1398/01/25

کشف باکتری و قارچ خطرناک در ایستگاه فضایی بین‌المللی

پیدا شدن باکتری و قارچ در ایستگاه فضایی بین‌المللی(ISS) موضوعی نگران کننده‌ای است که می‌تواند سلامت فضانوردان و حتی خود ایستگاه را به خطر بیاندازد. بسیاری از ریزموجودات که روی سطوح وسایل موجود در ایستگاه فضایی پرورش می‌یابند از زیست‌لایه‌های باکتریایی و قارچی هستند که در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم هستند...
 کشف باکتری و قارچ خطرناک در ایستگاه فضایی بین‌المللی

پیدا شدن باکتری و قارچ در ایستگاه فضایی بین‌المللی(ISS) موضوعی نگران کننده‌ای است که می‌تواند سلامت فضانوردان و حتی خود ایستگاه را به خطر بیاندازد.
بسیاری از ریزموجودات که روی سطوح وسایل موجود در ایستگاه فضایی پرورش می‌یابند از زیست‌لایه‌های باکتریایی و قارچی هستند که در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم هستند و در حال افزایش این مقاومت هستند.
تیم ناسا یافته‌های خود را در یک مطالعه جدید موسوم به اولین کاتالوگ جامع از میکروب‌ها در سیستم‌های فضایی بسته در مجله "میکروبیوم" منتشر کرده‌اند.
توانایی زیست‌لایه‌ها برای ایجاد خوردگی ناشی از میکروب بر روی زمین نیز می‌تواند موجب تخریب زیرساخت‌های ایستگاه فضایی شود.
این میکروب‌ها از انسان‌ها می‌آیند و شبیه به میکروب‌های موجود در ادارات و بیمارستان‌های روی زمین هستند. آنها عبارتند از پاتوژن‌های فرصت طلب مانند "استافیلوکوس اوریوس"(Staphylococcus aureus) که معمولاً بر روی پوست و در مجرای بینی موجود است و "اینتروباکتر"(Enterobacter) که در دستگاه گوارش انسان یافت می‌شود. اگرچه آنها می‌توانند روی زمین بیماری‌زا باشند، اما مشخص نیست که روی سکونت‌گاه‌های فضایی و افراد داخل آنها چه تأثیری می‌گذارند.
دکتر "کاستوری ونکاتسواران" یکی از محققان آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا و محقق این مطالعه گفت: میکروب‌های مشخصی در فضاهای داخلی در زمین بر روی سلامت انسان تأثیر می‌گذارند. این امر برای فضانوردان در فضای پروازی اهمیت ویژه‌ای دارد زیرا آنها به وسایل پزشکی پیشرفته موجود در زمین دسترسی ندارند.
محققان به عنوان بخشی از این تحقیق، هر دو تکنیک سنتی و روش‌های توالی ژنی را برای تجزیه و تحلیل نمونه‌های جمع‌آوری شده از سطح هشت مکان در ایستگاه فضایی از جمله پنجره، توالت (که اخیراً ترکید)، دو گالن آب در بخش خدمه ایالات متحده، جایگاه تمرینات ورزشی، میز ناهار خوری و محل خواب طی سه پرواز در طول ۱۴ ماه به کار گرفتند.
دکتر ونکاتسواران می‌گوید: «ایستگاه فضایی بین‌المللی یک سیستم بسته و کاملاً مهر و موم شده است که در معرض میکروگرانش، تشعشع، کربن دی‌اکسید بالا و گردش هوا از طریق فیلترهای HEPA است و به عنوان یک "محیط سخت" محسوب می‌شود و مکانی است که باکتری‌ها تمایل به رشد در آن دارند.»
محققان ادعا می‌کنند که این مطالعه می‌تواند به بهبود اقدامات ایمنی برای فضانوردان ناسا، سفرهای فضایی طولانی مدت و یا زندگی در فضا کمک کند.

فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

خطر میکروارگانیسم برای ساکنان ایستگاه فضایی بین‌المللی

1397/11/02
دانشمندان پژوهشگاه مسائل زیست پزشکی مسکو وابسته به آکادمی علوم روسیه (Russian Academy of Sciences)، در نمونه‌هایی که از ایستگاه فضایی بین‌المللی توسط فضانوردان به زمین آورده شده، میکروارگانیسم‌های...

آیا ایستگاه فضایی بین‌المللی به سرنوشت شاتل فضایی دچار می شود؟

1398/01/20
جیم بریدنستین (Jim Bridenstine)، مدیر ناسا، یک کنفرانس خبری اعلام کرد که ناسا به دنبال طرح جایگزین ایستگاه فضایی بین‌المللی است و بدون در نظر گرفتن یک جایگزین به فعالیت در این ایستگاه ادامه...

پربازدیدکننده ترین خبر

تهیه نقشه دمای مزارع از طریق فضا به افزایش تولید منجر خواهد شد

دانشمندان در حال توسعه یک سامانه ماهواره‌ای هستند که دمای هر مزرعه را از فضا ثبت خواهد کرد. هدف٬ بررسی دمای زمین‌های کشاورزی برای رسیدن به تخمین مصرف آب توسط گیاهان و میزان تبخیر آب در مزارع است. این داده‌ها همچنین به نظارت بر میزان آب موجود برای کشت محصولات و وضع زمین‌ها در شرایط خشکسالی کمک خواهد کرد.