1397/12/11

آخرین آزمایش‌های فضاپیمای دراگون قبل از پرتاب سرنشین‌دار

مدل سرنشین‌دار کپسول فضایی دراگون (dragon) در یک پرتاب آزمایشی بدون سرنشین توسط اسپیس ایکس (spacex) و با ماهواره بر فالکون۹ بلوک۵ (falcon9 block-5) به ایستگاه فضایی ارسال شد. این پرتاب در تاریخ ۲ مارس (۱۱ اسفند) ساعت ۱۱:۱۸ دقیقه به وقت تهران انجام شد. البته در این مأموریت یک مانکن همراه ۲۰۰ کیلوگرم...
آخرین آزمایش‌های فضاپیمای دراگون قبل از پرتاب سرنشین‌دار

مدل سرنشین‌دار کپسول فضایی دراگون (dragon) در یک پرتاب آزمایشی بدون سرنشین توسط اسپیس ایکس (spacex) و با ماهواره بر فالکون۹ بلوک۵ (falcon9 block-5) به ایستگاه فضایی ارسال شد. این پرتاب در تاریخ ۲ مارس (۱۱ اسفند) ساعت ۱۱:۱۸ دقیقه به وقت تهران انجام شد.

البته در این مأموریت یک مانکن  همراه ۲۰۰ کیلوگرم بار به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاده می‌شود و شش روز بعد باز ‌می‌گردد. طبق اعلام اسپیس ایکس، این مانکن بالباس فضانوردی زنانه به آسمان می‌رود و هدف از ارسال این آزمایش، تضمین امنیت کپسول برای فضانوردان است. همچنین این مانکن مجهز به حسگرهای مختلف است و هرگونه تغییرات ناگهانی در شرایط فضاپیما را رصد می‌کند.
در آینده‌ای نزدیک ماهواره‌بر فالکون و فضاپیمای دراگون جایگزین شاتل‌های بازنشسته خواهند شد. در سال ۲۰۱۰ و در طی دو فاجعه برای شاتل‌های چلنجر و کلمبیا و مرگ ۱۴ فضانورد٬ ناسا تصمیم به بازنشستگی شاتل‌های فضایی خود گرفت. از آن زمان تا کنون رفت و آمد فضانوردان ناسا به ایستگاه فضایی توسط ماهواره‌بر و فضاپیمای سایوز از خاک روسیه٬ توسط آژانس فضایی روسیه (roscosmos) صورت می‌گیرد و آمریکا خود قادر به ارسال فضانوردانش به فضا نیست. ولی ظهور اسپیس ایکس و معرفی پروژه‌های دراگون و فالکون نوید این را می‌دهند که به زودی ارسال فضانوردان آمریکا از خاک خود آمریکا انجام خواهد گرفت. 
فالکون-۹ یک ماهواره‌بر دو مرحله‌ای به طول ۷۰ متر و قطر ۳.۷ متر است. مرحله اول این ماهواره‌بر چندبار مصرف است و پس از هر بار پرتاب دوباره به زمین بازگشته و پس از سوخت‌گیری و بازسازی‌های مورد نیاز دوباره استفاده می‌شود. فالکون۹ استفاده شده‌ در این پرتاب از نوع بلوک ۵ است که بر خلاف دیگر مدل ها که تنها قادر به دو بار استفاده‌اند می‌توان آن‌را تا ده بار پرتاب کرد. اسپیس ایکس ادعا کرده قادر است تنها ۳۶ ساعت پس از پرتاب این ماهواره‌بر را مجددا بازسازی و سوخت گیری کند.

