1397/12/01

دانشگاه ها مدل همکاری با سازمان فضایی ارائه دهند

مرتضی براری در نشست هم‌اندیشی صاحب‌نظران ارتباط دانشگاه با صنعت اظهار کرد: «در حوزه فضا ۲ رویداد در حال وقوع است. ابتدا مواجه با 'اقتصاد نوین فضایی' که با بررسی تجربیاتی مانند کشور بریتانیا در سال ۲۰۱۷ مشخص شد سهم اقتصاد فضا این کشور ۱۴٫۷ میلیارد پوند بوده است. اخیراً نیز لایحه‌ای در دولت به تصویب رسید...
 دانشگاه ها مدل همکاری با سازمان فضایی ارائه دهند

مرتضی براری در نشست هم‌اندیشی صاحب‌نظران ارتباط دانشگاه با صنعت اظهار کرد: «در حوزه فضا ۲ رویداد در حال وقوع است. ابتدا مواجه با 'اقتصاد نوین فضایی' که با بررسی تجربیاتی مانند کشور بریتانیا در سال ۲۰۱۷ مشخص شد سهم اقتصاد فضا این کشور ۱۴٫۷ میلیارد پوند بوده است. اخیراً نیز لایحه‌ای در دولت به تصویب رسید که بر اساس آن تا سال ۲۰۳۰ سهم اقتصاد فضایی کشور به ۴۰ میلیارد پوند برسد. که نشان می‌دهد صنعت فضایی یک اقتصاد جذاب است.»
براری اتفاق دوم را تحت تأثیر قرار گرفتن فضا با نوآوری و کارآفرینی دانست و گفت: «تجربیات جهانی نشان داده است که ۲۰ درصد اقتصاد فضا مربوط به کار تیمی و ۸۰ درصد آن مربوط به بخش خدمات می‌شود بنابراین در بخش بالادستی نیاز به سرمایه‌گذاری است ولی بیشترین میزان اشتغال مربوط به بخش پایین‌دستی است.»
بر اساس گزارش دانشگاه امیرکبیر، رئیس سازمان فضایی ایران تصریح کرد: «استارت‌آپ‌ها به‌شدت در حوزه فناوری فضایی در حال شکل‌گیری است. تجربیات جهانی حکایت از حرکت استارت‌اپ ها به سمت توسعه ماهواره‌های کوچک مکعبی دارد و هدف کشور نیز ورود افراد خلاق به اقتصاد فضا است.»
وی در دانشگاه امیرکبیر، اظهار کرد: «۴میلیون نیروی انسانی تحصیل‌کرده و نقدینگی دو شاخصه ارزشمند کشور است. برخی وجود نیروی انسانی تحصیل‌کرده را تهدید می‌دانند درحالی‌که بسیاری از کشورها وجود این مؤلفه را فرصت می‌بینند.»
دانشگاه امیرکبیر به دنبال ارتقا سطح زندگی مردم است
معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: «این دانشگاه به دنبال ارتباط با صنایع مختلف است تا بر این اساس نیازهای کشور را رفع و سطح زندگی مردم را ارتقا دهد.»
حسین حسینی تودشکی اظهار کرد: «دانشگاه امیرکبیر رویکرد و برنامه‌های خود را به سمت ایجاد دانشگاه نسل سوم و چهارم تعریف کرده که در این راستا به دنبال توسعه فناوری، ارتباط مؤثر با صنایع، پاسخگویی به رفع نیازهای صنعت است.»
معاون پژوهشی دانشگاه اظهار کرد: «برای دستیابی به دانشگاه نسل سوم و چهارم برخی شاخص‌های پژوهشی و آموزشی در دانشگاه موردبازنگری قرارگرفته است.»
حسینی تودشکی گفت: «اولویت دانشگاه صنعتی امیرکبیر رفع نیازهای کشور و ارتقا سطح و کیفیت زندگی مردم است. در این راستا اقدام به برگزاری جلساتی با مدیران صنایع مختلف کردیم تا صنعت نیازهای خود را به دانشگاه اعلام کند.»
معاون پژوهشی دانشگاه گفت: «در این جلسات به دنبال اجرای پروژه‌های مشترک، نوآوری و تجاری‌سازی هستیم.»

داخلی |

نظر شما
اخبار مرتبط

توسعه علمی دانش فضایی مرهون حضور دانشگاهیان است

1397/11/16
دکتر براری، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی ایران روز ۱۵ بهمن‌ماه با حضور در دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه با مسئولان، اساتید و دانشجویان این دانشکده به گفت‌وگو نشست. در...

تلاش دانشمندان چهار دانشگاه جهت تدوین قانون استفاده از فضا

1397/11/17
یک تیم از محققان دانشگاه آدلاید (The University of Adelaide)، دانشگاه نیو ساوت ولز (UNSW Sydney) کانبرا، دانشگاه اکستر (University of Exeter) و کالج حقوقی دانشگاه نبراسکا (University of...

پربازدیدکننده ترین خبر

جزئیات جدیدی از پروژه اینترنت ماهواره‌ای شرکت اسپیس ایکس اعلام شد

جدیدا اطلاعات بیشتری از منظومه استارلینک (Starlink) شامل جزئیات طراحی ماهواره‌ها و تفکر قرارگرفته پشت تعیین تعداد نهایی ماهواره‌های منظومه منتشر شده است. بیشینه تعداد ماهواره‌های منظومه استارلینک، 12000 عدد خواهد بود؛ تقریبا 6 برابر کل تعداد ماهواره‌های فعال در مدار. اولین سری از ماهواره‌های این منظومه در یک دسته 60 عددی به زودی به فضا ارسال خواهند شد و ایلن ماسک (Elon Musk)، مدیر و بنیانگذار اسپیس ایکس می‌گوید هنگامی تعداد ماهواره‌های استارلینک در مدار به 1000 عدد برسد، این پروژه از لحاظ اقتصادی به ثبات خواهد رسید. بعد از انجام 7 پرتاب اول و با قرار دادن 400 ماهواره از منظومه در مدار، بعضی از مناطق تحت پوشش پیوسته اینترنتی قرار خواهند گرفت. مارک جانکوزا (Mark Juncosa) معاون بخش مهندسی وسایل نقلیه اسپیس ایکس می‌گوید پس از انجام 12 پرتاب کل آمریکا، پس از 24 پرتاب اکثر جمعیت جهان و پس از 30 پرتاب کل سیاره زمین تحت پوشش منظومه استارلینک قرار خواهد گرفت. به گفته ماسک با هر پرتاب تقریبا 1 ترابیت به ظرفیت قابل استفاده منظومه اضافه می‌شود. این در حالی است که مجموع ظرفیت قابل استفاده منظومه‌های تله‌ست (Telesat) و وان‌وب به ترتیب 8 و 6 ترابیت خواهد بود.