1398/01/25

رکوردشکنی سرمایه‌‍گذاری‌های فضایی در سال 2018

میزان سرمایه‌گذاری در شرکت‌های فضایی در سال ۲۰۱۸ با رکوردشکنی از ۳ میلیارد دلار فراتر رفت و به نظر هم نمی‌رسد در آینده نزدیک این عرصه با رکود مواجه باشد. بر اساس گزارشی با نام «استارت‌آپ‌های فضایی» که توسط موسسه مطالعاتی به رایس (Bryce Space and Technology) منتشر شده است، انواع مختلف سرمایه‌گذاری در...
رکوردشکنی سرمایه‌‍گذاری‌های فضایی در سال 2018

میزان سرمایه‌گذاری در شرکت‌های فضایی در سال ۲۰۱۸ با رکوردشکنی از ۳ میلیارد دلار فراتر رفت و به نظر هم نمی‌رسد در آینده نزدیک این عرصه با رکود مواجه باشد. بر اساس گزارشی با نام «استارت‌آپ‌های فضایی» که توسط موسسه مطالعاتی به رایس (Bryce Space and Technology) منتشر شده است، انواع مختلف سرمایه‌گذاری در شرکت‌های فضایی از سرمایه‌گذاری خطرپذیر گرفته تا فروش اوراق بهادار، در سال ۲۰۱۸ مجموعاً به مبلغ ۳٫۲۳ میلیارد دلار رسیده‌اند. این میزان حدوداً ۲۰۰ میلیون دلار از سال ۲۰۱۶ و ۶۸۰ میلیون دلار از سال ۲۰۱۷ بیشتر می‌باشد.

نکته قابل توجه در مجموع مبلغ سرمایه‌گذاری‌شده در صنعت فضایی در سال 2018 این است که کل این میزان بدون وجود قراردادهای بالای 1 میلیارد دلار به‌دست آمده است. گزارش موسسه به رایس تخمین می‌زند که بزرگترین قرارداد سال گذشته میلادی، مربوط به سرمایه‌گذاری 750 میلیون دلاری جف بزوس (Jeff Bezos) در شرکت به لو اوریجین (Blue Origin) می‌باشد. علاوه بر این، سه سرمایه‌گذاری بزرگ نیز در اسپیس ایکس (SpaceX) انجام شد که ارزش هرکدام بیش از 200 میلیون دلار می‌باشد. کاریسا کریستنسن (Carissa Christensen) مدیر اجرایی موسسه به رایس، گستردگی سرمایه‌گذاری‌ها و رکوردشکنی در عین نبود قراردادهای بالای 1 میلیارد دلار را از مهم‌ترین نکات سال 2018 می‌داند.

سرمایه‌گذاری‌ها خطرپذیر در سال ۲۰۱۸ نسبت به سال ۲۰۱۷ با رشدی ۲۲ درصدی، به مجموع ارزش ۲ میلیارد دلار رسیدند. کریستنسن در مورد این دسته از سرمایه‌گذاران می‌گوید: «آن‌ها افرادی هستند که به دنبال بازگشت اقتصادی می‌باشند.» به گفته وی در سمت مقابل افرادی قرار دارند که برای نیل به اهداف راهبردی سرمایه‌گذاری می‌کنند و یا انگیزه‌های غیراقتصادی دیگری دارند. کریستنسن این رشد را نشانه مثبتی برای صنعت می‌داند چرا که نشان می‌دهد با وجود تعداد محدود شرکت‌هایی که تاکنون برای سرمایه‌گذارانشان بازگشت سرمایه داشته‌اند، همچنان سرمایه‌گذاران به شرکت‌های فضایی اعتماد دارند.

یک روند قابل ملاحظه دیگر در سال ۲۰۱۸، رشد تعداد سرمایه‌گذاران خارج از آمریکا بود. با وجود اینکه بخش اعظم سرمایه‌گذاری‌ها در سال ۲۰۱۸ از سوی سرمایه‌گذاران آمریکایی صورت گرفته‌اند، تقریباً نیمی از سرمایه‌گذاران از کشورهای دیگر خصوصاً بریتانیا و چین می‌باشند. هرچند سهم اکتساب شرکت‌ها را در سال ۲۰۱۸ نمی‌توان چندان قابل ملاحظه دانست. بر اساس گزارش موسسه به رایس، ۸ قرارداد این بخش مجموعاً ۱۰۰ میلیون دلار ارزش داشته‌اند. این موضوع نگرانی‌هایی را از بابت حباب بودن صنعت فضایی در میان سرمایه‌گذاران به وجود آورده است.

این گزارش برای میزان سرمایه‌گذاری‌های سال ۲۰۱۹ تخمین مشخصی ارائه نکرده است اما با توجه به ظهور ابرمنظومه‌های ماهواره‌ای مدار LEO از رشد سرمایه‌گذاری‌های فضایی مطمئن است.

 

رکوردشکنی سرمایه‌‍گذاری‌های فضایی در سال 2018

منبع: Spacenews

اقتصاد فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

بازار اینترنت اشیا فرصتی برای صنعت فضایی

1397/12/01
ماهواره‌ها نقشی اساسی در ارائه اتصال به اینترنت ایفا می‌کنند؛ خصوصا در مناطقی که شبکه‌های زمینی به دلایل مختلف قادر به ارائه خدمات نیستند. بدین ترتیب نظارت و ارتباط با کشتی‌هایی که در دریا...

سرمایه‌گذاری جدید بریتانیا در منظومه وان‌وب

1397/12/05
اواخر هفته گذشته سازمان فضایی بریتانیا (UK Space Agency) با اعطای بودجه ۱۸ میلیون پوندی (۲۳ میلیون دلاری) به وان وب (OneWeb)، این شرکت را در توسعه منظومه ماهواره‌ای خودیاری رساند. منظومه...

خطر بی‌توجهی به اصول اقتصادی سرمایه‌گذاری در صنعت فضایی کشور

1397/12/13
مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی ایران چندی پیش در دیداری که با استاندار سمنان داشت با اشاره به اینکه قصد دارند تا حجم زیادی از هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری را به استان سمنان روانه کنند به رسانه‌ها...

پربازدیدکننده ترین خبر

انقلابی در ساخت موتور ماهواره‌بر

یک موتور ماهواره‌بر نوآورانه هواتنفسی به تازگی آزمایش‌های بازبینی طراحی سازمان فضایی اروپا (ESA) را با موفقیت گذرانده و برای تست‌های اصلی طی 18 ماه آینده آماده می‌شود. موتور ماهواره‌بر هواتنفسی سینرژتیک با نام اختصاری سابر (SABRE) که در شرکت بریتانیایی ری‌اکشن انجینز (Reaction Engines) در حال توسعه می‌باشد، قادر خواهد بود که بین دو حالت تغییر وضعیت دهد. در هنگام استفاده به عنوان موتور هواپیما، سابر از اکسیژن داخل اتمسفر استفاده کرده و در حالت استفاده به عنوان موتور ماهواره‌بر، هیدروژن مایع را به عنوان سوخت با یک اکسیدایزر وارد فرایند احتراق کرده و نیروی پیشران تولید می‌کند. این فناوری که مشخصا برای پروازهای فضایی زیرمداری و سفرهای فراصوت بین قاره‌ای کاربرد دارد، ممکن است انقلابی در صنعت حمل و نقل فضایی به وجود آورد.