روی ماه هستند

مقامات این آژانس همچنین اعلام کردند که این بیل مکانیکی مجهز به ابزار‌های نقشه‌برداری و کنسول کنترل خودکار است. این ابزار‌ها به‌راحتی موقعیت مکانی و جهت‌گیری این بیل مکانیکی را به‌صورت خودکار اندازه‌گیری می‌کنند و تمامی آن‌ها به‌نوعی به هدایت از راه دور این مجموعه کمک می‌کنند.
این فرآیند عملیاتی به‌خوبی نشان داد که امکان ساخت قرارگاه در ماه با کمک فناوری و تجهیزات بدون سرنشین به‌خوبی وجود دارد.
جالب است بدانید که ارتباطات رادیویی میان زمین و ماه با دو ثانیه تأخیر برقرار می‌شود. به این معنا که هر دستوری که از زمین ارسال می‌شود، دو ثانیه طول می‌کشد که به سطح ماه برسد و توسط یکی از دستگاه‌ها به اجرا درآید. این در حالی است که فاصله میان زمین و ماه حدود ۳۸۴هزار کیلومتر است.

ژاپنی‌ها به دنبال ساخت‌وساز روی ماه هستند

مقامات ژاسا ادعا می‌کنند که این بیل مکانیکی مجهز به فناوری تشخیص حرکت نیز هست و این امر موجب می‌شود که متناسب با شرایط سطح ماه و با هماهنگی با چندین ماشین دیگر کار کند. دانشمندان قصد دارند تا با ایجاد این پایگاه و سپس نصب پوشش محافظ که از خاک خود ماه یا رگولیت ساخته‌شده، انسان‌ها را در برابر تشعشعات سطح ماه و همچنین برخورد شهاب‌سنگ‌ها حفظ کنند.
این در حالی است که ژاسا قصد دارد تا سال۲۰۱۹ و با همکاری تویوتا (Toyota)، یک ماه نورد برای حمل انسان به ماه بفرستد. همچنین این آژانس در برنامه کاری خود می‌خواهد تا سال۲۰۳۰ فضانوردان خود را در ماه مستقر کند.

فناوری‌های نوین | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

ژاپنی‌ها برای دومین بار موفق به نمونه‌برداری از سطح یک سیارک شدند

1397/12/04
فضاپیمایی ژاپنی به‌تازگی نمونه‌ای کوچک از خاک سطح یک سیارک را برداشت کرد. این دومین بار است که بشریت موفق به دستیابی به چنین موفقیتی می‌شود. هم‌اکنون، نمونه‌های پیشین در مسیر بازگشت به زمین...

همکاری سازمان فضای ژاپن و تویوتا برای ساخت یک ماه‌نورد

1397/12/20
شرکت خودروسازی تویوتا با آژانس فضایی ژاپن (JAXA) همکاری می‌کند تا یک کاوشگر سطح ماه بسازند. سخنگوی آژانس اکتشافات هوافضایی ژاپن گفت: «ما قصد داریم با تویوتا در مأموریت اکتشافی آینده‌مان...

شلیک گلوله‌ فضاپیمای ژاپنی به سمت یک سیارک

1398/01/18
فضاپیمای هایابوسا ۲ (Hayabusa 2) آژانس فضایی ژاپن (JAXA) جسم سنگینی را به سمت سیارک ریوگو (Ryugu) پرتاب کرد. هدف از انجام این کار ایجاد یک گودال برخوردی مصنوعی برای انجام پژوهش‌های علمی...

پربازدیدکننده ترین خبر

فعالان بازار سنجش از دور به دنبال ماهواره‌ها و مشتریان جدید هستند

با وجود این که اپراتورهای ماهواره‌های سنجشی در پی بروزرسانی ناوگان خود و افزایش دقت تصویربرداری و تعداد بازدید زمین هستند، اختلاف نظرهایی در مورد میزان تقاضا برای داده‌های فعلی و داده‌های جدید میان آن‌ها وجود دارد. در رویداد هفته جهانی کسب و کار ماهواره‌ای سال ۲۰۱۹ که توسط شرکت یوروکانسالت (Euroconsult) برگزار شد، چهار شرکت از فعالانی که در حال حاضر اپراتوری ماهواره‌های سنجشی (از ماهواره‌های دقت بالای اپتیکال گرفته تا ماهواره‌های مجهز به رادار روزنه مصنوعی (SAR)) را بر عهده دارند، از برنامه‌های خود برای پرتاب ماهواره‌های جدید طی چند سال آینده برای جایگزینی ماهواره‌های فعلی و بروزرسانی سامانه‌های خود خبر دادند.