1397/12/28

دعوای کاخ سفید با ناسا بر سر ساخت گرانقیمت‌ترین تلسکوپ فضایی جهان

هزینه‌های کلان طرح‌های علمی و فضایی ناسا (NASA) سبب شده است تا کاخ سفید در بودجه سال آینده خود سهم پروژه‌های علمی را به میزان فراوان کاهش دهد. کاخ سفید به ناسا پیشنهاد داده است پروژه ساخت رصدخانه فضایی تلسکوپ نقشه‌برداری میدان باز فروسرخ (WFIRST) که لقب نسل آینده رصدخانه‌های فضایی در جهان را دارد به...
دعوای کاخ سفید با ناسا بر سر ساخت گرانقیمت‌ترین تلسکوپ فضایی جهان
هزینه‌های کلان طرح‌های علمی و فضایی ناسا (NASA) سبب شده است تا کاخ سفید در بودجه سال آینده خود سهم پروژه‌های علمی را به میزان فراوان کاهش دهد.
کاخ سفید به ناسا پیشنهاد داده است پروژه ساخت رصدخانه فضایی تلسکوپ نقشه‌برداری میدان باز فروسرخ (WFIRST) که لقب نسل آینده رصدخانه‌های فضایی در جهان را دارد به دلیل هزینه‌های بالای ساخت متوقف کند.
مقام‌های ناسا اعلام کرده‌اند این‌ یکی از بزرگ‌ترین مأموریت‌های فضایی ناساست و به‌شدت پیگیر انجام آن هستند. تلسکوپ فضایی نقشه‌برداری میدان باز فروسرخ از دسته تلسکوپ‌های مادون‌قرمز است و هدف از ساخت آن کشف مناطق قابل زیست در سیاره‌های فراخورشیدی، کشف اسرار ماده تاریک و شناسایی مناطق جدیدی از فضاست.
کاخ سفید به‌تازگی بودجه پیشنهادی خود برای سال مالی آینده را منتشر کرده است که در آن بودجه فعالیت‌ها و برنامه‌های علمی در زمینه‌های مختلف کاهش‌یافته است؛ مقام‌های ناسا پیگیر دریافت بودجه برای ساخت تلسکوپ فضایی نقشه‌برداری میدان باز فروسرخ هستند که پس از تلسکوپ جیمز وب به فضا پرتاب خواهد شد.
تأخیر در ساخت و افزایش هزینه‌های تلسکوپ در حال ساخت جیمز وب یک از دلایلی است که سبب اختصاص نیافتن بودجه برای ساخت تلسکوپ‌های فضایی نسل آینده شده است.
ساخت تلسکوپ فضایی جیمز وب بار‌ها به تعویق افتاده است و کارشناسان امیدوار هستند در سال۲۰۲۱ به فضا پرتاب شود؛ این تلسکوپ قرار است جانشین تلسکوپ فضایی هابل شود.
محققان ناسا اعلام کرده‌اند دو تلسکوپ فضایی نقشه‌برداری میدان باز فروسرخ و جیمزوب (JWST) مکمل یکدیگر برای جست‌وجو در فضا هستند و ساخت هر دو ضروری است.
تلسکوپ نقشه‌برداری میدان باز فروسرخ قادر به تهیه نقشه‌های بزرگی از گستره فضاست و می‌تواند اطلاعات مفیدی درباره شکل‌گیری اولین ستاره‌ها و کهکشان‌ها در اختیار دانشمندان قرار دهد.
این تلسکوپ قادر به مشاهده و تصویربرداری اجسام با طیف نور مرئی و نور مادون‌قرمز است.
کارشناسان ناسا اعلام کرده‌اند دو تلسکوپ مأموریت و فناوری ساخت متفاوت دارند و تلسکوپ جیمز وب نمی‌تواند برای کلیه مأموریت‌های فضایی به‌تنهایی مورداستفاده قرار گیرد.
به گفته کارشناسان ناسا لغو پروژه ساخت تلسکوپ فضایی نقشه‌برداری میدان باز فروسرخ لطمه فراوانی به کوشش‌های علمی پژوهشگران وارد خواهد کرد. کارشناسان سال‌ها وقت صرف ساخت و بررسی درباره اهداف ساخت این تلسکوپ کرده‌اند.

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

تلسکوپ هابل، کار خود را تا پایان هفته آغاز می‌کند

1397/10/30
مهندسان ناسا اعلام کردند که مشکل دوربین اصلی تلسکوپ فضایی هابل در حال برطرف شدن است و این تلسکوپ می‌تواند کار خود را دوباره آغاز کند. به نظر می‌رسد که قرار است تلسکوپ فضایی هابل (Hubble)...

چه تلسکوپی جانشین تلسکوپ فضایی هابل خواهد بود؟

1397/12/15
هابل، تلسکوپ معروف و ارزشمند ناسا (NASA) و سازمان فضایی اروپا (ESA) سال‌هاست که فعالیت می‌کند و می‌توان گفت که به سن بازنشستگی نزدیک شده است. ناسا از سال‌ها پیش پروژه‌ی تلسکوپ فضایی جیمز...

عکس روز ناسا از مادر تلسکوپ فضایی هابل

1397/12/25
ایستگاه فضایی بین‌المللی یک ایستگاه فضایی است که با مشارکت بیش از ۱۵ کشور ساخته شده است. این ایستگاه فضایی در مدار نزدیک زمین و در ارتفاع ۳۳۰ تا ۴۳۵ کیلومتری از سطح زمین درحرکت است. از سال...

پربازدیدکننده ترین خبر

تهیه نقشه دمای مزارع از طریق فضا به افزایش تولید منجر خواهد شد

دانشمندان در حال توسعه یک سامانه ماهواره‌ای هستند که دمای هر مزرعه را از فضا ثبت خواهد کرد. هدف٬ بررسی دمای زمین‌های کشاورزی برای رسیدن به تخمین مصرف آب توسط گیاهان و میزان تبخیر آب در مزارع است. این داده‌ها همچنین به نظارت بر میزان آب موجود برای کشت محصولات و وضع زمین‌ها در شرایط خشکسالی کمک خواهد کرد.