1398/01/24

زیستگاه‌ انسان در مریخ به چه شکل خواهد بود؟

ناسا سال ۲۰۱۵ میلادی مسابقاتی برای طراحی زیستگاه انسان در مریخ برگزار کرد تا بدین شکل بهترین روش را برای طراحی و تولید چنین زیستگاه‌هایی پیدا کند. حال این آژانس فضایی سه فینالیست اصلی این مسابقات را اعلام نموده و تنها یک طرح از میان آنها قرار است برنده‌ی جایزه اصلی ۸۰۰ هزار دلاری باشد. نکته جالب و چالش...
زیستگاه‌ انسان در مریخ به چه شکل خواهد بود؟

ناسا سال ۲۰۱۵ میلادی مسابقاتی برای طراحی زیستگاه انسان در مریخ برگزار کرد تا بدین شکل بهترین روش را برای طراحی و تولید چنین زیستگاه‌هایی پیدا کند. حال این آژانس فضایی سه فینالیست اصلی این مسابقات را اعلام نموده و تنها یک طرح از میان آنها قرار است برنده‌ی جایزه اصلی ۸۰۰ هزار دلاری باشد.
نکته جالب و چالش برانگیز متخصصان این بود که آنها باید زیستگاه‌هایی طراحی می‌کردند که تولید و توسعه‌ آنها در کره مریخ با استفاده از پرینتر‌های سه بعدی امکان پذیر باشد.
آژانس فضایی آمریکا (NASA) با همکاری دانشگاه بردلی (Bradley University) ایالت ایلینوی آمریکا به بررسی ۱۸ مدل پرداخته که توسط تیم‌های مختلف با استفاده از نرم افزاری مخصوص طراحی شده بود. ناسا از میان تمامی این طرح‌ها، ۵ مورد به خصوص را انتخاب کرد و به آنها ۲۰ هزار دلار جایزه داد.
پس از آن قرار شد مدل‌های کوچکتری از طرح این پنج تیم یاد شده پرینت شود تا مشخص گردد طرح کدامیک از آنها می‌تواند در سطح مریخ کارايی بیشتری از خود نشان دهد. باهم نکته‌های جالب این طرح‌ها را مرور می‌کنیم.
طرح SEArch+/Apis Core

زیستگاه‌ انسان در مریخ به چه شکل خواهد بود؟
اکنون پس از بررسی این نمونه‌ها ناسا سه تیم را انتخاب کرده و میان آنها ۱۰۰ هزار دلار تقسیم کرده است. بر اساس اعلامیه این آژانس فضایی، طرح گروه SEArch+/Apis Cor مقام اول را کسب کرده است. این سیستم نور گیر بود و می‌توانست در برابر تشعشعات مختلف از خود مقاومت نشان بدهد.

 

طرح Zopherus

زیستگاه‌ انسان در مریخ به چه شکل خواهد بود؟

مقام دوم از آن طرح Zopherus بود. بر اساس این طرح، پرینتر‌های سه بعدی به خصوصی در سطح مریخ پیاده خواهند شد  و به عمیلات خود حتی در طوفان‌های شدید هم ادامه خواهند داد. کاوشگر‌های موجود در سطح مریخ به جمع‌آوری متریال برای ساخت و ساز می‌پردازند و پرینتر یاد شده از همان مصالح برای تولید ساختمان‌ استفاده خواهد کرد.

 

طرح Mars Incubator

زیستگاه‌ انسان در مریخ به چه شکل خواهد بود؟

مقام سوم نیز از آن Mars Incubator شد که به زیستگاه‌های دایره‌‌ای شکل متصل به هم اختصاص داد که سقفی شبیه به توپ فوتبال دارند و پجره‌های تعبیه شده روی قسمت‌های این سقف موجب می‌شوند که نور طبیعی مناسبی جذب شود.

ناسا اعلام کرده، این سه تیم قرار است تا اوایل اردیبهشت ماه، ارائه دقیقتری از طرح‌های خود آماده کنند و در فینال اصلی این مسابقات آن را به نمایش بگذارند.

منبع: دیجیاتو
سازمان ها | NASA | Bradley University

فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

شبیه سازی شرایط سفر به مریخ بر روی زمین

1397/12/04
ناسا در حال برنامه‌ریزی برای انجام اولین سفر فضایی به کره مریخ است و با توجه به اینکه چنین سفری ۳ سال طول می‌کشد، شبیه‌سازی شرایط آن بر روی زمین در دستور کار قرارگرفته است. محققان دانشگاه...

نمونه اولیه سفینه حامل انسان به سیاره مریخ ساخته شد

1398/01/17
ایلان ماسک (Elon Musk)، مدیرعامل شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) اعلام کرده است نمونه اولیه سفینه فضایی استارشیپ بانام مستعار Starhopper در سایت این شرکت در جنوب تگزاس ساخته‌شده است. افزون برساخت...

پربازدیدکننده ترین خبر

ساخت موتور فضایی پیشرفته در پژوهشگاه فضایی ایران

حسین صمیمی، رئیس پژوهشگاه فضایی ایران، در مصاحبه با رسانه‌ها خبر از ساخت موتور فضایی پیشرفته‌ای داد که برای انتقال مداری ماهواره به کار می‌رود. موتور فضایی پژوهشگاه فضایی که «آرش» نامیده شده در سامانه انتقال مداری ماهواره قرار گرفته و پس از آن‌که ماهواره توسط ماهواره‌بر به ارتفاع ۴۰۰ کیلومتری رسید، روشن شده و آن را تا مدار ۷۰۰۰ کیلومتری بالا می‌برد.