1398/01/24

راز‌های جهان توسط یک ابرستاره جدید فاش شد

یک نور کیهانی می‌تواند رازها و نحوه شکل‌گیری بسیاری از ستاره‌های عالم را برای ستاره شناسان مشخص کند. این توده نور که دابلیو۵۱ (W. 51) نامیده شده منجر به شکل‌گیری ستاره‌ای بسیار بزرگ‌تر از خورشید خواهد شد. این بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین توده ستاره‌ای در حال تشکیل در عالم هستی است که تا به امروز توسط ستاره...
راز‌های جهان توسط یک ابرستاره جدید فاش شد
یک نور کیهانی که نشان‌دهنده تشکیل ابرستاره‌ای در همسایگی کهکشان راه شیری است، می‌تواند رازها و نحوه شکل‌گیری بسیاری از ستاره‌های عالم را برای ستاره شناسان مشخص کند.
این توده نور که دابلیو۵۱ (W. 51) نامیده شده منجر به شکل‌گیری ستاره‌ای بسیار بزرگ‌تر از خورشید خواهد شد.
این بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین توده ستاره‌ای در حال تشکیل در عالم هستی است که تا به امروز توسط ستاره شناسان شناسایی‌شده و مطالعه آن می‌تواند اطلاعات گسترده‌ای را در مورد راز‌ها و فرایند تشکیل ستاره‌ها برای انسان برملا کند.
توده یادشده حاوی مقدار زیادی گرما و نور است که بعد از تشکیل ستاره و سپری شدن عمر مفید آن منفجرشده و به شکل یک ابرنواخترها به حیات خود ادامه می‌دهد.
ستاره‌های غول‌پیکر کمتر از یک درصد از کل ستاره‌های موجود در جهان را تشکیل می‌دهند، ولی می‌توانند بر روی شکل‌گیری دیگر ستاره‌های کوچک‌تر از خود تأثیر بگذارند.
پژوهشگران مرکز علمی سوفیا (SOFIA) وابسته به ناسا (NASA) که در حال تحقیق در این زمینه هستند، معتقدند خورشید در مقایسه با این ابرستاره در حال تشکیل بسیار آرام‌تر و ساده‌تر است و با توجه به وجود ستاره‌های فراوانی که شرایطی مشابه با خورشید دارند، امروزه نکات مبهم چندانی در مورد نحوه شکل‌گیری و حیات آن‌ها باقی نمانده است.
اما ابرستاره در حال تشکیل دابلیو.۵۱ که در فاصله ۱۷هزار سال نوری از خورشید قرار دارد، عمدتاً از هیدروژن تشکیل‌شده و تحقیق در مورد آن نکات زیادی را در مورد نحوه تکامل ستاره‌های بزرگ عالم هستی آشکار می‌سازد. گفتنی است که جرم این ستاره حداقل ۱۰۰برابر خورشید است.

نجوم |

نظر شما
اخبار مرتبط

برای سفر به نزدیکترین منظومه ستاره ای به چه فضاپیمایی نیاز داریم؟

1397/12/05
در سفر به کهکشان برای رسیدن به نزدیک‌ترین منظومه هیچ راه بازگشتی در کار نیست و این یک سفر یک طرفه خواهد بود. دلیل موضوع به محدودیت‌های تعریف‌شده بر اساس نظریه نسبیت خاص اینشتین بازمی‌گردد....

ناسا مهروموم سنگ‌های کره ماه را بعد از نیم‌قرن باز می‌کند

1397/12/28
ناسا (NASA) بعد از نزدیک به نیم‌قرن تصمیم به باز کردن مهروموم نمونه سنگ‌هایی گرفته که فضانوردان از کره ماه به زمین آورده بودند. این آژانس فضایی از انتخاب دو گروه برای تجزیه‌وتحلیل مواد...

تلاش ناسا برای تولید تار عنکبوت ابریشمی در فضا

1398/01/20
با پیشرفت پروژه‌های فضایی و تلاش بشر برای سفر و ماجراجویی در آن، آژانس‌های فضایی به دنبال روش‌ها و فناوری‌های جدیدی هستند تا بتوانند بازیافت و تولید مواد مورد نیاز در فضا را آسان کنند. حال...

پربازدیدکننده ترین خبر

تهیه نقشه دمای مزارع از طریق فضا به افزایش تولید منجر خواهد شد

دانشمندان در حال توسعه یک سامانه ماهواره‌ای هستند که دمای هر مزرعه را از فضا ثبت خواهد کرد. هدف٬ بررسی دمای زمین‌های کشاورزی برای رسیدن به تخمین مصرف آب توسط گیاهان و میزان تبخیر آب در مزارع است. این داده‌ها همچنین به نظارت بر میزان آب موجود برای کشت محصولات و وضع زمین‌ها در شرایط خشکسالی کمک خواهد کرد.