1397/12/07

نرم‌افزار شبیه‌ساز ماهواره بومی سازی شد

محققان پژوهشگاه فضایی ایران موفق به بومی‌سازی نرم‌افزار شبیه‌ساز ماهواره شدند. این سامانه نرم‌افزاری امکان شبیه‌سازی فرآیند طراحی تا پرتاب ماهواره را در فضای آزمایشگاهی ممکن می‌کند. پیمان نیک‌پی، مدیر پژوهشکده سامانه‌های ماهواره پژوهشگاه فضایی ایران، امروز در مراسم رونمایی از سامانه نرم‌افزاری شبیه‌ساز...
نرم‌افزار شبیه‌ساز ماهواره بومی سازی شد

محققان پژوهشگاه فضایی ایران موفق به بومی‌سازی نرم‌افزار شبیه‌ساز ماهواره شدند. این سامانه نرم‌افزاری امکان شبیه‌سازی فرآیند طراحی تا پرتاب ماهواره را در فضای آزمایشگاهی ممکن می‌کند.
پیمان نیک‌پی، مدیر پژوهشکده سامانه‌های ماهواره پژوهشگاه فضایی ایران، دیروز در مراسم رونمایی از سامانه نرم‌افزاری شبیه‌ساز ماهواره، همزمان با افتتاح آزمایشگاه مرجع سازگاری الکترومغناطیسی، اظهار داشت: «استفاده از نرم‌افزارهای شبیه‌ساز ماهواره‌ای در جهت تحلیل عملکرد از ابتدای فعالیت برای طراحی و ساخت ماهواره، موردنیاز است.»
وی گفت: «سامانه نرم‌افزاری شبیه‌ساز ماهواره یک بسته نرم‌افزاری است که امکان بررسی جامعی از طراحی و شرایط عملکرد زیرسیستم‌های ماهواره‌ای را برای مهندسان و محققان حوزه فضایی به‌منظور صحه‌گذاری تهیه ماهواره فراهم می‌کند.»
نیک‌پی صحت‌سنجی سطوح زیرسیستم‌ها و سیستم‌های سامانه‌های فضایی و زمینی را در طول عملکرد ماهواره از لحظه پرتاب تا پایان مأموریت و نیز بررسی عملکرد هر زیرسیستم به‌صورت مستقل را باهدف مواجهه با خطاهای احتمالی ازجمله اهداف این پروژه عنوان کرد و ادامه داد: «سامانه طراحی‌شده قادر به تعیین و کنترل وضعیت و موقعیت تخمین گر مدار، حسگرها، عملگرها و الگوریتم‌های کنترل وضعیت سامانه‌های ماهواره‌ای است.»

داخلی | فناوری‌های نوین |

نظر شما
اخبار مرتبط

مراحل طراحی و راه اندازی آزمایشگاه EMC در پژوهشگاه فضایی به پایان رسید

1397/11/29
دکتر حسین صمیمی، رییس پژوهشگاه فضایی ایران توییت کرد: «در راستای توسعه زیرساخت‌های آزمایشگاهی حوزه فضایی، مراحل طراحی و راه‌اندازی آزمایشگاه EMC مطابق با استانداردهای روز دنیا در پژوهشگاه...

پربازدیدکننده ترین خبر

تهیه نقشه دمای مزارع از طریق فضا به افزایش تولید منجر خواهد شد

دانشمندان در حال توسعه یک سامانه ماهواره‌ای هستند که دمای هر مزرعه را از فضا ثبت خواهد کرد. هدف٬ بررسی دمای زمین‌های کشاورزی برای رسیدن به تخمین مصرف آب توسط گیاهان و میزان تبخیر آب در مزارع است. این داده‌ها همچنین به نظارت بر میزان آب موجود برای کشت محصولات و وضع زمین‌ها در شرایط خشکسالی کمک خواهد کرد.