1397/12/11

آخرین آزمایش‌های فضاپیمای دراگون قبل از پرتاب سرنشین‌دار

مدل سرنشین‌دار کپسول فضایی دراگون (dragon) در یک پرتاب آزمایشی بدون سرنشین توسط اسپیس ایکس (spacex) و با ماهواره بر فالکون۹ بلوک۵ (falcon9 block-5) به ایستگاه فضایی ارسال شد. این پرتاب در تاریخ ۲ مارس (۱۱ اسفند) ساعت ۱۱:۱۸ دقیقه به وقت تهران انجام شد. البته در این مأموریت یک مانکن همراه ۲۰۰ کیلوگرم...
آخرین آزمایش‌های فضاپیمای دراگون قبل از پرتاب سرنشین‌دار

مدل سرنشین‌دار کپسول فضایی دراگون (dragon) در یک پرتاب آزمایشی بدون سرنشین توسط اسپیس ایکس (spacex) و با ماهواره بر فالکون۹ بلوک۵ (falcon9 block-5) به ایستگاه فضایی ارسال شد. این پرتاب در تاریخ ۲ مارس (۱۱ اسفند) ساعت ۱۱:۱۸ دقیقه به وقت تهران انجام شد.

البته در این مأموریت یک مانکن  همراه ۲۰۰ کیلوگرم بار به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاده می‌شود و شش روز بعد باز ‌می‌گردد. طبق اعلام اسپیس ایکس، این مانکن بالباس فضانوردی زنانه به آسمان می‌رود و هدف از ارسال این آزمایش، تضمین امنیت کپسول برای فضانوردان است. همچنین این مانکن مجهز به حسگرهای مختلف است و هرگونه تغییرات ناگهانی در شرایط فضاپیما را رصد می‌کند.
در آینده‌ای نزدیک ماهواره‌بر فالکون و فضاپیمای دراگون جایگزین شاتل‌های بازنشسته خواهند شد. در سال ۲۰۱۰ و در طی دو فاجعه برای شاتل‌های چلنجر و کلمبیا و مرگ ۱۴ فضانورد٬ ناسا تصمیم به بازنشستگی شاتل‌های فضایی خود گرفت. از آن زمان تا کنون رفت و آمد فضانوردان ناسا به ایستگاه فضایی توسط ماهواره‌بر و فضاپیمای سایوز از خاک روسیه٬ توسط آژانس فضایی روسیه (roscosmos) صورت می‌گیرد و آمریکا خود قادر به ارسال فضانوردانش به فضا نیست. ولی ظهور اسپیس ایکس و معرفی پروژه‌های دراگون و فالکون نوید این را می‌دهند که به زودی ارسال فضانوردان آمریکا از خاک خود آمریکا انجام خواهد گرفت. 
فالکون-۹ یک ماهواره‌بر دو مرحله‌ای به طول ۷۰ متر و قطر ۳.۷ متر است. مرحله اول این ماهواره‌بر چندبار مصرف است و پس از هر بار پرتاب دوباره به زمین بازگشته و پس از سوخت‌گیری و بازسازی‌های مورد نیاز دوباره استفاده می‌شود. فالکون۹ استفاده شده‌ در این پرتاب از نوع بلوک ۵ است که بر خلاف دیگر مدل ها که تنها قادر به دو بار استفاده‌اند می‌توان آن‌را تا ده بار پرتاب کرد. اسپیس ایکس ادعا کرده قادر است تنها ۳۶ ساعت پس از پرتاب این ماهواره‌بر را مجددا بازسازی و سوخت گیری کند.

پس از بازنشستگی شاتل ناسا تصمیم گرفت به جای این که خود به تنهایی اقدام به طراحی و تولید فضاپیمای جدید کند آن‌را با بخش خصوصی شریک شود. حاصل همکاری ناسا و اسپیس ایکس فضاپیمای دراگون است. کار طراحی و ساخت فضاپیمای دراگون در سال ۲۰۱۴ با ۲.۶ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری ناسا توسط اسپیس ایکس آغاز شد. این فضاپیما قادر به حمل ۷ فضانورد و مدل باربری آن قادر به حمل ۳۳۰۷ کیلوگرم محموله به ایستگاه فضایی هستند. پس از این پرتاب آزمایشی در ماه جون سال جاری قرار است اولین پرتاب سرنشین‌دار این فضاپیما به همراه ماهواره‌بر فالکن-۹ انجام شود.
هدف اسپیس ایکس از ساخت فالکن و دراگون نه تنها ارسال نیرو و بار به ایستگاه فضایی بلکه رسیدن به مریخ و عمق فضا است. ماهواره‌بر فالکن-۹ می‌تواند محموله‌هایی با جرم ۴ تن به مریخ ارسال کند.

 

ماهواره‌بر و پرتاب | فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

کپسول دراگون به زودی به فضا باز می‌گردد

1397/10/22
ایلان ماسک (Elon Musk) رئیس شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) اعلام کرد که پرواز سرنشین‌دار کپسول دراگون (Dragon) به زودی انجام خواهد شد. با انجام این ماموریت آمریکا به انجام پروازهای سرنشین‌دار...

اسپیس ایکس در فوریه کپسول دراگون را آزمایش می کند

1397/11/08
پس از آزمایش ماهواره‌بر فالکون ۹ که کپسول دراگون را به فضا می‌برد، اسپیس ایکس (Space X) اعلام کرد در ماه فوریه نخستین پرتاب آزمایشی این کپسول را انجام می‌دهد. موتورهای یک ماهواره‌بر فالکون...

پربازدیدکننده ترین خبر

جزئیات جدیدی از پروژه اینترنت ماهواره‌ای شرکت اسپیس ایکس اعلام شد

جدیدا اطلاعات بیشتری از منظومه استارلینک (Starlink) شامل جزئیات طراحی ماهواره‌ها و تفکر قرارگرفته پشت تعیین تعداد نهایی ماهواره‌های منظومه منتشر شده است. بیشینه تعداد ماهواره‌های منظومه استارلینک، 12000 عدد خواهد بود؛ تقریبا 6 برابر کل تعداد ماهواره‌های فعال در مدار. اولین سری از ماهواره‌های این منظومه در یک دسته 60 عددی به زودی به فضا ارسال خواهند شد و ایلن ماسک (Elon Musk)، مدیر و بنیانگذار اسپیس ایکس می‌گوید هنگامی تعداد ماهواره‌های استارلینک در مدار به 1000 عدد برسد، این پروژه از لحاظ اقتصادی به ثبات خواهد رسید. بعد از انجام 7 پرتاب اول و با قرار دادن 400 ماهواره از منظومه در مدار، بعضی از مناطق تحت پوشش پیوسته اینترنتی قرار خواهند گرفت. مارک جانکوزا (Mark Juncosa) معاون بخش مهندسی وسایل نقلیه اسپیس ایکس می‌گوید پس از انجام 12 پرتاب کل آمریکا، پس از 24 پرتاب اکثر جمعیت جهان و پس از 30 پرتاب کل سیاره زمین تحت پوشش منظومه استارلینک قرار خواهد گرفت. به گفته ماسک با هر پرتاب تقریبا 1 ترابیت به ظرفیت قابل استفاده منظومه اضافه می‌شود. این در حالی است که مجموع ظرفیت قابل استفاده منظومه‌های تله‌ست (Telesat) و وان‌وب به ترتیب 8 و 6 ترابیت خواهد بود.