1398/01/28

چه کسی به ثبت اولین تصویر از یک سیاه‌چاله فضایی کمک کرد؟

می‌توان گفت ۱۰ آوریل روز بزرگی برای علم و به خصوص برای دانشمندان زن بود. کیت بومن (Katie Bouman ) محقق فارغ‌التحصیل شده از دانشگاه ام‌آی‌تی () موفق شد در سال ۲۰۱۷ یک الگوریتم را برای تلسکوپ افق رویداد ایجاد کند که در نهایت منجر به ثبت اولین تصویر از یک سیاهچاله موسوم به ساگیتاریوسA شد. از آن زمان تاکنون...
 چه کسی به ثبت اولین تصویر از یک سیاه‌چاله فضایی کمک کرد؟

می‌توان گفت ۱۰ آوریل روز بزرگی برای علم و به خصوص برای دانشمندان زن بود.
کیت بومن (Katie Bouman) محقق فارغ‌التحصیل شده از دانشگاه ام‌آی‌تی (MIT) موفق شد در سال ۲۰۱۷ یک الگوریتم را برای تلسکوپ افق رویداد ایجاد کند که در نهایت منجر به ثبت اولین تصویر از یک سیاهچاله موسوم به ساگیتاریوسA  شد. از آن زمان تاکنون تصاویر انیمیشنی متعددی از این سیاهچاله در دسترس قرار گرفت که نهایتاً دیشب تصویر اصلی سیاهچاله منتشر شد.
این سیاه چاله ۴۰ میلیارد کیلومتر قطر دارد که سه میلیون برابر قطر زمین است و توسط دانشمندان به "هیولا" تشبیه شده است.
سیاه چاله شکار شده توسط دوربین ستاره شناسان در ۵۰۰ میلیون تریلیون کیلومتری کره‌زمین قرار دارد و تصویرش توسط شبکه‌ای از هشت تلسکوپ در سراسر جهان ثبت شده است.
تلسکوپ افق رویداد (Event Horizon) یک تلسکوپ پژوهشی برای ساخت یک آرایهٔ بزرگ تلسکوپی است که از ۸ شبکهٔ جهانی از تلسکوپ‌های رادیویی تشکیل شده است.
تصویر به ثبت رسیده از سیاهچاله که به هیولا معروف شده نیز با استفاده از این ۸ تلسکوپ به دست آمده است.
در پی این کار بزرگ بومن، دو عکس از وی در رسانه‌های اجتماعی مشهور شده است. تصویر اول مربوط به زمانی است که بومن در کنار یک میز با هارد درایوهای محتوی اطلاعات تصویر ‎سیاهچاله ایستاده است. تصویر دوم هم مربوط به عکس‌العمل وی به دیدن تصویر سیاهچاله برای اولین بار است.
دلیل دیگری که کیتی بومن هم‌اکنون بر سر زبان‌ها افتاده، این است که تاکنون زنان دانشمند آن چنان که شایسته و بایسته است، ارج نهاده نشده‌اند و به جرأت می‌توان گفت کاری که این محقق انجام داد باعث شد یکی از بزرگترین رویدادهای علمی تاریخ رقم بخورد.
بومن در مصاحبه با سی‌ان‌ان ( CNN) اظهار کرد که این موفقیت حاصل یک تلاش جمعی است.
وی در صفحه مجازی خود  تصویر اولین عکس‌العمل خود به دیدن تصویر سیاهچاله را به اشتراک گذاشت.
این زن دانشمند در سال ۲۰۱۶ به قطعیت اعلام کرده بود که الگوریتم ساخت وی می‌تواند به ثبت تصویر از سیاهچاله منجر شود.
الگوریتم ارائه شده توسط تیم تحقیقاتی بومن، بازسازی مداوم تصاویر با کیفیت بالا  و به اختصار "CHIRP" نام دارد و تصاویر ارسال شده از تلسکوپ  افق رویداد را به هم متصل می‌کند.
حجم تصاویر ارسالی از تلسکوپ افق_رویداد ۵ هزار ترابایت بود.
الگوریتم کیتی بومن این ۵ هزار ترابایت تصویر را پردازش کرد و جهانیان توانستند اولین تصویر سیاه‌چاله را نظاره‌گر باشند.


کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

کشف یک سیاه‌چاله‌ عظیم‌تر از خورشید در کهکشان راه شیری

1397/12/15
ستاره شناسان دانشگاه کیئو (Keio University) ژاپن اخیراً موفق به شناسایی یک سیاه‌چاله عظیم در میان ابرهای میان ستاره‌ای کهکشان راه شیری شده‌اند. به گفته ستاره‌شناسان این سیاه‌چاله ۳۰ هزار...

بالاخره سیاهچاله‌ها از سایه بیرون آمدند!

1398/01/21
برای اولین باردر تاریخ بشریت یکی از اجرام گریزپای کیهانی به تصویر کشیده شد. جرم مرموزی که ده‌ها سال از چشم انسان پنهان بود. این تصویر حال چندین سال همکاری بین‌المللی است.این سیاهچاله در...

پربازدیدکننده ترین خبر

پرتاب ناموفق یک ماهواره چینی از سری ماهواره‌های مرموز یائوگان

چینی‌ها تلاشی ناموفق برای پرتاب یک ماهواره‌ دیگر از سری یائوگان (yaogan) به فضا داشتند. این ماهواره یائوگان-۳۳ (yaogan-33) نام داشت و مانند دیگر ماهواره‌های سری یائوگان ماهواره‌‌ای سنجش‌ از دور، نظامی و با اهدافی نامشخص بود. تا کنون ۳۳ مورد از این سری ماهواره‌ها از سال ۲۰۰۶ ساخته و به فضا پرتاب شده‌اند. چینی‌ها این ماهواره‌ها را یا به رادار‌های روزنه مصنوعی مجهز کرده‌اند یا به دوبین‌های سنجشی نوری قدرتمند. شواهد نشان می‌دهد که چینی‌ها قصد دارند ماهواره‌های یائوگان بیشتری به فضا بفرستند. چینی‌ها تاکنون هیچ گونه اطلاعات دقیقی در مورد وزن، طول عمر و تجهیزات این ماهواره‌ها ارائه نداده‌اند. اما با توجه به این که همه این ماهواره‌ها یا به مدار لئو یا یه مدار خورشید آهنگ فرستاده شده‌اند و ماهواره‌بر لانگ مارچ-۴سی (Longmarch-4C) که حامل اصلی این ماهواره‌ها به فضا است ظرفیتی به ترتیب ۴۲۰۰ کیلوگرم و ۲۸۰۰ کیلوگرم به مدارهای لئو و خورشید-آهنگ دارد میتوان حدود وزن آن‌ها را حدس زد. پرتاب این ماهواره پنجشنبه ۲۳ می (۲ خرداد) ساعت ۶:۴۵ به وقت محلی (۳:۱۵ به وقت ایران) از پایگاه فضایی تای‌یوان انجام شد که ناموفق بود و ماهواره‌بر موفق نشد ماهواره‌ خود را در مدار قرار دهد.