1398/01/19

آیا ناسا واقعاً می‌تواند در سال ۲۰۲۴ فضانورد به ماه اعزام کند؟

کارشناسان می‌گویند ناسا احتمالاً خواهد توانست فضانوردان را مطابق با برنامه زمان‌بندی جسورانه دولت ترامپ، به‌موقع به کره ماه اعزام کند؛ هرچند که این کار ساده‌ای نخواهد بود. چندی پیش مایک پنس (Mike Pence)، به ناسا دستور داد تا سال ۲۰۲۴، فضانوردان را بر کره ماه فرود آورد؛ و این یعنی چهار سال زودتر ازآنچه...
آیا ناسا واقعاً می‌تواند در سال ۲۰۲۴ فضانورد به ماه اعزام کند؟

کارشناسان می‌گویند ناسا احتمالاً خواهد توانست فضانوردان را مطابق با برنامه زمان‌بندی جسورانه دولت ترامپ، به‌موقع به کره ماه اعزام کند؛ هرچند که این کار ساده‌ای نخواهد بود.
چندی پیش مایک پنس (Mike Pence)، به ناسا دستور داد تا سال ۲۰۲۴، فضانوردان را بر کره ماه فرود آورد؛ و این یعنی چهار سال زودتر ازآنچه که پیش‌تر برنامه‌ریزی‌شده بود.
جیم بریدنستین (Jim Bridenstine) نیز با اطمینان گفت که «این هدف قابل‌دستیابی است.»
شرکت هوافضای لاکهید مارتین (Lockheed Martin) هم که پیمانکار اصلی فضاپیمای اوریون است، چنین اعتقادی داشت.
نمایندگان لاکهید گفتند که این شرکت می‌تواند با ارتقای فناوری‌هایی که برای اوریون مورداستفاده قرار گرفتند، کار ساخت فضاپیمای دارای سرنشین برای فرود روی ماه را سریع انجام دهد.
به گفته آنها این فضاپیما می‌تواند تا سال ۲۰۲۴ بر سطح ماه بنشیند به‌شرط آنکه از ایستگاه فضایی گیت‌وی که قرار است ناسا در سال ۲۰۲۲ آن را بسازد و به دور ماه بگردد، به ماه اعزام شود.
همچنین جان لاگسون (John Lageson) در این خصوص گفت: «این کار بدون برنامه‌ریزی صورت نگرفته است. افراد در شورای فضایی، آدم‌های خیلی باهوشی هستند و امکان ندارد تاریخی را اعلام کنند که احساس کنند اتمام کار در آن زمان غیرممکن است.»
لاگسون تأکید کرد که اصرار بر سر این برنامه جاه‌طلبانه، نیازمند کوشش‌های هماهنگ میان ناسا، کاخ سفید و اداره مدیریت و بودجه ایالات‌متحده است.
برایان ویدن (Brian Weeden) کارشناس سیاسیت‌گذاری فضایی نیز گفت: «من فکر می‌کنم این کار امکان‌پذیر است.»
ویدن گفت: «البته شاخه‌های اجرایی و حقوقی باید طوری با یکدیگر هماهنگ شوند که این اتفاق در سال ۲۰۲۴ رقم بخورد. در این میان، ناسا می‌تواند به راهبرد اکتشاف در فضای ماوراء (فضای ژرف) نیز پایبند باقی بماند.»
ویدن در پایان افزود: «اگر هدف این است که تا سال ۲۰۲۴ فضانوردان بر کره ماه فرود آیند، در این صورت برای انجام آزمایش‌های لازم، زمان زیادی در اختیار نداریم. البته این‌که این مسئله از خطر و ریسک بالایی برخوردار است، خود موضوع یک مباحثه خیلی داغ است.»

سازمان ها | Lockheed Martin
افراد | Jim Bridenstine | Mike Pence | John Lageson | Brian Weeden

فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

ناسا سال آینده به ماه برمی‌ گردد

1397/11/27
جیم برایدنستاین (Jim Bridenstine) با انتشار پستی در پاسخ به فرمان دونالد ترامپ (Donald Trump) برای خروج از مدار زمین برای اولین بار از ۱۹۷۲ بدین سو، از همه شرکت‌های خصوصی و نیز رهبران صنایع...

ناسا برای سفر به ماه احتمالاً از راکت فالکون هوی اسپیس ایکس استفاده می‌کند

1397/12/27
ناسا (NASA) قصد دارد در ماه ژوئن سال۲۰۲۰ ،خرداد۱۳۹۹، فضاپیمای سرنشین دار اوریون (Orion) خود را به مدار ماه بفرستد؛ اما گویا ماهواره‌بر چند میلیارد دلاری اس‌ال‌اس (SLS) این سازمان که بیش...

ناسا مهروموم سنگ‌های کره ماه را بعد از نیم‌قرن باز می‌کند

1397/12/28
ناسا (NASA) بعد از نزدیک به نیم‌قرن تصمیم به باز کردن مهروموم نمونه سنگ‌هایی گرفته که فضانوردان از کره ماه به زمین آورده بودند. این آژانس فضایی از انتخاب دو گروه برای تجزیه‌وتحلیل مواد...

پربازدیدکننده ترین خبر

اروپا نگران عقب افتادن از چین و آمریکا در صنعت فضایی

اروپا قصد دارد با تسریع برنامه‌های فضایی خود در مسابقه‌ای که امروزه میان آژانس‌های فضایی و شرکت‌های پیشگام در این عرصه مشاهده می‌شود، با سرعت بیشتری پیش‌ رود. در همین راستا تیری برتون (Thierry Breton)، رئیس بخش فضایی اتحادیه اروپا، اعلام کرده این قاره با توجه به پیشرفت‌های سریع شرکت‌های خصوصی مانند اسپیس‌ایکس (SpaceX) و همچنین موفقیت‌های چین در حوزه فضا، به پیشبرد برنامه‌های خود شتاب بیشتری خواهد بخشید.