1397/11/23

پارک فضایی در منطقه آزاد انزلی ایجاد می شود

تفاهم‌نامه همکاری سازمان فضایی ایران و سازمان منطقه آزاد انزلی در خصوص ایجاد پارک موضوعی و توسعه گردشگری فضایی میان رییس هیئت‌مدیره و مدیرعامل این سازمان و معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس سازمان فضایی ایران، با حضور رییس فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی منعقد شد. این تفاهم‌نامه به‌منظور...
پارک فضایی در منطقه آزاد انزلی ایجاد می شود

تفاهم‌نامه همکاری سازمان فضایی ایران و سازمان منطقه آزاد انزلی در خصوص ایجاد پارک موضوعی و توسعه گردشگری فضایی میان رییس هیئت‌مدیره و مدیرعامل این سازمان و معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس سازمان فضایی ایران، با حضور رییس فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی منعقد شد.

این تفاهم‌نامه به‌منظور احداث طرح پایلوت منطقه گردشگری فضایی (پارک موضوعی فضایی) در این منطقه و باهدف بهره‌مندی از ظرفیت‌های علمی و عملی سازمان فضایی ایران و ظرفیت‌های گردشگری منطقه آزاد انزلی؛ در راستای ایجاد منطقه گردشگری فضایی به امضاء طرفین رسید.
بر این اساس، پیگیری و تسهیل سرمایه‌گذاری در حوزه مورد توافق با استفاده از ظرفیت‌های سازمان منطقه آزاد انزلی، همکاری در برگزاری همایش‌ها و رویدادهای مرتبط با گردشگری فضایی، جانمایی بخشی از اراضی گردشگری منطقه به ایجاد محیطی برای گردشگری فضایی از مهم‌ترین بندهای این تفاهم‌نامه است.
از سوی دیگر اطلاع‌رسانی آخرین دستاوردهای مرتبط با موضوع موردتوافق، ارائه خدمات مشاوره‌ای در رابطه با گردشگری فضایی و برنامه همایش و کارگاه‌های آموزشی و درنهایت همکاری درزمینه تسهیل جذب سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد در بخش گردشگری فضایی از دیگر موضوعات مورد توافق طرفین می‌باشد.
رضا مسرور در مراسم انعقاد این تفاهم‌نامه با اشاره به جذابیت و توانمندی‌های متنوع استان و منطقه آزاد انزلی به‌عنوان قطب گردشگری و بابیان اینکه به دنبال اجرای طرح‌های گردشگری موضوعی فضایی در سطح منطقه هستیم, اظهار داشت: «ایجاد تمایز از رویکردهای اصلی ما در حوزه گردشگری است و منطقه آزاد انزلی با توجه به بهره‌مندی از ظرفیت‌ها، زیرساخت‌ها و امکانات متنوع، از جذابیت خوبی برای سرمایه‌گذاران ازجمله سرمایه‌گذاران حوزه گردشگری فضایی برخوردار خواهد بود.»
وی اقدامات و برنامه‌های اجراشده برای عدم وابستگی صنعت فضایی کشورمان به دیگر کشورها را امری ارزشمند اعلام و خاطرنشان کرد: «می‌توان از الگوی کشورهای توسعه‌یافته در مسیر اقتصاد گردشگری فضایی در این منطقه به‌عنوان آزمونه (پایلوت) این طرح ملی بهره برد.»
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس سازمان فضایی ایران، بابیان توضیحاتی در خصوص سازمان فضایی ایران و مسیر دست‌یابی کشورمان به جایگاه خوب در صنعت فضایی بین‌المللی افزود: «کشور ایران در حوزه فضایی با استفاده از توان متخصصان بومی دستاوردهای مهمی را کسب نموده و از معدود کشورهایی است که به تمامی چرخه دانش و فناوری فضایی دست پیداکرده، با عنایت به جایگاه رو به رشد گردشگری فضایی در سطح جهان، باید از ظرفیت‌های متنوع گردشگری داخلی در جهت توسعه گردشگری فضایی بهره برد و تفاهم‌نامه منطقه آزاد انزلی در راستای اجرای طرح مزبور و اجرای شبیه‌سازی آسمان در زمین، در این منطقه منعقدشده است.»
مرتضی براری دلیل انتخاب منطقه آزاد انزلی را استقبال گردشگران فراوان از این منطقه اعلام و اظهار کرد: «اقتصاد گردشگری فضایی در دنیا بسیار فعال و پویا است و در نظر داریم یکی از مدل‌های موفق دنیا درزمینه گردشگری فضایی را در این منطقه اجرا می‌کنیم.»
وی، فضا را یک اقتصاد نوظهور و جذاب در دنیا اعلام و تصریح کرد: «کسب و کارهای جدید مبتنی بر داده‌های ماهواره‌ای هستند و صنعت اطلاعات مکانی در دنیا بسیار مهم است و باید در انقلاب صنعتی چهارم با تحلیل و پردازش داده‌ها ارزش‌افزوده ایجاد کنیم، تحلیل داده‌های ماهواره‌ای و استفاده از اقتصاد دانش‌بنیان بر روی توسعه و بهره‌وری صنعت و کشاورزی مؤثر است.»
مهندس جبار کوچکی‌نژاد، نماینده مردم رشت و رییس فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی، نیز در این نشست گردشگری فضایی را بسیار خوب ارزیابی کرد و با بیان اینکه علم فضایی، انسان‌ها را به خدا نزدیک می‌کند، افزود: «با توجه به پیشرفت‌های خوب منطقه آزاد انزلی در حوزه گردشگری، این منطقه می‌تواند پایلوتی برای اجرای طرح گردشگری فضایی باشد و زمینه حضور گردشگران خارجی در منطقه افزایش یابد.»
در مراسم تفاهم‌نامه مزبور که به مدت ۳ سال و دارا بودن قابلیت تمدید می‌باشد اعضای هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی، معاونین و مدیران ۲ سازمان نیز حضور داشتند.

