1397/12/28

ناسا مهروموم سنگ‌های کره ماه را بعد از نیم‌قرن باز می‌کند

ناسا (NASA) بعد از نزدیک به نیم‌قرن تصمیم به باز کردن مهروموم نمونه سنگ‌هایی گرفته که فضانوردان از کره ماه به زمین آورده بودند. این آژانس فضایی از انتخاب دو گروه برای تجزیه‌وتحلیل مواد تشکیل‌دهنده این سنگ‌ها خبر داده که طی مأموریت‌های تاریخی آپولو۱۵ و۱۷ گردآوری‌شده بودند. متخصصان مرکز پروازهای فضایی...
ناسا مهروموم سنگ‌های کره ماه را بعد از نیم‌قرن باز می‌کند
ناسا (NASA) بعد از نزدیک به نیم‌قرن تصمیم به باز کردن مهروموم نمونه سنگ‌هایی گرفته که فضانوردان از کره ماه به زمین آورده بودند.
این آژانس فضایی از انتخاب دو گروه برای تجزیه‌وتحلیل مواد تشکیل‌دهنده این سنگ‌ها خبر داده که طی مأموریت‌های تاریخی آپولو۱۵ و۱۷ گردآوری‌شده بودند.
متخصصان مرکز پروازهای فضایی گادرد (NASA Goddard Space Flight Center) به‌منظور درک بهتر فراوانی ترکیبات آلی در کره ماه و چگونگی مقاومت این مواد در برابر تشعشعات کیهانی نمونه سنگ‌ها را بررسی خواهند کرد. در کنار این نمونه‌های پلمپ شده، تعداد دیگری از سنگ‌های کره ماه نیز در دمای بسیار سرد نگهداری می‌شود. 

ناسا مهروموم سنگ‌های کره ماه را بعد از نیم‌قرن باز می‌کند

ناسا دو طرح پیشنهادی را برای برنامه تحلیل نمونه نسل بعدی آپولو (ANGSA) انتخاب کرده و امیدوار است قبل از فرود مجدد بر سطح این کره بیشترین اطلاعات را در مورد آن جمع‌آوری کند. گروه اول به سرپرستی جیمی السیلا (Jamie Elsila) ترکیبات فرّار و پیش سازهای احتمالی آمینواسیدها را بررسی می‌کند. السیلا درباره اهمیت این پروژه می‌گوید:
«دسترسی به این سنگ‌ها و استفاده از فناوری‌های پیشرفته برای پاسخ به سؤالات پیرامون کره ماه یک فرصت هیجان‌انگیز است. احتمالاً دانشمندان قبلی هم‌چنین سؤالاتی در ذهن داشته‌اند اما فناوری آن زمان اجازه یافتن پاسخ را به آن‌ها نداده است.»
گروه دوم هم با استفاده از گازهای نجیب سابقه زمین‌شناسی نمونه سنگ‌های کره ماه و بازه زمانی قرار گرفتن آن‌ها در معرض تشعشعات کیهانی را بررسی خواهد کرد.
بازگشایی بسته‌بندی سنگ‌های کره ماه با پنجاهمین سالگرد فرود انسان بر این کره هم‌زمان‌شده است. مدیر ناسا در بیانیه‌ای راجع به بودجه ۲۱میلیارد دلاری این سازمان مجدداً بر تصمیم این آژانس فضایی برای ازسرگیری ارسال فضانوردان به کره ماه و سپس مریخ تأکید کرد.
منبع: دیجیاتو
سازمان ها | NASA | NASA Goddard Space Flight Center
افراد | Jamie Elsila

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

آیا این سنگ از زمین به ماه رفته است؟

1397/11/24
یک مطالعه جدید می‌گوید قطعه‌سنگی از کره ماه که توسط فضانوردان آپولو ۱۴ به زمین آورده شده است ممکن است درواقع از زمین به ماه رفته باشد! یک گروه بین‌المللی دانشمندان مرتبط با مرکز علوم و...

تشکیل اجزای سازنده آب بر سطح ماه با بادهای خورشیدی

1397/12/13
پژوهشگران سازمان ناسا (NASA) می‌گویند که با برخورد ذرات بادهای خورشیدی به سطح ماه اجزای سازنده مولکول‌های آب تشکیل می‌شود. پژوهشگران با شبیه‌سازی فرآیندهای شیمیایی حاصل از برخورد بادهای...

پربازدیدکننده ترین خبر

فرود موفق فالکون-۹ و اهمیت بازگشت‌پذیری حامل‌های فضایی+فیلم

حامل فضایی دو مرحله‌ای فالکون-9 (Falcon-9) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) روز ۳۰مه (۱۰خرداد) طی مأموریتی موسوم به دمو-۲ (Demo-2) با موفقیت کپسول کرو دراگون (Crew Dragon) این شرکت را که حامل فضانوردان ناسا بود، به مدار زمین برد. مرحله اول این حامل پس از حدوداً ۱۲ دقیقه از آغاز پرتاب، با رسیدن به مدار لئو و جدایش کرو دراگون از آن، به‌سمت سکوی فرود در آب‌های آزاد بازگشت و با موفقیت در موقعیت تعیین‌شده فرود آمد.