1397/12/12

ناسا موفق به ساخت مولکولی شبیه به دی‌ان‌ای (DNA) برای کمک به کشف حیات بیگانه شد

محققان ناسا (NASA) به‌تازگی موفق به ساخت مولکولی شده‌اند که همانند دی‌ان‌ای (DNA) اطلاعات را ذخیره و به نسل بعد منتقل می‌کند. ساخت این مولکول این شائبه را ایجاد می‌کند که شاید این مولکول الگو ژنتیکی حیات بیگانه باشد. دی‌ان‌ای مولکولی است که اطلاعات ژنتیکی را ضبط و به نسل‌های بعد منتقل می‌کند. یکی از...
ناسا موفق به ساخت مولکولی شبیه به دی‌ان‌ای (DNA) برای کمک به کشف حیات بیگانه شد
محققان ناسا (NASA) به‌تازگی موفق به ساخت مولکولی شده‌اند که همانند دی‌ان‌ای (DNA) اطلاعات را ذخیره و به نسل بعد منتقل می‌کند. ساخت این مولکول این شائبه را ایجاد می‌کند که شاید این مولکول الگو ژنتیکی حیات بیگانه باشد.
دی‌ان‌ای مولکولی است که اطلاعات ژنتیکی را ضبط و به نسل‌های بعد منتقل می‌کند. این مولکول ساختاری دو رشته ایی متشکل از ۴نوع نوکلئوتید به نام‌های آدنین، گوانین، سیتوسین و تیمین است.
لوری گلیز (Lori Glaze) مدیر اجرایی بخش علوم سیاره‌ای ناسا (NASA's Planetary Science Division) می‌گوید: «کشف حیات بیگانه از مهم‌ترین اهداف ناسا است و ساخت این مولکول به گسترش آزمایش‌ها و دامنه اهدافمان کمک بزرگی می‌کند.» 
یکی از راه‌هایی که به ما کمک می‌کند تا ساختار ژنتیکی بیگانه را بشناسیم شبیه‌سازی این ساختار بر روی زمین است. تیمی از محققان، به سرپرستی استیون بنر (Steven Benner) در بنیاد تکامل مولکولی کاربردی در آلاچوا در فلوریدا (Foundation for Applied Molecular Evolution) موفق به ساخت ساختار مولکولی جدید شده اند که در همه ابعاد به‌جز یک وجه کلیدی مشابه دی ان ای است: مولکول جدید دارای هشت بخش اطلاعاتی است درحالی‌که دی ان‌ای تنها دارای چهار بخش اطلاعاتی می‌باشد. 
گروه بنر که با آزمایشگاه‌هایی از دانشگاه تگزاس در آستین (University of Texas)، دانشکده پزشکی دانشگاه ایندیانا در ایندیاناپولیس (Indiana University Medical School) و دی‌ان‌ای سافت ور در آن آربور در میشیگان (DNA Software) همکاری داشته، نام این مولکول جدید را هچیموجی (hachimoji) نهاده‌است. این اسم از دو قسمت هچی (hachi) که در زبان ژاپنی به معنای هشت  و موجی (moji) به معنای بخش می‌باشد. هچیموجی تمام ویژگی‌های ساختاری دی‌ان‌ای شامل ذخیره و انتقال اطلاعات  را دارا است.
بنر افزود: «بررسی دقیق شکل، اندازه و ساختار دی‌ان‌ای  هیچیموجی به ما کمک می‌کند تا انواع مولکول‌هایی که ممکن است اطلاعاتی حاوی زندگی در خارج از زمین را داشته باشند را شناسایی کنیم.» 
کشف یکسانی ساختارهای ژنتیکی و همچنین نحوه تشخیص مناسب بودن این ساختارها در کرات دیگر ازجمله سؤالاتی است که ناسا با ساخت این مولکول به دنبال پاسخی به آن‌ها است. علاوه بر این‌ها سؤالاتی مبنی بر اینکه چه ساختارهای ژنتیکی دیگری می‌توانند برای ایجاد زندگی بکار برده شوند و یا اینکه این ساختارها در چه مکانی قابل‌دسترس هستند اهدافی هستند که ناسا امیدوار است بتواند با مطالعات بیشتر به آن‌ها برسد.
 
منبع: spacedaily

فناوری‌های نوین | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

ناسا در فضا اندام مصنوعی پرورش می‌دهد

1397/11/10
کمبود ارگان‌های مناسب برای پیوند عضو یکی از مشکلات حوزه و بهداشت درمان است که گاهی به درگذشت افراد متقاضی منجر می‌شود؛ حالا اما ناسا برای این حل مشکل دست‌به‌کار شده است. پیش‌ازاین تعدادی...

جدیدترین ماموریت فضایی ناسا شناخت آغاز و تکامل جهان خواهد بود

1397/11/29
جدیدترین مأموریت فضایی ناسا باهدف شناخت آغاز و تکامل جهان انجام خواهد شد. فضاپیمای SPHEREx در طول مأموریت دو ساله خود ۳۰۰ میلیون کهکشان و ۱۰۰ میلیون ستاره را در کهکشان راه شیری بررسی خواهد...

ناسا تکنیک پرینت سه بعدی بانوی بنگلادشی را برای تولید سخت افزار بکار می‌بندد

1397/12/04
پرینت سه‌بعدی تقریباً فرآیند تولید را در دنیای مدرن دگرگون کرده و می‌توان با کمک این فناوری، هر شی را بدون راه انداختن خط تولید بزرگ ساخت. حال محققی بنگلادشی تکنولوژی جدیدی در این زمینه...

پربازدیدکننده ترین خبر

ماهواره مکعبی امارات برای توسعه فناوری‌های ناوبری فضایی

امارات در حال توسعه یک ماهواره مکعبی با ابعاد 6U است که هدف از آن آزمایش ارتباطات و همچنین روش‌های تقویت سیگنال‌دهی ناوبری فضایی در مدار لئو می‌باشد. این ماهواره توسط مرکز ملی علوم و فناوری فضایی دانشگاه امارات متحده عربی (NSSTC-UAEU) مراحل توسعه خود را می‌گذراند و مطابق برنامه‌ریزی‌ها در سال ۲۰۲۱ به فضا پرتاب خواهد شد. در همین راستا NSSTC-UAEU توافقی را با شرکت دانمارکی گام‌اسپیس (GomSpace) به‌انجام رسانده که‌ به‌موجب آن شرکت یادشده مشاوره‌ها و پشتیبانی‌های تخصصی را برای این پروژه‌ ارائه خواهد کرد.