1397/12/22

آب جاری روی ماه رصد شد

مدارگرد ناسا (NASA) مولکول‌های آب را روی سطح ماه رصد کرده است. علاوه بر آن مدارگرد جهش مولکول‌ها را نیز رصد کرده که نشان‌دهنده حرکت آب است. به‌هرحال مدارگرد ال‌آراو (Recommaissance) لایه‌ای پراکنده از مولکول‌های آب را رصد کرد که طی چند روز روی سطح ماه گیرکرده بودند. همچنین این مدارگرد جهش این مولکول‌ها...
آب جاری روی ماه رصد شد
مدارگرد ناسا (NASA) مولکول‌های آب را روی سطح ماه رصد کرده است. علاوه بر آن مدارگرد جهش مولکول‌ها را نیز رصد کرده که نشان‌دهنده حرکت آب است. البته نباید انتظار داشت در این سیاره باران ببارد و رودخانه‌ها جریان داشته باشند.
به‌هرحال مدارگرد ال‌آراو (Lunar Reconnaissance Orbiter) لایه‌ای پراکنده از مولکول‌های آب را رصد کرد که طی چند روز روی سطح ماه گیرکرده بودند. همچنین این مدارگرد جهش این مولکول‌ها روی سطح را نیز ثبت کرد که نشان‌دهنده حرکت آب است.
به گفته ناسا این یافته اهمیت زیادی در مأموریت‌های آتی این سازمان برای ارسال فضانوردان به ماه دارد.
تا دهه گذشته، دانشمندان تصور می‌کردند سطح ماه کاملاً خشک است و هرگونه آبی در آن احتمالاً به شکل مخازنی از یخ در زیر چاله‌ها و قطب‌های آن است.
اما دانشمندان آب‌های سطحی پراکنده‌ای را رصد کرده‌اند که با خاک ماه یا رگولیت پیوند دارد.
اندازه‌گیری‌های جدید نشان می‌دهد میزان آب در ساعات مختلف روز متفاوت است.
کرت رادرفورد (Kurt Retherford)‌ محقق ارشد ابزار لمپ (LAMP) در انستیتو تحقیقات ساوت وست (Southwest Research Institute) می‌گوید: «با توجه به آنکه ناسا می‌خواهد به ماه برگردد تا اکتشافاتی انجام دهد این یافته بسیار مهم است. ما به‌تازگی حالت جمع‌آوری نور ابزار لمپ را روشن کردیم تا سیگنال‌های منعکس‌شده روی ماه در ساعات روز را با دقت بیشتری اندازه‌گیری کنیم. این روند به ما اجازه می‌دهد مکان وجود آب و میزان آن را دقیق‌تر اندازه‌گیری کنیم.»
آماندا هندریکس (Amanda Hendrix) محقق ارشد انستیتو پلنتری ساینس (Planetary Science) و مؤلف ارشد این پژوهش می‌گوید: «این نتایج دانشمندان کمک می‌کند چرخه آب در ماه را بهتر درک کنند. انسان با کمک آب موجود در ماه می‌تواند سوخت تولید کند.»

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

مواد تشکیل‌دهنده ماه و زمین یکسان است

1397/11/22
طبق تحقیقات جدید ناسا (NASA) و بررسی نمونه‌های ماه، رابطه قدرتمندی میان مواد تشکیل‌دهنده ماه و زمین وجود دارد. دانشمندان مدل جدیدی ارائه کرده‌اند که ماه از مواد زمین تشکیل‌شده است. مقبول‌ترین...

اولین عکس فضایی از ماه نورد چینی منتشر شد

1397/11/27
ماه گرد ناسا (NASA) که به دور مدار کره ماه می‌چرخد از سایت محل فرود ماه نورد چینی چانگ ایی۴ (Chang'e4) عکس گرفته و به زمین ارسال کرده است. ماه نورد چینی اولین ماه نوردی است که بر نیمه‌تاریک...

تشکیل اجزای سازنده آب بر سطح ماه با بادهای خورشیدی

1397/12/13
پژوهشگران سازمان ناسا (NASA) می‌گویند که با برخورد ذرات بادهای خورشیدی به سطح ماه اجزای سازنده مولکول‌های آب تشکیل می‌شود. پژوهشگران با شبیه‌سازی فرآیندهای شیمیایی حاصل از برخورد بادهای...

پربازدیدکننده ترین خبر

جزئیات جدیدی از پروژه اینترنت ماهواره‌ای شرکت اسپیس ایکس اعلام شد

جدیدا اطلاعات بیشتری از منظومه استارلینک (Starlink) شامل جزئیات طراحی ماهواره‌ها و تفکر قرارگرفته پشت تعیین تعداد نهایی ماهواره‌های منظومه منتشر شده است. بیشینه تعداد ماهواره‌های منظومه استارلینک، 12000 عدد خواهد بود؛ تقریبا 6 برابر کل تعداد ماهواره‌های فعال در مدار. اولین سری از ماهواره‌های این منظومه در یک دسته 60 عددی به زودی به فضا ارسال خواهند شد و ایلن ماسک (Elon Musk)، مدیر و بنیانگذار اسپیس ایکس می‌گوید هنگامی تعداد ماهواره‌های استارلینک در مدار به 1000 عدد برسد، این پروژه از لحاظ اقتصادی به ثبات خواهد رسید. بعد از انجام 7 پرتاب اول و با قرار دادن 400 ماهواره از منظومه در مدار، بعضی از مناطق تحت پوشش پیوسته اینترنتی قرار خواهند گرفت. مارک جانکوزا (Mark Juncosa) معاون بخش مهندسی وسایل نقلیه اسپیس ایکس می‌گوید پس از انجام 12 پرتاب کل آمریکا، پس از 24 پرتاب اکثر جمعیت جهان و پس از 30 پرتاب کل سیاره زمین تحت پوشش منظومه استارلینک قرار خواهد گرفت. به گفته ماسک با هر پرتاب تقریبا 1 ترابیت به ظرفیت قابل استفاده منظومه اضافه می‌شود. این در حالی است که مجموع ظرفیت قابل استفاده منظومه‌های تله‌ست (Telesat) و وان‌وب به ترتیب 8 و 6 ترابیت خواهد بود.