پارک فضایی در منطقه آزاد انزلی ایجاد می شود

داخلی | توریسم فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

پارک گردشگری فضایی در دره ستارگان قشم ساخته می‌شود

1397/09/08
رئیس سازمان فضای ایران گفت: «پارک گردشگری فضایی در مناطق کویری قشم، کاشان، دامغان و کرمان برای جذب توریست ساخته می‌شود.» مرتضی براری افزود: «این مناطق به‌عنوان مکان‌هایی شبیه به کره مریخ...

پارک فضا پایه بخش کشاورزی در مازندران ایجاد می‌شود

1397/11/15
یدالله طهماسبی در گفت‌وگویی اظهار کرد: «پارک فضاپایه حوزه کشاورزی و منابع طبیعی در مازندران طی ۴ ماه آینده در استان مازندران به افتتاح می‌شود.» وی با اعلام اینکه استفاده از داده‌های فضاپایه...

پربازدیدکننده ترین خبر

چرا آمریکا به فعالیت‌های فضایی صلح‌آمیز دیگر کشورها برچسب نظامیگری می‌زند؟

سیروس برزو: برنامه‌های نظامی زیادی در آمریکا با پوشش‌های علمی انجام‌شده و می‌شود. شاید برای بسیاری این سؤال پیش بیاید که چطور پنتاگون (Pentagon) می‌تواند از یک ماهواره علمی یا کاوشگر دورپرواز یا مدارگرد که به دور ماه می‌چرخد، بهره‌برداری نظامی کند. برای روشن شدن این موضوع مثالی می‌آورم. برنامه لوناراربیتر (Lunar Orbiters) شامل ۵مدارگرد خودکار بود که از ۱۹۶۶تا۱۹۶۷ توسط آمریکا پرتاب شد تا سطح ماه را تصویربرداری کند. قبل از این‌که نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) بتواند اولین قدم خود را بر ماه بگذارد، ناسا سازمان فضایی آمریکا نیاز داشت محلی که آپولو-۱۱ به راحت فرود آید را دقیقاً مشخص کند. هر کاوشگر لوناراربیتر دارای دو دوربین بود و به‌جای فیلم ۳۵میلی‌متری استاندارد ماهواره‌ها، از فیلم ۷۰میلی‌متری استفاده می‌کردند که امروزه برای ساخت فیلم‌های آی‌مکس (IMAX) استفاده می‌شود. در این کاوشگر، فیلم در مقابل اسکنر خاصی قرار می‌گرفت سپس این اطلاعات از طریق امواج رادیویی به مراکز فضای ارتباطی ناسا در اسپانیا، استرالیا و آمریکا فرستاده می‌شد، جایی که داده‌ها روی نوار مغناطیسی ثبت شد. سپس توسط کارشناسان به شکل عکس‌های بسیار دقیق بازسازی می‌شد. این روش بعداً در ماهواره‌های جاسوسی استفاده شد و دیگر نیازی به ارسال فیلم‌ها از مدار زمین نبود.