1397/12/26

عکس ۳۶۰ درجه جدید از مریخ

درحالی‌که ناسا ماه قبل از پایان کار مریخ‌نورد خود به علت وقوع توفان شن شدید در سطح مریخ خبر داده بود، جدیدا یک تصویر ۳۶۰ درجه زیبا که توسط آن تهیه‌شده را منتشر کرده است. این تصویر پانوراما که توسط مریخ نورد فرصت یا Opportunity گرفته‌شده، نمایی کلی از محل استقرار دائمی آن را نشان می‌دهد. محلی که به «دره...
عکس ۳۶۰ درجه جدید از مریخ

درحالی‌که ناسا ماه قبل از پایان کار مریخ‌نورد خود به علت وقوع توفان شن شدید در سطح مریخ خبر داده بود، جدیدا یک تصویر ۳۶۰ درجه زیبا که توسط آن تهیه‌شده را منتشر کرده است.
این تصویر پانوراما که توسط مریخ نورد فرصت یا Opportunity گرفته‌شده، نمایی کلی از محل استقرار دائمی آن را نشان می‌دهد. محلی که به «دره استقامت» شهرت دارد.
این عکس با کنار هم قرار دادن ۳۵۴ عکس مجزا تهیه‌شده که توسط دوربین ۳۶۰ درجه مریخ نورد Opportunity گرفته‌شده‌اند. همچنین سه فیلتر مادون‌قرمز، سبز و بنفش بر روی عکس مذکور اعمال‌شده‌اند.
تصاویر مذکور سال گذشته و از تاریخ ۱۳ می تا ۱۰ ژوئن گرفته‌شده‌اند و آخرین تصویر دقیقاً در زمان آغاز توفان شن گرفته‌شده است و در آن مختصر گردوغباری در تصویر قابل‌مشاهده است.
بخش‌هایی از این عکس نیز سیاه‌وسفید است. علت این موضوع آن است که مریخ نورد فرصت نکرده فیلترهای رنگی خود را بر روی عکس‌های مجزای تهیه‌شده اعمال کند.
تصاویر مذکور اطلاعات بیشتری را در مورد شرایط جغرافیایی سطح مریخ در اختیار دانشمندان قرار می‌دهد. قرار است در سال ۲۰۲۰ دو مریخ نورد دیگر توسط ناسا و سازمان فضایی اروپا بر روی این سیاره سرخ‌رنگ مستقرشده و اکتشافات خود را آغاز کنند.

کاوش‌های فضایی | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما
اخبار مرتبط

حفاری در مریخ با مانع روبرو شد

1397/12/12
کاوشگر اینسایت برای حفاری روی سیاره مریخ با مشکل روبرو شده است. به نظر می‌رسد ابزار حفاری آلمانی نصب‌شده در کاوشگر «اینسایت» با چند سنگ برخورد کرده است. البته ابزار مذکور فقط توانسته سوراخی...

چین به مریخ کاوشگر می فرستد

1397/12/18
به گفته طراح ارشد برنامه اکتشاف ماه چین، این کشور قصد دارد سال آتی یک کاوشگر به مریخ ارسال کند. وو ویرن (Wu Weiren) طراح ارشد برنامه اکتشاف ماه چین در یک مصاحبه با اعلام این خبر گفت: «اکتشاف...

پربازدیدکننده ترین خبر

تهیه نقشه دمای مزارع از طریق فضا به افزایش تولید منجر خواهد شد

دانشمندان در حال توسعه یک سامانه ماهواره‌ای هستند که دمای هر مزرعه را از فضا ثبت خواهد کرد. هدف٬ بررسی دمای زمین‌های کشاورزی برای رسیدن به تخمین مصرف آب توسط گیاهان و میزان تبخیر آب در مزارع است. این داده‌ها همچنین به نظارت بر میزان آب موجود برای کشت محصولات و وضع زمین‌ها در شرایط خشکسالی کمک خواهد کرد.