1398/01/18

حل اسرار کیهانی با کمک نقشه ۳بعدی نیروی میدان مغناطیسی کهکشان راه شیری

پژوهشگران دانشگاه ملی استرالیا (ANU) در مطالعه اخیر خود موفق به ایجاد نقشه سه‌بعدی از میدان مغناطیسی یک بخش کوچک از کهکشان راه شیری شدند. دکتر آریس تریتسیس (Aris Tritsis) از دانشکده نجوم و اخترفیزیک دانشگاه ملی استرالیا و پژوهشگر ارشد این مطالعه گفت: «این اولین مطالعه‌ای بود که به‌وسیله‌ برش‌نگاری توانستیم...
حل اسرار کیهانی با کمک نقشه ۳بعدی نیروی میدان مغناطیسی کهکشان راه شیری
پژوهشگران دانشگاه ملی استرالیا (ANU) در مطالعه اخیر خود موفق به ایجاد نقشه سه‌بعدی از میدان مغناطیسی یک بخش کوچک از کهکشان راه شیری شدند.
پژوهشگران استرالیایی با این کار عظیم خود به درک بهتر دانشمندان از مبدأ و تکامل جهان کمک می‌کنند.
دکتر آریس تریتسیس (Aris Tritsis) از دانشکده نجوم و اخترفیزیک دانشگاه ملی استرالیا و پژوهشگر ارشد این مطالعه گفت: «این اولین مطالعه‌ای بود که به‌وسیله‌ برش‌نگاری توانستیم میزان نیروی میدان مغناطیسی را اندازه‌گیری کنیم.»
برش‌نگاری یا توموگرافی (Tomography) تصویربرداری سه‌بعدی است. در برش‌نگاری، تصویری که به دست می‌آید تنها سایه دوبعدی از حجمی سه‌بعدی نیست، بلکه عکس برشی از حجم است که ممکن است در هر یک از سه جهتِ فضا باشد.
میدان مغناطیسی کهکشان و غبار کیهانی مانند پرده‌ای عمل می‌کند که تابش مراحل اولیه جهان را که به‌عنوان تابش زمینه کیهانی شناخته می‌شود، خنثی می‌کند و به همین دلیل دانشمندان نیز نمی‌توانند به‌طور دقیق مدل‌های کیهانی را بررسی کنند.
در کیهان‌شناسی تابش زمینه کیهانی (Cosmic Microwave Background radiation) تابشی الکترومغناطیسی است که سراسر کیهان را پوشانده‌ است.
غبار کیهانی، گردوغباری است که در فضا وجود دارد. این ذرات بیشترین گونه از ذرات ریز ٬ گردوغبار هستند که مولکولی به‌اندازه یک میکرون دارند.
تریتسیس در ادامه افزود: «ما اکنون وسیله‌ای برای نشان دادن نیروی میدان مغناطیسی برخی مناطق کهکشان راه شیری داریم و این می‌تواند به ما در درک تکامل هستی کمک بسیاری کند. گام بعدی ما ایجاد اولین نقشه کامل ۳بعدی از میدان مغناطیسی کهکشان راه شیری است.»
سازمان ها | ANU
افراد | Aris Tritsis

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

نظریه پردازان توطئه باور دارند فرود کاوشگر چینی بر روی ماه یک دروغ بزرگ است!

1397/11/09
نظریه‌پردازان توطئه عقیده دارند فرود کاوشگر چینی بر روی سطح ماه یک دروغ بزرگ بوده است، اما تصاویر منتشرشده از سوی ناسا، خلاف این نظر را تأیید می‌کند. چین به‌تازگی در یک اقدام مهم، اولین...

احتمال فعالیت آتشفشانی در سیاره مریخ

1397/11/29
بررسی‌های ناسا (NASA) نشان می‌دهد که احتمالاً یک منبع گرمای بزرگ در زیر منطقه قطب جنوب سیاره مریخ وجود دارد که باعث شده آب دریاچه زیرزمینی مریخ مایع باشد و لذا می‌توان نتیجه گرفت که سیاره...

سال 97 از نگاه اسپاش؛ کاوش‌های فضایی

1398/01/04
فضا عرصه‌ای بدون مرز است که پس از گذشت بیش از نیم قرن از حضور در آن هنوز نسبت به گستردگی این پهنه اطلاعات ناچیزی از آن داریم. سال گذشته پایگاه تحلیلی خبری اسپاش تلاش کرد تا آخرین وقایع...

پربازدیدکننده ترین خبر

یک سیارک خطرناک به بزرگی دو برابر برج ایفل از کنار زمین عبور خواهد کرد

ناسا اعلام کرد یک سیارک خطرناک که بزرگی آن به دو برابر برج ایفل می‌رسد، در حال نزدیک شدن به زمین است و با سرعت زیادی از کنار سیاره زمین عبور خواهد کرد.