1397/12/22

نفوذ چین به صنعت فضایی آمریکا

اخیرا اعمالی توسط چین صورت گرفته است که باعث ایجاد نگرانی فزاینده از سوی آمریکایی‌ها در مورد تاثیر این کشور بر فناوری و صنعت فضایی و همچنین امنیت ملی آمریکا شده است. سرمایه‌گذاری چینی‌ها در فناوری‌های نوظهور و بسیار مهم آمریکا، جایگاه این کشور را در مناسبات سیاسی دو کشور بالاتر برده است؛ آن هم در زمانی...
نفوذ چین به صنعت فضایی آمریکا

اخیراً اعمالی توسط چین صورت گرفته است که باعث ایجاد نگرانی فزاینده از سوی آمریکایی‌ها در مورد تأثیر این کشور بر فناوری و صنعت فضایی و همچنین امنیت ملی آمریکا شده است. سرمایه‌گذاری چینی‌ها در فناوری‌های نوظهور و بسیار مهم آمریکا، جایگاه این کشور را در مناسبات سیاسی دو کشور بالاتر برده است؛ آن‌هم درزمانی که اوضاع روابط دو کشور چندان خوب نیست.

یکی از تنش‌های جدیدی که بین دو کشور صورت گرفت، به اواخر سال گذشته میلادی مربوط می‌شود که وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد که هکرهای چینی از ۴۵ سازمان دولتی و شرکت‌های فناوری آمریکا ازجمله ناسا، اطلاعات سرقت کرده‌اند. باوجود توافقی که سال گذشته در اجلاس G-20 بین روسای جمهور دو کشور انجام شد، آمریکا با دستگیر کردن مدیر ارشد مالی شرکت هواوی (Huawei) به اختلافات دو کشور دامن زد و چین نیز یک رویکرد تهاجمی در صنعت فضایی در پیش گرفت که احتمالاً در آینده باعث واکنش‌های متقابل از سوی آمریکا خواهد شد.

تعاملات چین با صنعت فضایی آمریکا شامل سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها، رقابت تجاری و غیرنظامی فضایی و حمله‌های سایبری می‌باشد. در دسامبر سال ۲۰۱۸ بوئینگ اعلام کرد که به دلایل مالی پروژه ساخت ماهواره برای استارت‌آپ گلوبال آی‌پی (Global IP) را لغو کرده است. اما به نظر می‌رسد دلیل دیگر پشت لغو این پروژه وجود داشته باشد چراکه این خبر بلافاصله پس از افشای سرمایه‌گذاری ۲۰۰ میلیون دلاری یک شرکت چینی در گلوبال آی‌پی منتشر شد.

گلوبال آی‌پی ممکن است تنها قربانی تنش‌های بین دو کشور نباشد. هلدینگ چینی تنسنت (Tencent Holdings) در شرکت مون اکسپرس (Moon Express) سرمایه‌گذاری کرده است. این شرکت در تلاش برای ارسال یک کاوشگر به سطح ماه می‌باشد و تاکنون همکاری نزدیکی با ناسا داشته است. هلدینگ تنسنت همچنین در شرکت‌های پلنتاری ریسورسز (Planetary Resources) و ورلدویو (World View) سرمایه‌گذاری کرده است. ضمن اینکه شرکت کوانگ-چی (Kuang-Chi) برای ساخت سازه‌های فضایی با شرکت آمریکایی نانورکس (Nanoracks) همکاری تجاری دارد.

گزارشی که در ابتدای سال ۲۰۱۸ توسط وزارت دفاع آمریکا منتشر شد، میزان سرمایه‌گذاری چین را در تمامی استارت‌آپ‌هایی که بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ بودجه جذب کرده‌اند بین ۱۰ تا ۱۶ درصد اعلام کرده بود که رقمی نگران‌کننده برای این کشور محسوب می‌شود. در اکتبر ۲۰۱۸ مایک پنس (Mike Pence) معاون رییس‌جمهور آمریکا از تأثیر چین بر فناوری آمریکا ابراز نگرانی کرد.

به‌غیراز سرمایه‌گذاری چینی‌ها از جنگ سایبری دو کشور نیز نباید غافل شد. پیش از حمله سال ۲۰۱۸ هکرهای چینی که سامانه‌های اپراتوری ماهواره‌های مخابراتی و ناوبری آمریکا را با مشکل مواجه کرده بودند، در سال ۲۰۱۴ نیز در حمله‌ای مشابه سامانه‌های هواشناسی ماهواره‌ای آمریکا هک شده بود.

منبع: thehill

جنگ‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

چین رقیب قدر آمریکا در فضا

1397/10/23
در طول جنگ سرد، چشم آمریکا به موشک‌ها و ماهواره‌های اتحادیه جماهیر شوروی دوخته شده بود، اما در سال‌های اخیر، این برنامه فضایی چین بوده است که بیش از پیش آمریکا را نگران کرده است. چین که...

همکاری چین و آمریکا در اکتشاف ماه و موانع آمریکایی بر سر راه

1397/11/02
پیشرفت فوق‌العاده چینی‌ها در عرصه فضایی و فرود ماه نورد این کشور بر کره ماه، سبب ایجاد احساس عقب‌ماندگی علمی در آمریکایی‌ها شده است. پس از موفقیت چینی‌ها در فرود ماه نورد چانگ‌ای۴ (Change4)...

آمریکا راه‌های دفاع و حمله در جنگ فضایی را بررسی می‌کند

1397/12/12
واشنگتن قصد دارد تکنولوژی‌های نظامی فضاپایه جدیدی را به کار گیرد. مقامات نیرو‌ی هوایی ایالات متحده اخیرا اعلام کرده‌اند که وزارت دفاع آمریکا (United States Department of Defense) در حال...

پربازدیدکننده ترین خبر

جزئیات جدیدی از پروژه اینترنت ماهواره‌ای شرکت اسپیس ایکس اعلام شد

جدیدا اطلاعات بیشتری از منظومه استارلینک (Starlink) شامل جزئیات طراحی ماهواره‌ها و تفکر قرارگرفته پشت تعیین تعداد نهایی ماهواره‌های منظومه منتشر شده است. بیشینه تعداد ماهواره‌های منظومه استارلینک، 12000 عدد خواهد بود؛ تقریبا 6 برابر کل تعداد ماهواره‌های فعال در مدار. اولین سری از ماهواره‌های این منظومه در یک دسته 60 عددی به زودی به فضا ارسال خواهند شد و ایلن ماسک (Elon Musk)، مدیر و بنیانگذار اسپیس ایکس می‌گوید هنگامی تعداد ماهواره‌های استارلینک در مدار به 1000 عدد برسد، این پروژه از لحاظ اقتصادی به ثبات خواهد رسید. بعد از انجام 7 پرتاب اول و با قرار دادن 400 ماهواره از منظومه در مدار، بعضی از مناطق تحت پوشش پیوسته اینترنتی قرار خواهند گرفت. مارک جانکوزا (Mark Juncosa) معاون بخش مهندسی وسایل نقلیه اسپیس ایکس می‌گوید پس از انجام 12 پرتاب کل آمریکا، پس از 24 پرتاب اکثر جمعیت جهان و پس از 30 پرتاب کل سیاره زمین تحت پوشش منظومه استارلینک قرار خواهد گرفت. به گفته ماسک با هر پرتاب تقریبا 1 ترابیت به ظرفیت قابل استفاده منظومه اضافه می‌شود. این در حالی است که مجموع ظرفیت قابل استفاده منظومه‌های تله‌ست (Telesat) و وان‌وب به ترتیب 8 و 6 ترابیت خواهد بود.