پس از بازنشستگی شاتل ناسا تصمیم گرفت به جای این که خود به تنهایی اقدام به طراحی و تولید فضاپیمای جدید کند آن‌را با بخش خصوصی شریک شود. حاصل همکاری ناسا و اسپیس ایکس فضاپیمای دراگون است. کار طراحی و ساخت فضاپیمای دراگون در سال ۲۰۱۴ با ۲.۶ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری ناسا توسط اسپیس ایکس آغاز شد. این فضاپیما قادر به حمل ۷ فضانورد و مدل باربری آن قادر به حمل ۳۳۰۷ کیلوگرم محموله به ایستگاه فضایی هستند. پس از این پرتاب آزمایشی در ماه جون سال جاری قرار است اولین پرتاب سرنشین‌دار این فضاپیما به همراه ماهواره‌بر فالکن-۹ انجام شود.
هدف اسپیس ایکس از ساخت فالکن و دراگون نه تنها ارسال نیرو و بار به ایستگاه فضایی بلکه رسیدن به مریخ و عمق فضا است. ماهواره‌بر فالکن-۹ می‌تواند محموله‌هایی با جرم ۴ تن به مریخ ارسال کند.

 

ماهواره‌بر و پرتاب | فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

کپسول دراگون به زودی به فضا باز می‌گردد

1397/10/22
ایلان ماسک (Elon Musk) رئیس شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) اعلام کرد که پرواز سرنشین‌دار کپسول دراگون (Dragon) به زودی انجام خواهد شد. با انجام این ماموریت آمریکا به انجام پروازهای سرنشین‌دار...

اسپیس ایکس در فوریه کپسول دراگون را آزمایش می کند

1397/11/08
پس از آزمایش ماهواره‌بر فالکون ۹ که کپسول دراگون را به فضا می‌برد، اسپیس ایکس (Space X) اعلام کرد در ماه فوریه نخستین پرتاب آزمایشی این کپسول را انجام می‌دهد. موتورهای یک ماهواره‌بر فالکون...

پربازدیدکننده ترین خبر

تبریک اسپاش به مناسبت سال ۱۳۹۸

دفتر مطالعات فضایی اسپاش در سالی که گذشت، هر آنچه در توان داشت انجام داد تا ایرانیان از آنچه در صنعت فضایی جهان و کشورشان می‌گذرد باخبر شوند، چرا که صنعت فضایی، به سرعت در حال تبدیل شدن به یک بستر بزرگ اقتصادی و راهبردی است که غفلت از این روند وابستگی را برای کشورمان به دنبال دارد اما پیشگامی در آن می‌تواند، علاوه بر رفع نیازها و بهبود زندگی مردم، ایران را به جایگاهی رفیع در قله‌های دانش و اقتصاد برساند. همچنین کارشناسان و تحلیلگران دفتر مطالعات فضایی اسپاش در سالی که گذشت با انجام یا مشارکت در پروژه‌های عمیق مطالعاتی تلاش کردند تا به تصمیم سازان و مدیران صنعت فضایی کشور در اتخاذ و اجرای تصمیم‌های هوشمندانه یاری رسانند و در سال آینده امید است که مسئولین با اعتماد بیشتر به این نهاد از تمام ظرفیت‌های دفتر مطالعات فضایی اسپاش بهره‌مند شوند. علاوه بر این، دفتر مطالعات فضایی اسپاش در سالی که گذشت به امر ترویج به عنوان یک زمینه راهبردی برای ایجاد منابع انسانی توانمند و مورد نیاز آینده کشور نگاهی جدی داشت و فعالیت‌های بسیاری از جمله برگزاری دوره آموزشی، بازدیدهای علمی و مشارکت در برپایی رویدادهای مهمی چون هفته جهانی فضا اهتمام ورزید. اکنون که سال پیشین با تمام وقایع تلخ و شیرین رفت و سال جدید با امید به روزهای پر افتخار و پر از تلاش، پیش روست، دفتر مطالعات فضایی اسپاش نوید می‌دهد که خدمات جدیدی را به زودی برای علاقه‌مندان راه‌اندازی خواهد کرد. با عرض تبریک به مناسبت سال جدید و آرزوی سلامتی و سربلندی برای همه ایرانیان محمد امین آهنگری سردبیر پایگاه تحلیلی، خبری اسپاش