1398/01/26

سرانجام وجود گاز متان در مریخ به اثبات رسید

تکه جدیدی از پازل مربوط به ناپدید شدن متان روی مریخ کشف شد. داده‌های گردآوری شده از مدار توسط آژانس فضایی اروپا (ESA) مورد بررسی قرار گرفت تا هر گونه ارتباط با داده‌های جمع‌آوری شده از سطح این سیاره که توسط جستجوگر صورت گرفته بود، مشخص شود. داده‌هایی که پیش از این توسط جستجوگر به‌دست آمده بود، نشان...
سرانجام وجود گاز متان در مریخ به اثبات رسید

تکه جدیدی از پازل مربوط به ناپدید شدن متان روی مریخ کشف شد. داده‌های گردآوری شده از مدار توسط آژانس  فضایی اروپا (ESA) مورد بررسی قرار گرفت تا هر گونه ارتباط با داده‌های جمع‌آوری شده از سطح این سیاره که توسط جستجوگر صورت گرفته بود، مشخص شود.
داده‌هایی که پیش از این توسط جستجوگر به‌دست آمده بود، نشان می‌داد که متان در اتمسفر مریخ وجود داشته، اما مارس اکسپرس که از طرف ESA مأموریت جمع‌آوری داده‌ها را بر ‌عهده دارد، نشان داد که هیچ متانی در این اتمسفر وجود ندارد.
اما اکنون تحلیل‌های دوباره‌ای که روی داده‌های ماهواره‌ای انجام شده، نشان می‌دهد که این گاز در واقع فقط در یک مکان و یک روز پس از خواندن داده‌ها توسط جستجوگر وجود داشته است.
در این تحلیل از یک روش جدید استفاده شده است که در آن صدها ارزیابی در مدت زمان کوتاهی جمع‌آوری می‌شود؛ این روش نسبت به روش‌های قبلی از دقت بالاتری برخوردار است.
با اینکه مجموعه داده‌های به‌دست آمده از جستجوگر و مارس اکسپرس، وجود گاز متان را ثابت می‌کند اما همچنان منبع این گاز به‌شکل یک معما باقی مانده است.
دانشمندان عقیده دارند که این متان می‌توانسته در داخل یخی که زیر پوسته مریخ قرار دارد، محبوس شده باشد و سپس به‌دلیل مواردی که در ساختار این پوسته وجود داشته، آزاد شده است.
در کل، مدرک و شواهد فعلی وجود گاز متان در کره مریخ را ثابت می‌کند که دلیل آن هم رویدادهای ژئوفیزیکی متناوبی است که باعث آزاد شدن این گاز از زیر پوسته این سیاره می‌شود.
به‌نظر می‌رسد که متان در تمام سطح مریخ ذخیره نشده، پس می‌توان نتیجه گرفت که ممکن است این سیاره زمانی قابل سکونت بوده باشد، اما با تمام داده‌هایی که به‌دست می‌آید باید قبول کرد که احتمال وجود حیات در این سیاره در حال حاضر اصلا امکان ندارد.


سازمان ها | ESA

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

پوشش حفاظتی از لرزه‌نگار مریخ با موفقیت نصب شد

1397/11/27
فضاپیمای «اینسایت» ناسا، یک فضاپیمای رباتیک سطح‌نشین مریخ است که برای نقشه‌برداری درونی مریخ، ۵ می ۲۰۱۸ از کالیفرنیا به فضا پرتاب شد و در ۲۶ نوامبر ۲۰۱۸ پس از پیمودن ۴۸۵ میلیون کیلومتر بر...

کشف آب مایع در مریخ؛ یکی از ۱۰رویداد برتر اخترزیست‌شناسی در سال۲۰۱۸

1398/01/17
با نزدیک شدن به پایان هرسال میلادی،مجله‌ی اخترزیست‌شناسی ۱۰رویداد برتر آن سال را منتشر می‌کند. در اولین گزارش این مجله به این موضوع اشاره‌شده که جستجوی طولانی‌مدت آب بر روی مریخ ممکن است...

پربازدیدکننده ترین خبر

آمریکا پس از ۱۰ سال موفق شد فضانوردان خود را از خاک این کشور به فضا اعزام کند+فیلم

آمریکا پس از حدود ۱۰ سال سرانجام توانست فضانوردانش را از خاک این کشور به فضا بفرستد. طی این مأموریت موسوم به دمو-۲ (Demo-2)، رابرت بنکن (Robert Behnken) و داگلاس هارلی (Douglas Hurley)، دو فضانورد ناسا، ​روز شنبه ۳۰مه (۱۰خرداد) ساعت ۱۵:۲۲ به‌وقت محلی (۲۳:۵۲ به‌وقت تهران) توسط کپسول کرو دراگون (Crew Dragon) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) سوار بر حامل فضایی فالکون-۹ (Falcon-9) به فضا اعزام شدند. با موفقیت در این مأموریت، ایالات متحده که طی حدود ۱۰ سال از زمان بازنشستگی شاتل‌های فضایی در ارسال فضانوردان خود به فضا ناتوان بود و فضانوردان خود را توسط فضاپیماهای روسی به فضا اعزام می‌کرد، بار دیگر به رقابت فضایی با روسیه بازگشت؛ رقابتی که برنده آن با گذر زمان مشخص می‌شود.