1397/11/20

ادعای شبکه ملی رادیوی آمریکا: دومین پرتاب ناموفق ماهواره ایرانی

این ادعا بر اساس تصاویری ماهواره‌ای مطرح‌شده که توسط شرکت پلنت (Planet Company) ساکن سان‌فرانسیسکو ثبت و به اشتراک گذاشته‌شده است. تصاویر خبر از سوختگی‌هایی در سکوی پرتاب مرکز فضایی امام خمینی ( Imam Khomeini Space Center) در سمنان می‌دهند؛ سکویی که گفته‌شده اخیراً به‌تازگی رنگ‌آمیزی شده بود. دیوید...
ادعای شبکه ملی رادیوی آمریکا: دومین پرتاب ناموفق ماهواره ایرانی
بر اساس گزارش شبکه ملی رادیوهای آمریکا، ایران یک پرتاب ماهواره ناموفق دیگر را تجربه کرده است. به نظر می‌رسد این پرتاب مرتبط با ماهواره دوستی باشد. مقامات کشور هنوز واکنش رسمی درباره صحت این خبر نشان نداده‌اند.
این ادعا بر اساس تصاویری ماهواره‌ای مطرح‌شده که توسط شرکت پلنت (Planet Company) ساکن سان‌فرانسیسکو ثبت و به اشتراک گذاشته‌شده است. تصاویر خبر از سوختگی‌هایی در سکوی پرتاب مرکز فضایی امام خمینی ( Imam Khomeini Space Center) در سمنان می‌دهند؛ سکویی که گفته‌شده اخیراً به‌تازگی رنگ‌آمیزی شده بود.

ادعای شبکه ملی رادیوی آمریکا: دومین پرتاب ناموفق ماهواره ایرانی

تصاویر ماهواره‌ای که سکوی پرتاب را نشان می‌دهند. تصویر سمت چپ مربوط به اول بهمن و تصویر سمت راست مربوط به 17 بهمن است. در تصویر اخیر نشانه‌هایی از سوختگی به چشم می‌خورد.

دیوید اشمِرلِر (David Schmerler)، محقق ارشد پژوهشی از موسسه مطالعات بین‌المللی میدلبری که این تصاویر را تحلیل کرده معتقد است: «حداقل چند اثر سوختگی در سکوی پرتاب می‌بینیم که نشان می‌دهد احتمالاً یک پرتاب اتفاق افتاده است.»
به گفته اشمرلر احتمالاً ماهواره‌بر  با موفقیت پرتاب‌شده اما ایران این موضوع را اعلام نکرده و در طول پرواز مشکلی برای ماهواره پیش‌آمده است. به عقیده او به نظر می‌رسد قرار دادن ماهواره در مدار شکست‌خورده است. این محقق همچنین ادعا کرده ماهواره‌بری که در پرتاب اخیر مورداستفاده قرارگرفته در مقایسه با نمونه مورداستفاده در پرتاب قبلی احتمالاً کوچک‌تر بوده است.
در دی‌ماه هم ماهواره پیام در قرار گرفتن در مدار ناکام ماند. در هفته گذشته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از در آستانه پرتاب بودن ماهواره دوستی و پیشرفت پروژه‌های ماهواره‌ای ظفر، ناهید۱ و ناهید۲ خبر داده بود.
منبع: دیجیاتو

ماهواره‌بر و پرتاب |

نظر شما
اخبار مرتبط

طی شش تا هشت ماه می توانیم ماهواره با کیفیت بهتر از پیام بسازیم

1397/10/30
مرتضی براری معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی در گفت‌وگویی رادیویی توضیحاتی درباره پرتاب ماهواره پیام ارائه کرد.

منتظر تایید زمان پرتاب ماهواره دوستی به فضا توسط وزارت دفاع هستیم

1397/11/16
محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه افتتاح پارک علم و فناوری دیجیتال مشهد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: «ماهواره دوستی آماده‌شده و منتظر تأیید نهایی وزارت دفاع برای اعلام زمان پرتاب و در مدار قرار...

پربازدیدکننده ترین خبر

ایرباس خدمات کشاورزی دقیق بر پایه داده‌های ماهواره‌ای را توسعه می‌دهد

شرکت ایرباس دیفنس اند اسپیس (Airbus Defence and Space) خدمتی نوین به نام ورده (Verde) را که تحلیل‌هایی بر پایه داده‌های ماهواره‌ای برای پرورش محصولات کشاورزی ارائه می‌کند به سبد محصولات کشاورزی دقیق (Precision Farming) خود اضافه کرده است. برای این منظور از تصاویر ماهواره‌ای که به دقت بر زمین‌های کشاورزی منطبق و همچنین کاملاً ابر زدایی شده استفاده می‌شود. ورده قابلیت پایش فصلی را برای تشخیص ناهنجاری‌ها و همچنین بهینه‌سازی بازرسی میدانی زمین‌های کشاورزی، آبیاری، کاشت، کود دهی و حفاظت محصول فراهم می‌کند. همچنین با این خدمت نوین می‌توان تحلیل‌های طولانی مدت و چندساله برای انتخاب استراتژی‌های کشاورزی و مدیریت بر پایه توسعه پایدار انجام داد. ورده می‌تواند به همه مشاوران کشاورزی دقیق خدمات ارائه دهد، از کوچک‌ترین استارت‌آپ‌ها تا بزرگ‌ترین شرکت‌های تولید کود و بذر وماشین‌های کشاورزی.