1397/11/17

پرتاب ماهواره مشترک عربستان و یونان

آژانس فضایی اروپا دو ماهواره مخابراتی سنگین متعلق به شرکت های هندی و عربی-یونانی را به وسیله ماهواره‌بر آریان-۵ (arian-5) به فضا پرتاب کرد. بامداد امروز ساعت ۰۰:۳۱ به وقت تهران ماهواره‌بر آریان-۵ متعلق به آژانس فضایی اروپا دو ماهواره مخابراتی به نام‌های جی‌ست-۳۱ (Gsat-31) و سعودی‌ژئوست-۱(SaudiGeoSat-1)...
پرتاب ماهواره مشترک عربستان و یونان

آژانس فضایی اروپا دو ماهواره مخابراتی سنگین متعلق به شرکت های هندی و عربی-یونانی را به وسیله ماهواره‌بر آریان-۵ (arian-5) به فضا پرتاب کرد. بامداد امروز ساعت ۰۰:۳۱ به وقت تهران ماهواره‌بر آریان-۵ متعلق به آژانس فضایی اروپا دو ماهواره مخابراتی به نام‌های جی‌ست-۳۱ (Gsat-31) و سعودی‌ژئوست-۱(SaudiGeoSat-1)   را از مرکز فضایی گویان به مدار ژئو فرستاد. ماهواره جی‌ست-۳۱ یک ماهواره مخابراتی ساخت سازمان فضایی هند (ISRO) به سفارش شرکت مخابراتی این‌ست(insat) است. این ماهواره قرار است جای ماهواره مخابراتی insat-4cr را که عمرش به پایان رسیده است را بگیرد. این ماهواره ۲۵۳۶ کیلوگرم وزن دارد و عمر مفید آن ۱۵ سال برنامه‌ریزی شده است. همچنین به وسیله ترانسپاندر ku-band امکانات مخابراتی را برای اپراتورهای خود فراهم می‌سازد.

ماهواره هلاس‌ست-۴ (hellassat-4) که با نام سعودی‌ژئوست-۱ هم شناخته می شود یک ماهواره مخابراتی ساخت لاکهیدمارتین (lockheed martin) است که در مالکیت مشترک شرکت های عرب‌ست (arabsat) و هلاس‌ستیونان (hellassat) قرار دارد. قرار است این ماهواره ۶۴۹۵ کیلوگرمی طی ۱۵ سال آینده امکانات مخابراتی را به وسیله  ۳۴ترانسپاندر  ku-band   برای شرکت‌های خود فراهم کند. آریان-۵ یک ماهواره‌بر ساخت آژانس فضایی اروپا (esa) است. این ماهواره‌بر ۷۷۷ تن وزن دارد و قادر است به کمک موتورهای خود که توان تولید تراستی ۱۳۳۰۰ کیلونیوتنی را دارند محموله‌هایی تا وزن ۲۰ تن را به مدار لئو و نیز محموله‌هایی را تا وزن ۱۱ تن را به مدار ژئو حمل کند. این ماهواره‌بر با این پرتاب تا کنون ۱۰۳ پرتاب داشته است که ۹۸ تای آن‌ها موفق بوده‌اند.

 

 
منبع: RocketLaunch.Live

مخابرات ماهواره‌ای |

نظر شما
اخبار مرتبط

چین دو ماهواره عربستان را به فضا پرتاب کرد

1397/09/17
چین اعلام کرد دو ماهواره سنجش از راه دور عربستان سعودی را بعد از ظهر جمعه ۱۶ آذر با موفقیت به فضا پرتاب کرده است. ماهواره‌های سعودی ست 5آ (SaudiSat 5A) و 5بی (SaudiSat 5B) از طریق ماهواره‌بر...

پربازدیدکننده ترین خبر

چرا آمریکا به فعالیت‌های فضایی صلح‌آمیز دیگر کشورها برچسب نظامیگری می‌زند؟

سیروس برزو: برنامه‌های نظامی زیادی در آمریکا با پوشش‌های علمی انجام‌شده و می‌شود. شاید برای بسیاری این سؤال پیش بیاید که چطور پنتاگون (Pentagon) می‌تواند از یک ماهواره علمی یا کاوشگر دورپرواز یا مدارگرد که به دور ماه می‌چرخد، بهره‌برداری نظامی کند. برای روشن شدن این موضوع مثالی می‌آورم. برنامه لوناراربیتر (Lunar Orbiters) شامل ۵مدارگرد خودکار بود که از ۱۹۶۶تا۱۹۶۷ توسط آمریکا پرتاب شد تا سطح ماه را تصویربرداری کند. قبل از این‌که نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) بتواند اولین قدم خود را بر ماه بگذارد، ناسا سازمان فضایی آمریکا نیاز داشت محلی که آپولو-۱۱ به راحت فرود آید را دقیقاً مشخص کند. هر کاوشگر لوناراربیتر دارای دو دوربین بود و به‌جای فیلم ۳۵میلی‌متری استاندارد ماهواره‌ها، از فیلم ۷۰میلی‌متری استفاده می‌کردند که امروزه برای ساخت فیلم‌های آی‌مکس (IMAX) استفاده می‌شود. در این کاوشگر، فیلم در مقابل اسکنر خاصی قرار می‌گرفت سپس این اطلاعات از طریق امواج رادیویی به مراکز فضای ارتباطی ناسا در اسپانیا، استرالیا و آمریکا فرستاده می‌شد، جایی که داده‌ها روی نوار مغناطیسی ثبت شد. سپس توسط کارشناسان به شکل عکس‌های بسیار دقیق بازسازی می‌شد. این روش بعداً در ماهواره‌های جاسوسی استفاده شد و دیگر نیازی به ارسال فیلم‌ها از مدار زمین نبود.