1397/12/19

ایستگاه فضایی چین به زودی در مدار زمین قرار می‌گیرد

ایستگاه فضایی چین که قرار بود در سال ۲۰۲۲ در مدار قرار بگیرد، حالا زودتر از موعد آماده‌شده و طبق اطلاعات موجود، تا پایان سال جاری میلادی با استفاده از یک ماهواره‌بر تجاری ارزان‌تر از نمونه‌های مورداستفاده اسپیس ایکس (SpaceX)، به فضا خواهد رفت. دفتر مهندسی فضایی این کشور (CMSEO) اعلام کرده ماژول اصلی...
ایستگاه فضایی چین به زودی در مدار زمین قرار می‌گیرد

ایستگاه فضایی چین که قرار بود در سال ۲۰۲۲ در مدار قرار بگیرد، حالا زودتر از موعد آماده‌شده و طبق اطلاعات موجود، تا پایان سال جاری میلادی با استفاده از یک ماهواره‌بر تجاری ارزان‌تر از نمونه‌های مورداستفاده اسپیس ایکس (SpaceX)، به فضا خواهد رفت.
دفتر مهندسی فضایی این کشور (CMSEO) اعلام کرده ماژول اصلی ایستگاه فضایی چین (CSS) در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ از پایگاه پرتاب ونچانگ به فضا خواهد رفت.
آکادمی فناوری‌های پرتابی چین (CALVT) نیز چند روز پیش از آزمایش ماهواره‌بر سنگین Long March-5B تا پایان سال جاری خبر داده بود که این موضوع احتمال پرتاب CSS را تقویت می‌کند. این ماهواره‌بر که از خانواده ماهواره‌برهای دراگون  است، با کد SD-1 یا اسمارت دراگون (اژدهای هوشمند) شناخته‌شده و چینی‌ها آن را برای ورود به عرصه رقابت سفرهای فضایی تجاری، که طبق پیش‌بینی‌ها در سال‌های آتی صنعت پرسودی خواهد بود، توسعه داده‌اند.
شایان‌ذکر است که آزمایشگاه فضایی Tiangong-2 چین که از سال ۲۰۱۶ در مدار قرار گرفته، تا پایان ۲۰۱۹ از مدار خارج می‌شود اما بازه زمانی مأموریت ایستگاه فضایی چین حداقل ۱۰ ساله خواهد بود.
ایستگاه فضایی موردبحث هرچند از ایستگاه فضایی بین‌المللی کنونی کوچک‌تر است، اما فضای کافی برای استقرار سه فضانورد به‌صورت همزمان را داشته و از یک کابین اصلی به نام تیانه (Tianhe-1) و دو ماژول آزمایشگاهی تشکیل‌شده است.
لازم به ذکر است که چینی‌ها دسترسی به ایستگاه فضایی خود را برای محققان و فضانوردان سایر کشورها نیز فراهم خواهند کرد و به گزارش شین‌هوا، این ایستگاه یک پلتفرم بین‌المللی برای همکاری‌های علمی و فناوری بوده و تجهیزات موجود در آن برای سایرین نیز قابل‌استفاده خواهد بود.

منبع: دیجیاتو
سازمان ها | SpaceX

فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

چین رقیب قدر آمریکا در فضا

1397/10/23
در طول جنگ سرد، چشم آمریکا به موشک‌ها و ماهواره‌های اتحادیه جماهیر شوروی دوخته شده بود، اما در سال‌های اخیر، این برنامه فضایی چین بوده است که بیش از پیش آمریکا را نگران کرده است. چین که...

پربازدیدکننده ترین خبر

شکست مأموریت پرتاب ماهواره‌بر تجاری چین باعث نابودی دو ماهواره شد+فیلم

ماهواره‌بر تجاری چین موسوم به کوآیژو-۱۱ (Kuaizhou-11) در اولین پرتاب خود شکست خورد و در نتیجه آن دو ماهواره نیز از بین رفتند. کوآیژو-۱۱ روز جمعه ۱۰ژوئیه (۲۰تیر) ساعت ۰۴:‍۱۷ به‌وقت ساعت هماهنگ جهانی (UTC) از پایگاه فضایی جیکوان (Jiuquan) در شمال غربی چین به فضا پرتاب شد. در ویدئوی منتشرشده از این مأموریت، لحظات اولیه پرتاب ظاهراً بدون مشکل خاصی انجام گرفته و گزارش‌هایی غیررسمی نیز از جدایش مراحل اول و دوم این ماهواره‌بر سه مرحله‌ای منتشر شده است؛ اما در نهایت کوآیژو-۱۱ نتوانست به مدار موردنظر برسد و چین سومین شکست را در نوزدهمین عملیات پرتاب‌های خود طی سال جاری میلادی تجربه کرد.