1397/11/17

پرتاب ماهواره مشترک عربستان و یونان

سازمان ها | ESA | ​ISRO | Arabsat | HellasSat | insat | lockeed martin
آژانس فضایی اروپا دو ماهواره مخابراتی سنگین متعلق به شرکت های هندی و عربی-یونانی را به وسیله ماهواره‌بر آریان-۵ (arian-5) به فضا پرتاب کرد. بامداد امروز ساعت ۰۰:۳۱ به وقت تهران ماهواره‌بر آریان-۵ متعلق به آژانس فضایی اروپا دو ماهواره مخابراتی به نام‌های جی‌ست-۳۱ (Gsat-31) و سعودی‌ژئوست-۱(SaudiGeoSat-1)...
پرتاب ماهواره مشترک عربستان و یونان

آژانس فضایی اروپا دو ماهواره مخابراتی سنگین متعلق به شرکت های هندی و عربی-یونانی را به وسیله ماهواره‌بر آریان-۵ (arian-5) به فضا پرتاب کرد. بامداد امروز ساعت ۰۰:۳۱ به وقت تهران ماهواره‌بر آریان-۵ متعلق به آژانس فضایی اروپا دو ماهواره مخابراتی به نام‌های جی‌ست-۳۱ (Gsat-31) و سعودی‌ژئوست-۱(SaudiGeoSat-1)   را از مرکز فضایی گویان به مدار ژئو فرستاد. ماهواره جی‌ست-۳۱ یک ماهواره مخابراتی ساخت سازمان فضایی هند (ISRO) به سفارش شرکت مخابراتی این‌ست(insat) است. این ماهواره قرار است جای ماهواره مخابراتی insat-4cr را که عمرش به پایان رسیده است را بگیرد. این ماهواره ۲۵۳۶ کیلوگرم وزن دارد و عمر مفید آن ۱۵ سال برنامه‌ریزی شده است. همچنین به وسیله ترانسپاندر ku-band امکانات مخابراتی را برای اپراتورهای خود فراهم می‌سازد.

ماهواره هلاس‌ست-۴ (hellassat-4) که با نام سعودی‌ژئوست-۱ هم شناخته می شود یک ماهواره مخابراتی ساخت لاکهیدمارتین (lockheed martin) است که در مالکیت مشترک شرکت های عرب‌ست (arabsat) و هلاس‌ستیونان (hellassat) قرار دارد. قرار است این ماهواره ۶۴۹۵ کیلوگرمی طی ۱۵ سال آینده امکانات مخابراتی را به وسیله  ۳۴ترانسپاندر  ku-band   برای شرکت‌های خود فراهم کند. آریان-۵ یک ماهواره‌بر ساخت آژانس فضایی اروپا (esa) است. این ماهواره‌بر ۷۷۷ تن وزن دارد و قادر است به کمک موتورهای خود که توان تولید تراستی ۱۳۳۰۰ کیلونیوتنی را دارند محموله‌هایی تا وزن ۲۰ تن را به مدار لئو و نیز محموله‌هایی را تا وزن ۱۱ تن را به مدار ژئو حمل کند. این ماهواره‌بر با این پرتاب تا کنون ۱۰۳ پرتاب داشته است که ۹۸ تای آن‌ها موفق بوده‌اند.

 

 
منبع: RocketLaunch.Live

مخابرات ماهواره‌ای |

نظر شما
اخبار مرتبط

چین دو ماهواره عربستان را به فضا پرتاب کرد

1397/09/17
چین اعلام کرد دو ماهواره سنجش از راه دور عربستان سعودی را بعد از ظهر جمعه ۱۶ آذر با موفقیت به فضا پرتاب کرده است. ماهواره‌های سعودی ست 5آ (SaudiSat 5A) و 5بی (SaudiSat 5B) از طریق ماهواره‌بر...

پربازدیدکننده ترین خبر

آزمایش ابزار سوخت‌گیری مجدد در فضا توسط ناسا

آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، یکی از سه ابزار طراحی شده برای سوختگیری دوباره فضاپیما در فضا را آزمایش کرد. فضاپیماها به کمک نسخه‌های آینده این سامانه می‌توانند در اعماق فضا سوخت‌هایی مانند متان مایع را دریافت کنند.