1398/01/21

انبار لباس فضانوردان روسیه کجاست؟

به‌طور معمول فضانوردان از لباس فضایی سوکول در زمان پرتاب، رسیدن به ایستگاه فضایی بین‌المللی، همچنین در وقت بازگشت به زمین استفاده می‌کنند. این لباس تقریباً ۱۰ کیلوگرم وزن دارد و گرچه تا حدودی قابلیت تنظیم هم دارد اما برای هر فضانورد به‌طور اختصاصی ساخته می‌شود. سوکول در هر شرایطی می‌تواند به‌عنوان یک...
انبار لباس فضانوردان روسیه کجاست؟

به‌طور معمول فضانوردان از لباس فضایی سوکول در زمان پرتاب، رسیدن به ایستگاه فضایی بین‌المللی، همچنین در وقت بازگشت به زمین استفاده می‌کنند. این لباس تقریباً ۱۰ کیلوگرم وزن دارد و گرچه تا حدودی قابلیت تنظیم هم دارد اما برای هر فضانورد به‌طور اختصاصی ساخته می‌شود.
سوکول در هر شرایطی می‌تواند به‌عنوان یک سامانه مستقل، هوای موردنیاز فضانورد را تأمین و با توجه به کیپ بودن آن، چنانچه در هوای داخل ناو اختلالی پیش آید، از جان فضانورد محافظت کند. سوکول توانایی سرویس دهی تا ۳۰ ساعت در محیط با فشار هوای عادی یا دو ساعت در خلاء را دارد.
این لباس را کارخانه زوزدا (zvezda) بعد از حادثه کشته شدن فضانوردان سایوز -۱۱ ساخت و شامل یک لایه فشار داخلی از جنس ترکیبی لاستیکی و یک لایه بیرونی از پارچه نایلونی سفید بسیار فشرده است. چکمه‌ها بالباس یکپارچه هستند، اما دستکش‌ها قابلیت جابجایی دارند و با استفاده از دستبندهای آلیاژ آلومینیوم به لباس متصل می‌شوند. کلاه ایمنی نیز می‌تواند باز و بسته شود اما در زمان بسته بودن کلاه و پوشیدن دستکش‌ها، داخل لباس کاملاً کیپ است.
سوکول دارای چهار جیب و تسمه‌هایی برای تنظیم لباس در دست‌ها، پاها، قفسه سینه و شکم است.
یک فشارسنج در مچ دست چپ وجود دارد. یک آینه با بند لاستیکی به مچ دست راست بسته است که کمک می‌کند فضانورد چیزهایی را مشاهده کند که خارج از دید او هستند. وجود یک محافظ لاستیکی که به دور گردن چفت می‌شود این امکان را می‌دهد در صورت فرود سفینه در آب، حتی با باز کردن کلاه محافظ، آب به داخل لباس نفوذ نکند.
فضانوردان غیر از مراحل سفر، در موارد دیگری مانند آموزش در شبیه‌ساز سایوز و یا فرود در آب از این لباس استفاده کنند.
لباس سوکول طی مراحل خاصی در کارخانه زوزدا بر اساس فرم و اندازه بدن فضانوردان ساخته و آزماش می‌شود و فضانورد در مراحل مختلف آموزش چنانچه به این لباس نیاز باشد باید آن را از آقای کورچکف تحویل بگیرد و بعد از اتمام کار تحویل دهد. در هر مرحله این لباس مجدداً به زوزدا برمی‌گردد و پس از بررسی کامل چنانچه مشکلی برای آن پیش نیامده باشد، طی امضای اسناد رسمی به او برگردانده می‌شود و چنانچه اشکالی هم داشته باشد، زوزدا مسئول است ضمن ثبت و ضبط صورت‌جلسه، اشکال را برطرف کرده و لباس را به وی تحویل دهد.
در هر حال آقای کورچکف انباردار لباس‌های فضانوردان است و باید آن را به‌موقع تحویل آنها بدهد.

فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

تهیه نقشه دمای مزارع از طریق فضا به افزایش تولید منجر خواهد شد

دانشمندان در حال توسعه یک سامانه ماهواره‌ای هستند که دمای هر مزرعه را از فضا ثبت خواهد کرد. هدف٬ بررسی دمای زمین‌های کشاورزی برای رسیدن به تخمین مصرف آب توسط گیاهان و میزان تبخیر آب در مزارع است. این داده‌ها همچنین به نظارت بر میزان آب موجود برای کشت محصولات و وضع زمین‌ها در شرایط خشکسالی کمک خواهد کرد.