1397/11/17

پرتاب ماهواره مشترک عربستان و یونان

آژانس فضایی اروپا دو ماهواره مخابراتی سنگین متعلق به شرکت های هندی و عربی-یونانی را به وسیله ماهواره‌بر آریان-۵ (arian-5) به فضا پرتاب کرد. بامداد امروز ساعت ۰۰:۳۱ به وقت تهران ماهواره‌بر آریان-۵ متعلق به آژانس فضایی اروپا دو ماهواره مخابراتی به نام‌های جی‌ست-۳۱ (Gsat-31) و سعودی‌ژئوست-۱(SaudiGeoSat-1)...
پرتاب ماهواره مشترک عربستان و یونان

آژانس فضایی اروپا دو ماهواره مخابراتی سنگین متعلق به شرکت های هندی و عربی-یونانی را به وسیله ماهواره‌بر آریان-۵ (arian-5) به فضا پرتاب کرد. بامداد امروز ساعت ۰۰:۳۱ به وقت تهران ماهواره‌بر آریان-۵ متعلق به آژانس فضایی اروپا دو ماهواره مخابراتی به نام‌های جی‌ست-۳۱ (Gsat-31) و سعودی‌ژئوست-۱(SaudiGeoSat-1)   را از مرکز فضایی گویان به مدار ژئو فرستاد. ماهواره جی‌ست-۳۱ یک ماهواره مخابراتی ساخت سازمان فضایی هند (ISRO) به سفارش شرکت مخابراتی این‌ست(insat) است. این ماهواره قرار است جای ماهواره مخابراتی insat-4cr را که عمرش به پایان رسیده است را بگیرد. این ماهواره ۲۵۳۶ کیلوگرم وزن دارد و عمر مفید آن ۱۵ سال برنامه‌ریزی شده است. همچنین به وسیله ترانسپاندر ku-band امکانات مخابراتی را برای اپراتورهای خود فراهم می‌سازد.

ماهواره هلاس‌ست-۴ (hellassat-4) که با نام سعودی‌ژئوست-۱ هم شناخته می شود یک ماهواره مخابراتی ساخت لاکهیدمارتین (lockheed martin) است که در مالکیت مشترک شرکت های عرب‌ست (arabsat) و هلاس‌ستیونان (hellassat) قرار دارد. قرار است این ماهواره ۶۴۹۵ کیلوگرمی طی ۱۵ سال آینده امکانات مخابراتی را به وسیله  ۳۴ترانسپاندر  ku-band   برای شرکت‌های خود فراهم کند. آریان-۵ یک ماهواره‌بر ساخت آژانس فضایی اروپا (esa) است. این ماهواره‌بر ۷۷۷ تن وزن دارد و قادر است به کمک موتورهای خود که توان تولید تراستی ۱۳۳۰۰ کیلونیوتنی را دارند محموله‌هایی تا وزن ۲۰ تن را به مدار لئو و نیز محموله‌هایی را تا وزن ۱۱ تن را به مدار ژئو حمل کند. این ماهواره‌بر با این پرتاب تا کنون ۱۰۳ پرتاب داشته است که ۹۸ تای آن‌ها موفق بوده‌اند.

 

 
منبع: RocketLaunch.Live

مخابرات ماهواره‌ای |

نظر شما
اخبار مرتبط

چین دو ماهواره عربستان را به فضا پرتاب کرد

1397/09/17
چین اعلام کرد دو ماهواره سنجش از راه دور عربستان سعودی را بعد از ظهر جمعه ۱۶ آذر با موفقیت به فضا پرتاب کرده است. ماهواره‌های سعودی ست 5آ (SaudiSat 5A) و 5بی (SaudiSat 5B) از طریق ماهواره‌بر...

پربازدیدکننده ترین خبر

ایرباس خدمات کشاورزی دقیق بر پایه داده‌های ماهواره‌ای را توسعه می‌دهد

شرکت ایرباس دیفنس اند اسپیس (Airbus Defence and Space) خدمتی نوین به نام ورده (Verde) را که تحلیل‌هایی بر پایه داده‌های ماهواره‌ای برای پرورش محصولات کشاورزی ارائه می‌کند به سبد محصولات کشاورزی دقیق (Precision Farming) خود اضافه کرده است. برای این منظور از تصاویر ماهواره‌ای که به دقت بر زمین‌های کشاورزی منطبق و همچنین کاملاً ابر زدایی شده استفاده می‌شود. ورده قابلیت پایش فصلی را برای تشخیص ناهنجاری‌ها و همچنین بهینه‌سازی بازرسی میدانی زمین‌های کشاورزی، آبیاری، کاشت، کود دهی و حفاظت محصول فراهم می‌کند. همچنین با این خدمت نوین می‌توان تحلیل‌های طولانی مدت و چندساله برای انتخاب استراتژی‌های کشاورزی و مدیریت بر پایه توسعه پایدار انجام داد. ورده می‌تواند به همه مشاوران کشاورزی دقیق خدمات ارائه دهد، از کوچک‌ترین استارت‌آپ‌ها تا بزرگ‌ترین شرکت‌های تولید کود و بذر وماشین‌های کشاورزی.