1397/11/23

آزمایش چترنجات ناو کیهانی فدراتسیا برای سال ۲۰۲۰ برنامه ریزی شده است

منبعی آگاه در صنعت موشکی و فضایی روسیه به خبرگزاری روسی تاس گفت آزمایش چتر نجات ناو کیهانی فدراتسیا (Federatsiya) توسط مهندسان انرگیا (Energia) در سال ۲۰۲۰ صورت خواهد گرفت. این سفینه که قرار است جانشین ناو کیهانی سایوز (Soyuz) شود با یک چتر نجات به زمین بازمی‌گردد. مارک سیروف (Mark Serov)، معاون بخش...
آزمایش چترنجات ناو کیهانی فدراتسیا برای سال ۲۰۲۰ برنامه ریزی شده است

سیروس برزو: منبعی آگاه در صنعت موشکی و فضایی روسیه به خبرگزاری روسی تاس گفت آزمایش چتر نجات ناو کیهانی فدراتسیا  (Federatsiya) توسط مهندسان انرگیا (Energia) در سال ۲۰۲۰ صورت خواهد گرفت. این سفینه که قرار است جانشین ناو کیهانی سایوز (Soyuz) شود با یک چتر نجات به زمین بازمی‌گردد.
مارک سیروف (Mark Serov)، معاون بخش سرنشین‌دار پرواز فضایی و مهندس برجسته انرگیا که خود دوره کامل فضانوردی را در مرکز آموزشی گاگارین گذرانده، درباره این آزمایش گفت به لحاظ کلی موادی که چتر نجات ناو کیهانی فدراتسیا از آن ساخته‌شده تفاوت چندانی با نمونه فعلی چتر سایوز ندارد اما مساحت آن با توجه به تفاوت وزنی دو ناو بیشتر خواهد بود. فدراتسیا حدود ۱۴تن خواهد بود. این سفینه باید تا سال ۲۰۲۱ آماده نخستین پرواز آزمایشی خود به‌صورت بدون سرنشین باشد. سال ۲۰۲۴ را به‌عنوان سال پرواز آزمایشی آن با سرنشین در نظر گرفته‌اند.
این ناو می‌تواند در حالت پرواز آزاد در مدار زمین ۳۰روز و در وضعیت پیوسته به ایستگاه فضایی بین‌المللی ۳۶۵روز فعالیت داشته باشد. ظرفیت این ناو ۴نفر است و می‌تواند همزمان با حمل ۴فضانورد، نیم تن بار را هم به مدار زمین ببرد. البته نمونه مداری آن در صورت بروز وضعیت اضطراری می‌تواند به قایق نجات ۶نفره تبدیل شود.

ماهواره‌بر و پرتاب |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

چرا آمریکا به فعالیت‌های فضایی صلح‌آمیز دیگر کشورها برچسب نظامیگری می‌زند؟

سیروس برزو: برنامه‌های نظامی زیادی در آمریکا با پوشش‌های علمی انجام‌شده و می‌شود. شاید برای بسیاری این سؤال پیش بیاید که چطور پنتاگون (Pentagon) می‌تواند از یک ماهواره علمی یا کاوشگر دورپرواز یا مدارگرد که به دور ماه می‌چرخد، بهره‌برداری نظامی کند. برای روشن شدن این موضوع مثالی می‌آورم. برنامه لوناراربیتر (Lunar Orbiters) شامل ۵مدارگرد خودکار بود که از ۱۹۶۶تا۱۹۶۷ توسط آمریکا پرتاب شد تا سطح ماه را تصویربرداری کند. قبل از این‌که نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) بتواند اولین قدم خود را بر ماه بگذارد، ناسا سازمان فضایی آمریکا نیاز داشت محلی که آپولو-۱۱ به راحت فرود آید را دقیقاً مشخص کند. هر کاوشگر لوناراربیتر دارای دو دوربین بود و به‌جای فیلم ۳۵میلی‌متری استاندارد ماهواره‌ها، از فیلم ۷۰میلی‌متری استفاده می‌کردند که امروزه برای ساخت فیلم‌های آی‌مکس (IMAX) استفاده می‌شود. در این کاوشگر، فیلم در مقابل اسکنر خاصی قرار می‌گرفت سپس این اطلاعات از طریق امواج رادیویی به مراکز فضای ارتباطی ناسا در اسپانیا، استرالیا و آمریکا فرستاده می‌شد، جایی که داده‌ها روی نوار مغناطیسی ثبت شد. سپس توسط کارشناسان به شکل عکس‌های بسیار دقیق بازسازی می‌شد. این روش بعداً در ماهواره‌های جاسوسی استفاده شد و دیگر نیازی به ارسال فیلم‌ها از مدار زمین نبود.