1397/11/23

شکست در پرتاب دوستی به روایت خارجی و سکوت مبهم داخلی!

به فاصله چند روز از فراهم بودن شرایط برای پرتاب ماهواره دوستی به فضا توسط وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، رسانه‌های خارجی از انجام این پرتاب و شکست آن خبر می‌دهند؛ خبری که مسئولان کشورمان حتی زحمت تکذیب یا تأیید آن را به خود نمی‌دهند. تصاویر ماهواره‌ای منتشره توسط یک شرکت آمریکایی، حکایت از آن دارد...
شکست در پرتاب دوستی به روایت خارجی و سکوت مبهم داخلی!
به فاصله چند روز از فراهم بودن شرایط برای پرتاب ماهواره دوستی به فضا توسط وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، رسانه‌های خارجی از انجام این پرتاب و شکست آن خبر می‌دهند؛ خبری که مسئولان کشورمان حتی زحمت تکذیب یا تأیید آن را به خود نمی‌دهند.
تصاویر ماهواره‌ای منتشره توسط یک شرکت آمریکایی، حکایت از آن دارد که احتمالاً دومین پرتاب فضایی ایران به انجام رسیده است؛ پرتابی که رئیس‌جمهور و برخی دیگر از مسئولان وعده انجامش را داده بودند و قرار بود، ماهواره دوستی با آن در مدار قرار گیرد.
ماهواره‌ای که از ابتدای فرایند طراحی و ساخت شریف ست نام داشت و توسط محققان، پژوهشگران و اساتید دانشگاه صنعتی شریف طراحی و ساخته‌شده بود؛ اما بعد‌ها به دلایلی ناگفته دوستی نام گرفت و به‌صف ماهواره‌های ایرانی در انتظار پرتاب پیوست تا به‌تازگی گفته شود که پرتاب آن به فضا برنامه‌ریزی‌شده است؛ ماهواره‌ای که یکی دو هفته پیش بار دیگر برای پرتاب مورد آزمون‌های نهایی قرار گرفت تا آماده پرتاب به فضا شود، ولی پرتاب ناموفق ماهواره پیام گویی وضعیت آن را تغییر داد؛ تغییری که حالا به شکل تردید و ابهام خودنمایی می‌کند و این پرسش را پدید آورده که پاسخ مسئولان به این ابهامات چقدر قانع‌کننده خواهد بود؟
ابهاماتی که تصاویر ماهواره‌ای منتشرشده توسط شرکت دیجیتال گلوب (Digital Globe) به ذهن متبادر می‌کند. شرکتی واقع در ایالت کلرادو که مجهز به ماهواره‌های متعدد در مدار زمین است و ازجمله کسب‌وکارهایش، فروش تصاویر ماهواره‌ای به مشتریان دولتی، شرکت‌های بزرگ انفورماتیک و تحقیقاتی است. تصاویری که دو فریم از آن‌ها در روز‌های اخیر سروصدای زیادی پیرامون فعالیت موشکی کشورمان به پا کرده است.
تصاویری که نه به فعالیت‌های موشکی کشورمان ارتباطی دارد و نه حتی به موشک جدیدی مرتبط است؛ تصاویری ماهواره‌ای از یک سکوی پرتاب فضایی کشورمان که ظاهراً یک فریم از آن پیش از پرتاب دوستی به ثبت رسیده و یک فریم دیگر، بعد از پرتاب این ماهواره و زمانی که آثار شعله‌های سوزان موشک روی سکو نقش بسته است.
تصاویری که بر مبنای آن ادعا می‌شود ایران ماهواره دوستی را به فضا پرتاب کرده است. پرتابی که چون رسماً توسط مسئولان اعلام و رسانه‌ای نشده، نتیجه می‌گیرند که قرین با موفقیت نبوده است. اتفاقی مسبوق به سابقه که موجب شده این استقرا موردتوجه بسیاری از رسانه‌ها و تحلیلگران خارجی قرار گیرد و به‌شدت بازتاب وسیعی در رسانه‌های دیگر کشور‌ها بیابد.
مسئله‌ای اثبات نشده که ظاهراً خوراک خوبی برای یک کلاغ چهل کلاغ کردن برخی به شمار می‌آید. برای آن‌هایی که با اتکا به این تصاویر و استنباط‌های ناشی از آن، مدعی هستند ایران موشک بالستیک آزموده و این کار تخلف و نقض فلان تعهد بوده درحالی‌که افراد آگاه می‌دانند آنچه تصاویر ثابت می‌کنند به فرض صحت تصاویر استفاده ایران از ماهواره‌بر سفیر است؛ موشکی که بار‌ها و بار‌ها از آن استفاده کرده‌ایم.
 
موشکی که به دلیل ویژگی‌های فراوانش، پسوند ماهواره‌بر به آن چسبیده و آن‌قدر کاربری‌اش شفاف و مشخص است که سؤال درباره ظرفیت حمل بار و ارتفاع اوج آن از افرادی که کمترین اطلاعاتی در حوزه دانش فضایی کشورمان دارند به جواب دقیق می‌رسد، اما بعضی خود را به آن راه می‌زنند تا تأکید کنند که سفیر، موشکی بالستیک و خطرناک است.
رویکردی که مسئولان کشورمان با سکوت خود در قبال ادعا‌های مطرح از سوی رسانه‌های بیگانه درباره پرتاب دوستی به آن دامن می‌زنند؛ سکوتی که با توجه به انتشار تصاویر، باید به تکذیب این ادعا یا تأیید آن برسد؛ اما ظاهراً مسئولان ترجیح می‌دهند راه سومی در پیش‌گرفته و همه‌چیز را به آینده موکول کنند؛ آینده‌ای که در آن دوستی به‌مانند روز‌های گذشته قرار است به فضا پرتاب شود، انگارنه‌انگار که بیگانگان مدعی شده‌اند پیش‌تر پرتاب‌شده!

ماهواره‌بر و پرتاب | جاسوسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

پرتاب ماهواره مشترک عربستان و یونان

1397/11/17
آژانس فضایی اروپا دو ماهواره مخابراتی سنگین متعلق به شرکت های هندی و عربی-یونانی را به وسیله ماهواره‌بر آریان-۵ (arian-5) به فضا پرتاب کرد. بامداد امروز ساعت ۰۰:۳۱ به وقت تهران ماهواره‌بر...

پرتاب ماهواره «پیام» نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت نبود

1397/11/19
جمهوری اسلامی ایران ۱۵ ژانویه برای در مدار قرار دادن ماهواره پیام با استفاده از راکت سیمرغ تلاش کرد. در واکنش به این پرتاب، نخست‌وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو (Benjamin Netanyahu) به...

ادعای شبکه ملی رادیوی آمریکا: دومین پرتاب ناموفق ماهواره ایرانی

1397/11/20
این ادعا بر اساس تصاویری ماهواره‌ای مطرح‌شده که توسط شرکت پلنت (Planet Company) ساکن سان‌فرانسیسکو ثبت و به اشتراک گذاشته‌شده است. تصاویر خبر از سوختگی‌هایی در سکوی پرتاب مرکز فضایی امام...

پربازدیدکننده ترین خبر

آزمایش ابزار سوخت‌گیری مجدد در فضا توسط ناسا

آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، یکی از سه ابزار طراحی شده برای سوختگیری دوباره فضاپیما در فضا را آزمایش کرد. فضاپیماها به کمک نسخه‌های آینده این سامانه می‌توانند در اعماق فضا سوخت‌هایی مانند متان مایع را دریافت کنند.