1398/01/22

اولین پرتاب تجاری فالکن‌هوی با موفقیت انجام شد

نخستین پرتاب تجاری فالکن‌ هوی (Falcon heavy) پس از مدت‌ها انتظار بالاخره به وقوع پیوست. این حامل‌ فضایی که توسط شرکت اسپیس‌ایکس (Spacex)توسعه داده شده‌است یکی ازمهم‌ترین حامل‌های سنگین در آینده صنعت پرتاب‌های ماهواره‌ای است و از بسیاری از حامل‌های رقیب خود در سراسر دنیا از جمله سایوز‌های عملیاتی کنونی٬...
اولین پرتاب تجاری فالکن‌هوی با موفقیت انجام شد

نخستین پرتاب تجاری فالکن‌ هوی (Falcon heavy) پس از مدت‌ها انتظار بالاخره به وقوع پیوست. این حامل‌ فضایی که توسط شرکت اسپیس‌ایکس (Spacex)توسعه داده شده‌است یکی ازمهم‌ترین حامل‌های سنگین در آینده صنعت پرتاب‌های ماهواره‌ای است و از بسیاری از حامل‌های رقیب خود در سراسر دنیا از جمله سایوز‌های عملیاتی کنونی٬ آریان-۶ (Arian-6) و حتی دلتا-۴هوی (Delta-4 heavy) بسیار قوی‌تر و ارزان‌تر است. فالکن‌هوی نمونه توسعه یافته فالکن-۹ (Falcon-9) است. بدین صورت که شامل یک فالکن-۹ در قسمت مرکزی و دو تقویت کننده که هرکدام در اصل مرحله اول فالکن-۹ هستند. فالکن‌ هوی پیش از این از تمام آزمایشات خود سربلند بیرون آمده است. اخرین پرتاب این حامل در فوریه سال ۲۰۱۸ میلادی انجام شد که طی آن خودرو تسلا ایلان ماسک (Elon Musk) موسس اسپیس ایکس در مدار بیضوی خورشید قرار گرفت. 

این حامل فضایی قادر به حمل محموله‌هایی تا وزن ۶۳۸۰۰ کیلوگرم به مدار لئو و ۲۶۷۰۰ کیلوگرم به مدار ژئو است. فالکن هوی همچنین قادر به ارسال محموله‌های ۱۶.۸ تنی به مریخ است و با موفقیت این پرتاب بشر یک گام دیگر به رسیدن به مریخ نزدیک‌تر شد.

تنها محموله این پرتاب ماهواره مخابراتی مدار ژئو سعودی‌ها بود. این ماهواره عرب‌ست-۶ای (Arabsat-6A) نام دارد و توسط لاکهید مارتین (Lockheed martin) ساخته شده است. در سال ۲۰۱۵ شرکت عرب‌ست از امضای توافق‌نامه‌ای با لاکهید مارتین خبر داد که طی این قرارداد که رقم دقیق آن مشخص نیست بنا شد لاکهید مارتین دو ماهواره بزرگ مدار ژئو برای شرکت عرب‌ست بسازد. هر دو ماهواره از خانواده ای‌اس۲۱۰۰ (AS2100) لاکهید مارتین هستند که این خانواده یک پلت‌فرم برای ماهوره‌های مخابراتی مدار ژئو است. اولین مورد این قرارداد سعودی‌ژئوست (SaudiGeoSat) نام داشت که یک ماهواره مشترک بین عرب‌ست و هلاس‌ست (HellasSat) است. این ماهواره سال گذشته به فضا پرتاب شد.
عرب‌ست-۶ای ۶۰۰۰ کیلوگرم وزن دارد و طول عمر آن ۱۵ سال پیش‌بینی شده‌است. قرار است از این ماهواره به منظور ارائه خدمات به شبکه‌های تلویزیونی٬ تامین ارتباطات تلفنی و اینترنت برای اپراتور‌های تلفن همراه و همچنین ایجاد امکان برقراری ارتباطات امنیتی برای مشتریان در خاورمیانه٬ اروپا و افریقا به کار برود.
این پرتاب پنجشنبه ۱۱ آوریل (۲۲ فروردین) ساعت ۲۲:۳۵ به وقت گرینویچ (بامداد جمعه به وقت تهران) از مرکز فضایی کندی توسط حامل‌ فضایی فالکن‌هوی  انجام شد.

 
منبع: space.skyrocket

ماهواره‌بر و پرتاب | مخابرات ماهواره‌ای |

نظر شما
اخبار مرتبط

پرتاب ماهواره مشترک عربستان و یونان

1397/11/17
آژانس فضایی اروپا دو ماهواره مخابراتی سنگین متعلق به شرکت های هندی و عربی-یونانی را به وسیله ماهواره‌بر آریان-۵ (arian-5) به فضا پرتاب کرد. بامداد امروز ساعت ۰۰:۳۱ به وقت تهران ماهواره‌بر...

پربازدیدکننده ترین خبر

انقلابی در ساخت موتور ماهواره‌بر

یک موتور ماهواره‌بر نوآورانه هواتنفسی به تازگی آزمایش‌های بازبینی طراحی سازمان فضایی اروپا (ESA) را با موفقیت گذرانده و برای تست‌های اصلی طی 18 ماه آینده آماده می‌شود. موتور ماهواره‌بر هواتنفسی سینرژتیک با نام اختصاری سابر (SABRE) که در شرکت بریتانیایی ری‌اکشن انجینز (Reaction Engines) در حال توسعه می‌باشد، قادر خواهد بود که بین دو حالت تغییر وضعیت دهد. در هنگام استفاده به عنوان موتور هواپیما، سابر از اکسیژن داخل اتمسفر استفاده کرده و در حالت استفاده به عنوان موتور ماهواره‌بر، هیدروژن مایع را به عنوان سوخت با یک اکسیدایزر وارد فرایند احتراق کرده و نیروی پیشران تولید می‌کند. این فناوری که مشخصا برای پروازهای فضایی زیرمداری و سفرهای فراصوت بین قاره‌ای کاربرد دارد، ممکن است انقلابی در صنعت حمل و نقل فضایی به وجود آورد.