1397/12/22

نخستین اتوبوس‌ فضایی با حضور معاون رئیس‌جمهور رونمایی شد

اتوبوس‌های فضایی در رصدخانه کاسین خرم‌آباد با حضور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور در استان لرستان رونمایی شد. محمد نسایی، مدیرعامل رصدخانه کاسین خرم‌آباد در جمع خبرنگاران با اشاره به رونمایی از دو دستگاه اتوبوس فضایی اظهار داشت: «این اتوبوس‌های فضایی برای اولین بار در کشور طراحی‌شده‌اند؛ اتوبوس‌های...
 نخستین اتوبوس‌ فضایی با حضور معاون رئیس‌جمهور رونمایی شد

اتوبوس‌های فضایی در رصدخانه کاسین خرم‌آباد با حضور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور در استان لرستان رونمایی شد.
محمد نسایی، مدیرعامل رصدخانه کاسین خرم‌آباد در جمع خبرنگاران با اشاره به رونمایی از دو دستگاه اتوبوس فضایی اظهار داشت: «این اتوبوس‌های فضایی برای اولین بار در کشور طراحی‌شده‌اند؛ اتوبوس‌های فضایی جهت ترویج و آموزش‌های علم نجوم و فیزیک طراحی‌شده و می‌توانند در سراسر کشور بستر عدالت آموزشی را برای همگان در این حوزه ایجاد کنند.»
وی افزود: «رصدخانه کاسین به‌عنوان مدرن‌ترین و مجهزترین رصدخانه خاورمیانه دارای امکاناتی نظیر گنبد الکترومکانیکی و تلسکوپ اصلی رصدخانه، دپارتمان و پژوهشکده‌های علمی، نمایشگاه عکس‌های نجومی و فناوری فضایی، آسمان نمای دیجیتال، سایت فناوری رباتیک، آمفی‌تئاتر، رستوران گردان، کافی‌شاپ و رستوران تابستانه و سوئیت‌های اقامتی است.»
مدیرعامل رصدخانه کاسین خرم‌آباد عنوان کرد: «رصدخانه کاسین در ارتفاع ۱۸۰۰متری سطح دریا در دل مجتمع فرهنگی، تفریحی تحقیقاتی بام لرستان بناشده است و علاقه‌مندان همه‌روزه می‌توانند از آن بازدید کنند.»

داخلی |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

جزئیات جدیدی از پروژه اینترنت ماهواره‌ای شرکت اسپیس ایکس اعلام شد

جدیدا اطلاعات بیشتری از منظومه استارلینک (Starlink) شامل جزئیات طراحی ماهواره‌ها و تفکر قرارگرفته پشت تعیین تعداد نهایی ماهواره‌های منظومه منتشر شده است. بیشینه تعداد ماهواره‌های منظومه استارلینک، 12000 عدد خواهد بود؛ تقریبا 6 برابر کل تعداد ماهواره‌های فعال در مدار. اولین سری از ماهواره‌های این منظومه در یک دسته 60 عددی به زودی به فضا ارسال خواهند شد و ایلن ماسک (Elon Musk)، مدیر و بنیانگذار اسپیس ایکس می‌گوید هنگامی تعداد ماهواره‌های استارلینک در مدار به 1000 عدد برسد، این پروژه از لحاظ اقتصادی به ثبات خواهد رسید. بعد از انجام 7 پرتاب اول و با قرار دادن 400 ماهواره از منظومه در مدار، بعضی از مناطق تحت پوشش پیوسته اینترنتی قرار خواهند گرفت. مارک جانکوزا (Mark Juncosa) معاون بخش مهندسی وسایل نقلیه اسپیس ایکس می‌گوید پس از انجام 12 پرتاب کل آمریکا، پس از 24 پرتاب اکثر جمعیت جهان و پس از 30 پرتاب کل سیاره زمین تحت پوشش منظومه استارلینک قرار خواهد گرفت. به گفته ماسک با هر پرتاب تقریبا 1 ترابیت به ظرفیت قابل استفاده منظومه اضافه می‌شود. این در حالی است که مجموع ظرفیت قابل استفاده منظومه‌های تله‌ست (Telesat) و وان‌وب به ترتیب 8 و 6 ترابیت خواهد بود.