1397/12/19

همکاری سنگاپور و بریتانیا در مخابرات کوانتومی فضایی

مرکز فناوری‌های کوانتوم (CQT) سنگاپور و شرکت بریتانیایی رال اسپیس (RAL Space) یک ماهواره مکعبی مجهز به فناوری مخابرات کوانتومی را توسعه خواهند داد. طی این پروژه 18 میلیون دلاری، سنگاپور و بریتانیا یک ماهواره بر پایه استانداردهای ماهواره مکعبی خواهند ساخت که از فناوری ارتباط کوانتومی توسعه‌یافته در سنگاپور...
همکاری سنگاپور و بریتانیا در مخابرات کوانتومی فضایی

مرکز فناوری‌های کوانتوم (CQT) سنگاپور و شرکت بریتانیایی رال اسپیس (RAL Space) یک ماهواره مکعبی مجهز به فناوری مخابرات کوانتومی را توسعه خواهند داد. طی این پروژه ۱۸ میلیون دلاری، سنگاپور و بریتانیا یک ماهواره‌بر پایه استانداردهای ماهواره مکعبی خواهند ساخت که از فناوری ارتباط کوانتومی توسعه‌یافته در سنگاپور استفاده خواهد نمود تا توانایی برقراری ارتباط رمزگذاری شده را در مقیاس جهانی آزمایش کند. انتظار می‌رود این ماهواره تا اواخر سال ۲۰۲۱ آماده پرتاب به فضا شود.

ویژگی کوانتومی در هم تنیدگی، اساس شبکه‌های امن ارتباطات کوانتومی را تشکیل می‌دهد، زیرا می‌توان هرگونه تداخل یا شنودی را تشخیص داد. در این پدیده، دو ذره به هم مرتبط می‌شوند و هر تغییر در یکی از ذرات بلافاصله  به تغییر وضعیت ذره‌ی دیگر منجر خواهد شد، حتی اگر دو ذره پس از در هم تنیدگی به دو سوی عالم منتقل‌شده باشند. در شبکه‌های ارتباطی کوانتومی، دو طرف ارتباط می‌توانند پیام‌های محرمانه‌ی خود را با به اشتراک گذاشتن کلید رمزی‌ای که بر اساس ویژگی‌های ذرات درهم‌تنیده کدگذاری شده است، انتقال دهند. ورود هر عنصر دیگری به این خط ارتباطی بر پدیده‌ی در هم تنیدگی تأثیر می‌گذارد و حضورش به‌سرعت آشکار می‌شود.

اگر بریتانیا و سنگاپور در این مأموریت مشترک موفق شوند، آن را در دهه آینده به بازار تجاری جهانی وارد می‌کنند. بازار مخابرات کوانتومی، بازاری در حال ظهور است و انتظار می‌رود طی بازه ۲۰۲۰ تا ۲۰۳۰ به بیشینه ارزش ۲۰ میلیارد دلار برسد.

بخش سنگاپوری پروژه توسط مرکز فناوری‌های کوانتوم اداره می‌شود که از زیرمجموعه‌های دانشگاه ملی سنگاپور (NUS) می‌باشد. این مرکز از تجربیات خود برای توسعه فناوری‌های پیچیده و فشرده کوانتومی استفاده می‌کند که در فضا قابل پیاده‌سازی هستند. رال اسپیس نیز وابسته به شورای تأسیسات علوم و فناوری بریتانیا (STFC) می‌باشد و لینک‌های لیزری موردنیاز برای ارسال فوتون‌های کوانتوم را توسعه خواهد داد. مدیریت این پروژه را پروفسور الکساندر لینگ (Alexander Ling) استاد دانشکده فیزیک دانشگاه ملی سنگاپور، اندی ویک (Andy Vick) مدیر بخش فناوری‌های درهم گسیخته رال اسپیس و پروفسور کریستین کورتسیفر (Christian Kurtsiefer) از مرکز فناوری کوانتوم بر عهده خواهند داشت.

سامانه‌های موجود که برای برقراری امنیت در انتقال الکترونیک اطلاعات استفاده می‌شود، روزبه‌روز آسیب‌پذیری بیشتری می‌یابند. الگوریتم‌هایی که اکنون برای رمزگذاری و رمزگشایی به‌کار می‌روند با ظهور کامپیوترهای کوانتوم به‌سادگی شکسته خواهند شد. این سامانه‌ها در حال حاضر امنیت ۹۹درصد داده‌های مخابره شده در سطح جهان از بانکداری گرفته تا سامانه‌های پرداخت و ابزار هوشمند خانگی را تأمین می‌کنند.

منبع: rocketeers

فناوری‌های نوین | مخابرات ماهواره‌ای | دیپلماسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

مخابرات کوانتومی جهانی امکان پذیر می‌شود

1397/10/10
گروهی از پژوهشگران ایتالیایی در دانشگاه پادوا (Padova) با بررسی روی ماهواره‌ها نشان داده‌اند که مخابرات کوانتومی بین ماهواره‌های ناوبری در ارتفاع بالا و ایستگاه‌های زمینی با تبادل تک فوتونی...

پربازدیدکننده ترین خبر

تبریک اسپاش به مناسبت سال ۱۳۹۸

دفتر مطالعات فضایی اسپاش در سالی که گذشت، هر آنچه در توان داشت انجام داد تا ایرانیان از آنچه در صنعت فضایی جهان و کشورشان می‌گذرد باخبر شوند، چرا که صنعت فضایی، به سرعت در حال تبدیل شدن به یک بستر بزرگ اقتصادی و راهبردی است که غفلت از این روند وابستگی را برای کشورمان به دنبال دارد اما پیشگامی در آن می‌تواند، علاوه بر رفع نیازها و بهبود زندگی مردم، ایران را به جایگاهی رفیع در قله‌های دانش و اقتصاد برساند. همچنین کارشناسان و تحلیلگران دفتر مطالعات فضایی اسپاش در سالی که گذشت با انجام یا مشارکت در پروژه‌های عمیق مطالعاتی تلاش کردند تا به تصمیم سازان و مدیران صنعت فضایی کشور در اتخاذ و اجرای تصمیم‌های هوشمندانه یاری رسانند و در سال آینده امید است که مسئولین با اعتماد بیشتر به این نهاد از تمام ظرفیت‌های دفتر مطالعات فضایی اسپاش بهره‌مند شوند. علاوه بر این، دفتر مطالعات فضایی اسپاش در سالی که گذشت به امر ترویج به عنوان یک زمینه راهبردی برای ایجاد منابع انسانی توانمند و مورد نیاز آینده کشور نگاهی جدی داشت و فعالیت‌های بسیاری از جمله برگزاری دوره آموزشی، بازدیدهای علمی و مشارکت در برپایی رویدادهای مهمی چون هفته جهانی فضا اهتمام ورزید. اکنون که سال پیشین با تمام وقایع تلخ و شیرین رفت و سال جدید با امید به روزهای پر افتخار و پر از تلاش، پیش روست، دفتر مطالعات فضایی اسپاش نوید می‌دهد که خدمات جدیدی را به زودی برای علاقه‌مندان راه‌اندازی خواهد کرد. با عرض تبریک به مناسبت سال جدید و آرزوی سلامتی و سربلندی برای همه ایرانیان محمد امین آهنگری سردبیر پایگاه تحلیلی، خبری اسپاش