1397/12/15

شیلی به دنبال جایگزینی ماهواره جاسوسی قدیمی با گزینه‌های جدید

با نزدیک شدن ماهواره جاسوسی نیروی هوایی شیلی به‌پایان عمر خود، این کشور به دنبال خرید جایگزینی برای این ماهواره می‌باشد و ایرباس، سازنده ماهواره اف ای ست-چارلی (FASat-Charlie) برای عقد قرارداد ماهواره جدید رقبایی جدی ازجمله بال آیرواسپیس (Ball Aerospace)، لاکهید مارتین (Lockheed Martin) و مکسار (Maxar...
شیلی به دنبال جایگزینی ماهواره جاسوسی قدیمی با گزینه‌های جدید

با نزدیک شدن ماهواره جاسوسی نیروی هوایی شیلی به‌پایان عمر خود، این کشور به دنبال خرید جایگزینی برای این ماهواره می‌باشد و ایرباس، سازنده ماهواره اف ای ست-چارلی (FASat-Charlie) برای عقد قرارداد ماهواره جدید رقبایی جدی ازجمله بال آیرواسپیس (Ball Aerospace)، لاکهید مارتین (Lockheed Martin) و مکسار (Maxar Technologies) پیداکرده است.

نیروی هوایی شیلی به‌عنوان مالک ماهواره، در ابتدا قصد داشت که مدل بروز شده آن را سفارش دهد اما اکنون به فکر در دست گرفتن کنترل یکی از ماهواره‌های مکسار به‌صورت موقت می‌باشد. طی درخواست ارسال اطلاعات (RFI)ای که این سازمان در ماه گذشته منتشر کرده است، نیروی هوایی شیلی حاضر است تا ۲۰۰ میلیون دلار هزینه صرف مالکیت پاره‌وقت یک ماهواره سنجشی با دقت تصویربرداری ۰٫۵ متر یا بهتر پرداخت کند. این اطلاعیه ضرب‌الاجلی ۳۰ روزه برای شرکت‌های دعوت‌شده تعیین کرده تا طرح‌های خود را برای ساخت ماهواره تا سال ۲۰۲۲ یا ارائه دسترسی مستقیم پاره‌وقت در اختیار نیروی هوایی شیلی بگذارند.

در این RFI همچنین گزینه‌هایی ارزانتر برای انجام به‌جای شریک شدن یک ماهواره با اپراتوری خارجی ذکرشده‌اند. این گزینه‌ها شامل کمک کردن به ساخت و پرتاب میکرو ماهواره‌هایی توسط خود کشور شیلی یا خرید یک ماهواره جاسوسی دیگر با دقتی برابر با اف ای ست-چارلی (حدوداً ۱٫۴۵ متر) می‌باشند. البته بودجه در نظر گرفته‌شده برای این گزینه‌ها ۱۰۰ میلیون دلار است یعنی نصف مقداری که نیروی هوایی شیلی حاضر است برای استفاده پاره‌وقت از یک ماهواره پیشرفته پرداخت کند.

اف ای ست-چارلی که توسط ایرباس ساخته‌شده، تا پیش از اینکه این شرکت در سال ۲۰۱۶ ماهواره پروست-۱ (PeruSat-1) را برای پرو تولید کند، دقیق‌ترین ماهواره سنجشی در بین شیلی و همسایگانش بود. اکنون شرکت دفاع و فضای ایرباس (Airbus DS) و لاکهید مارتین تأیید کرده‌اند که در بین شرکت‌های دعوت‌شده در RFI نیروی هوایی شیلی می‌باشند و حضور بال آیرو اسپیس و مکسار نیز باوجود خودداری نمایندگانشان از تأیید یا رد این موضوع فاش شده است.

اف ای ست-چارلی در سال ۲۰۱۱ به فضا ارسال شد و شیلی از سال ۲۰۱۵ به بعد دنبال یافتن جایگزینی برای این ماهواره بوده است. این ماهواره تاکنون نیز دو سال بیشتر از طول عمر طراحی‌شده عمر کرده است و شیلی باید هرچه زودتر جایگزین آن را تعیین کند. بال آیرواسپیس و لاکهید مارتین ماهواره‌هایی تجاری با دقت ۵۰ سانتیمتر ارائه می‌دهند اما مکسار و ایرباس درحال‌توسعه ماهواره‌های سنجشی تجاری با دقت 30 سانتیمتر می‌باشند. اگر هم شیلی رویکرد ساخت میکرو ماهواره را در پیش بگیرد باید ماهواره‌های مکعبی ۱۲ تا ۱۴ واحدی مجهز به محموله‌های مختلف سنجشی و مخابراتی باشد که با توجه به تازه‌وارد بودن این کشور در صنعت فضایی مسیر سخت‌تری به نظر می‌رسد.

 

منبع: Spacenews

سنجش از دور | جاسوسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

ماهواره‌بر دلتا-۴ هوی ماهواره جاسوسی آمریکا را به فضا برد

1397/10/03
اتحادیه پرتاب‌های ماهواره‌ای(ULA)٬ ماهواره جاسوسی محرمانه دفتر شناسایی ملی ایالات متحده را توسط ماهواره‌بر دلتا-۴هوی(Delta-4heavy) به فضا پرتاب کرد. این ماهواره که NROL_71 نام دارد٬ با...

پربازدیدکننده ترین خبر

تبریک اسپاش به مناسبت سال ۱۳۹۸

دفتر مطالعات فضایی اسپاش در سالی که گذشت، هر آنچه در توان داشت انجام داد تا ایرانیان از آنچه در صنعت فضایی جهان و کشورشان می‌گذرد باخبر شوند، چرا که صنعت فضایی، به سرعت در حال تبدیل شدن به یک بستر بزرگ اقتصادی و راهبردی است که غفلت از این روند وابستگی را برای کشورمان به دنبال دارد اما پیشگامی در آن می‌تواند، علاوه بر رفع نیازها و بهبود زندگی مردم، ایران را به جایگاهی رفیع در قله‌های دانش و اقتصاد برساند. همچنین کارشناسان و تحلیلگران دفتر مطالعات فضایی اسپاش در سالی که گذشت با انجام یا مشارکت در پروژه‌های عمیق مطالعاتی تلاش کردند تا به تصمیم سازان و مدیران صنعت فضایی کشور در اتخاذ و اجرای تصمیم‌های هوشمندانه یاری رسانند و در سال آینده امید است که مسئولین با اعتماد بیشتر به این نهاد از تمام ظرفیت‌های دفتر مطالعات فضایی اسپاش بهره‌مند شوند. علاوه بر این، دفتر مطالعات فضایی اسپاش در سالی که گذشت به امر ترویج به عنوان یک زمینه راهبردی برای ایجاد منابع انسانی توانمند و مورد نیاز آینده کشور نگاهی جدی داشت و فعالیت‌های بسیاری از جمله برگزاری دوره آموزشی، بازدیدهای علمی و مشارکت در برپایی رویدادهای مهمی چون هفته جهانی فضا اهتمام ورزید. اکنون که سال پیشین با تمام وقایع تلخ و شیرین رفت و سال جدید با امید به روزهای پر افتخار و پر از تلاش، پیش روست، دفتر مطالعات فضایی اسپاش نوید می‌دهد که خدمات جدیدی را به زودی برای علاقه‌مندان راه‌اندازی خواهد کرد. با عرض تبریک به مناسبت سال جدید و آرزوی سلامتی و سربلندی برای همه ایرانیان محمد امین آهنگری سردبیر پایگاه تحلیلی، خبری اسپاش