1397/12/01

دانشگاه ها مدل همکاری با سازمان فضایی ارائه دهند

مرتضی براری در نشست هم‌اندیشی صاحب‌نظران ارتباط دانشگاه با صنعت اظهار کرد: «در حوزه فضا ۲ رویداد در حال وقوع است. ابتدا مواجه با 'اقتصاد نوین فضایی' که با بررسی تجربیاتی مانند کشور بریتانیا در سال ۲۰۱۷ مشخص شد سهم اقتصاد فضا این کشور ۱۴٫۷ میلیارد پوند بوده است. اخیراً نیز لایحه‌ای در دولت به تصویب رسید...
 دانشگاه ها مدل همکاری با سازمان فضایی ارائه دهند

مرتضی براری در نشست هم‌اندیشی صاحب‌نظران ارتباط دانشگاه با صنعت اظهار کرد: «در حوزه فضا ۲ رویداد در حال وقوع است. ابتدا مواجه با 'اقتصاد نوین فضایی' که با بررسی تجربیاتی مانند کشور بریتانیا در سال ۲۰۱۷ مشخص شد سهم اقتصاد فضا این کشور ۱۴٫۷ میلیارد پوند بوده است. اخیراً نیز لایحه‌ای در دولت به تصویب رسید که بر اساس آن تا سال ۲۰۳۰ سهم اقتصاد فضایی کشور به ۴۰ میلیارد پوند برسد. که نشان می‌دهد صنعت فضایی یک اقتصاد جذاب است.»
براری اتفاق دوم را تحت تأثیر قرار گرفتن فضا با نوآوری و کارآفرینی دانست و گفت: «تجربیات جهانی نشان داده است که ۲۰ درصد اقتصاد فضا مربوط به کار تیمی و ۸۰ درصد آن مربوط به بخش خدمات می‌شود بنابراین در بخش بالادستی نیاز به سرمایه‌گذاری است ولی بیشترین میزان اشتغال مربوط به بخش پایین‌دستی است.»
بر اساس گزارش دانشگاه امیرکبیر، رئیس سازمان فضایی ایران تصریح کرد: «استارت‌آپ‌ها به‌شدت در حوزه فناوری فضایی در حال شکل‌گیری است. تجربیات جهانی حکایت از حرکت استارت‌اپ ها به سمت توسعه ماهواره‌های کوچک مکعبی دارد و هدف کشور نیز ورود افراد خلاق به اقتصاد فضا است.»
وی در دانشگاه امیرکبیر، اظهار کرد: «۴میلیون نیروی انسانی تحصیل‌کرده و نقدینگی دو شاخصه ارزشمند کشور است. برخی وجود نیروی انسانی تحصیل‌کرده را تهدید می‌دانند درحالی‌که بسیاری از کشورها وجود این مؤلفه را فرصت می‌بینند.»
دانشگاه امیرکبیر به دنبال ارتقا سطح زندگی مردم است
معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: «این دانشگاه به دنبال ارتباط با صنایع مختلف است تا بر این اساس نیازهای کشور را رفع و سطح زندگی مردم را ارتقا دهد.»
حسین حسینی تودشکی اظهار کرد: «دانشگاه امیرکبیر رویکرد و برنامه‌های خود را به سمت ایجاد دانشگاه نسل سوم و چهارم تعریف کرده که در این راستا به دنبال توسعه فناوری، ارتباط مؤثر با صنایع، پاسخگویی به رفع نیازهای صنعت است.»
معاون پژوهشی دانشگاه اظهار کرد: «برای دستیابی به دانشگاه نسل سوم و چهارم برخی شاخص‌های پژوهشی و آموزشی در دانشگاه موردبازنگری قرارگرفته است.»
حسینی تودشکی گفت: «اولویت دانشگاه صنعتی امیرکبیر رفع نیازهای کشور و ارتقا سطح و کیفیت زندگی مردم است. در این راستا اقدام به برگزاری جلساتی با مدیران صنایع مختلف کردیم تا صنعت نیازهای خود را به دانشگاه اعلام کند.»
معاون پژوهشی دانشگاه گفت: «در این جلسات به دنبال اجرای پروژه‌های مشترک، نوآوری و تجاری‌سازی هستیم.»

داخلی |

نظر شما
اخبار مرتبط

توسعه علمی دانش فضایی مرهون حضور دانشگاهیان است

1397/11/16
دکتر براری، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی ایران روز ۱۵ بهمن‌ماه با حضور در دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه با مسئولان، اساتید و دانشجویان این دانشکده به گفت‌وگو نشست. در...

تلاش دانشمندان چهار دانشگاه جهت تدوین قانون استفاده از فضا

1397/11/17
یک تیم از محققان دانشگاه آدلاید (The University of Adelaide)، دانشگاه نیو ساوت ولز (UNSW Sydney) کانبرا، دانشگاه اکستر (University of Exeter) و کالج حقوقی دانشگاه نبراسکا (University of...

پربازدیدکننده ترین خبر

تبریک اسپاش به مناسبت سال ۱۳۹۸

دفتر مطالعات فضایی اسپاش در سالی که گذشت، هر آنچه در توان داشت انجام داد تا ایرانیان از آنچه در صنعت فضایی جهان و کشورشان می‌گذرد باخبر شوند، چرا که صنعت فضایی، به سرعت در حال تبدیل شدن به یک بستر بزرگ اقتصادی و راهبردی است که غفلت از این روند وابستگی را برای کشورمان به دنبال دارد اما پیشگامی در آن می‌تواند، علاوه بر رفع نیازها و بهبود زندگی مردم، ایران را به جایگاهی رفیع در قله‌های دانش و اقتصاد برساند. همچنین کارشناسان و تحلیلگران دفتر مطالعات فضایی اسپاش در سالی که گذشت با انجام یا مشارکت در پروژه‌های عمیق مطالعاتی تلاش کردند تا به تصمیم سازان و مدیران صنعت فضایی کشور در اتخاذ و اجرای تصمیم‌های هوشمندانه یاری رسانند و در سال آینده امید است که مسئولین با اعتماد بیشتر به این نهاد از تمام ظرفیت‌های دفتر مطالعات فضایی اسپاش بهره‌مند شوند. علاوه بر این، دفتر مطالعات فضایی اسپاش در سالی که گذشت به امر ترویج به عنوان یک زمینه راهبردی برای ایجاد منابع انسانی توانمند و مورد نیاز آینده کشور نگاهی جدی داشت و فعالیت‌های بسیاری از جمله برگزاری دوره آموزشی، بازدیدهای علمی و مشارکت در برپایی رویدادهای مهمی چون هفته جهانی فضا اهتمام ورزید. اکنون که سال پیشین با تمام وقایع تلخ و شیرین رفت و سال جدید با امید به روزهای پر افتخار و پر از تلاش، پیش روست، دفتر مطالعات فضایی اسپاش نوید می‌دهد که خدمات جدیدی را به زودی برای علاقه‌مندان راه‌اندازی خواهد کرد. با عرض تبریک به مناسبت سال جدید و آرزوی سلامتی و سربلندی برای همه ایرانیان محمد امین آهنگری سردبیر پایگاه تحلیلی، خبری اسپاش