1397/11/23

سکوت نگران کننده ماهواره‌های مریخ‌گرد

دو ماهواره مریخ‌گرد دوقلوی ناسا مدتی است هیچ علائم یا پیامی ارسال نمی‌کنند و همین سکوت موجب نگرانی جدی شده است. مرکز کنترل این ماهواره‌ها که از نوع کیوب‌ست هستند اعلام کرده قادر به برقراری تماس با آنها نیست. ابعاد این ماهواره‌ها به‌اندازه یک چمدان کوچک است و آنها بعد از عبور از مریخ قرار بود به مسیر...
سکوت نگران کننده ماهواره‌های مریخ‌گرد

دو ماهواره مریخ‌گرد دوقلوی ناسا مدتی است هیچ علائم یا پیامی ارسال نمی‌کنند و همین سکوت موجب نگرانی جدی شده است.
مرکز کنترل این ماهواره‌ها که از نوع کیوب‌ست هستند اعلام کرده قادر به برقراری تماس با آنها نیست. ابعاد این ماهواره‌ها به‌اندازه یک چمدان کوچک است و آنها بعد از عبور از مریخ قرار بود به مسیر خود تا خارج از منظومه شمسی ادامه دهند.
ناسا اظهار نگرانی کرده که ممکن است در آینده هم هیچ علامتی از ماهواره‌های مذکور دریافت نشود. البته انجام موفق مأموریت های MarCO-A  و  MarCO-Bدر ارتباط با سیاره مریخ برای ناسا بسیار امیدوارکننده بوده است. این دو ماهواره به اولین ماهواره‌های جهان از نوع CubeSat مبدل شده‌اند که توانسته‌اند تا مریخ پیشروی کنند. معمولاً ماهواره‌های CubeSat از مدار کره زمین دورتر نمی‌روند.
ناسا برای تولید این ماهواره‌های دوقلو ۱۸.۵میلیون دلار هزینه کرده و با استفاده از آنها تصاویر جدیدی از سطح مریخ و اطلاعات تازه‌ای در مورد خاک آن به‌دست آورده است. بر اساس اطلاعات منتشرشده توسط ناسا ارتباط با این دو ماهواره به ترتیب در تاریخ ۲۹ دسامبر ۲۰۱۸ و ۴ ژانویه ۲۰۱۹ قطع‌شده است. دو ماهواره یادشده در زمان قطع ارتباط به ترتیب در فاصله ۱.۶ میلیون کیلومتری و ۳.۲ میلیون کیلومتری از مریخ بوده‌اند.
علت دقیق قطع ارتباط این ماهواره‌ها با زمین مشخص نیست ولی به عواملی همچون عدم شارژ باتری‌های ماهواره‌ها، نقص فنی ماهواره‌ها و غیره اشاره‌شده است.

کاوش‌های فضایی |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

آزمایش ابزار سوخت‌گیری مجدد در فضا توسط ناسا

آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، یکی از سه ابزار طراحی شده برای سوختگیری دوباره فضاپیما در فضا را آزمایش کرد. فضاپیماها به کمک نسخه‌های آینده این سامانه می‌توانند در اعماق فضا سوخت‌هایی مانند متان مایع را دریافت کنند.