1397/12/07

نرم‌افزار شبیه‌ساز ماهواره بومی سازی شد

محققان پژوهشگاه فضایی ایران موفق به بومی‌سازی نرم‌افزار شبیه‌ساز ماهواره شدند. این سامانه نرم‌افزاری امکان شبیه‌سازی فرآیند طراحی تا پرتاب ماهواره را در فضای آزمایشگاهی ممکن می‌کند. پیمان نیک‌پی، مدیر پژوهشکده سامانه‌های ماهواره پژوهشگاه فضایی ایران، امروز در مراسم رونمایی از سامانه نرم‌افزاری شبیه‌ساز...
نرم‌افزار شبیه‌ساز ماهواره بومی سازی شد

محققان پژوهشگاه فضایی ایران موفق به بومی‌سازی نرم‌افزار شبیه‌ساز ماهواره شدند. این سامانه نرم‌افزاری امکان شبیه‌سازی فرآیند طراحی تا پرتاب ماهواره را در فضای آزمایشگاهی ممکن می‌کند.
پیمان نیک‌پی، مدیر پژوهشکده سامانه‌های ماهواره پژوهشگاه فضایی ایران، دیروز در مراسم رونمایی از سامانه نرم‌افزاری شبیه‌ساز ماهواره، همزمان با افتتاح آزمایشگاه مرجع سازگاری الکترومغناطیسی، اظهار داشت: «استفاده از نرم‌افزارهای شبیه‌ساز ماهواره‌ای در جهت تحلیل عملکرد از ابتدای فعالیت برای طراحی و ساخت ماهواره، موردنیاز است.»
وی گفت: «سامانه نرم‌افزاری شبیه‌ساز ماهواره یک بسته نرم‌افزاری است که امکان بررسی جامعی از طراحی و شرایط عملکرد زیرسیستم‌های ماهواره‌ای را برای مهندسان و محققان حوزه فضایی به‌منظور صحه‌گذاری تهیه ماهواره فراهم می‌کند.»
نیک‌پی صحت‌سنجی سطوح زیرسیستم‌ها و سیستم‌های سامانه‌های فضایی و زمینی را در طول عملکرد ماهواره از لحظه پرتاب تا پایان مأموریت و نیز بررسی عملکرد هر زیرسیستم به‌صورت مستقل را باهدف مواجهه با خطاهای احتمالی ازجمله اهداف این پروژه عنوان کرد و ادامه داد: «سامانه طراحی‌شده قادر به تعیین و کنترل وضعیت و موقعیت تخمین گر مدار، حسگرها، عملگرها و الگوریتم‌های کنترل وضعیت سامانه‌های ماهواره‌ای است.»

داخلی | فناوری‌های نوین |

نظر شما
اخبار مرتبط

مراحل طراحی و راه اندازی آزمایشگاه EMC در پژوهشگاه فضایی به پایان رسید

1397/11/29
دکتر حسین صمیمی، رییس پژوهشگاه فضایی ایران توییت کرد: «در راستای توسعه زیرساخت‌های آزمایشگاهی حوزه فضایی، مراحل طراحی و راه‌اندازی آزمایشگاه EMC مطابق با استانداردهای روز دنیا در پژوهشگاه...

پربازدیدکننده ترین خبر

سالیوت-۱ نخستین ایستگاه فضایی جهان

اولین ایستگاه مداری جهان روز ۱۹ آوریل ۱۹۷۱ موشک پروتون از پایگاه بایکونور به فضا پرتاب شد. تا آن زمان هیچ سفینه‌ای با چنین ابعاد و موقعیتی به فضا پرتاب نشده بود. هدف از پرتاب سالیوت، آزمایش سامانه‌های ایستگاه فضایی و انجام پژوهش‌ها و آزمایش‌های مختلف درزمینه طولانی شدن مدت اقامت انسان در فضا بود.