1397/11/16

منتظر تایید زمان پرتاب ماهواره دوستی به فضا توسط وزارت دفاع هستیم

محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه افتتاح پارک علم و فناوری دیجیتال مشهد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: «ماهواره دوستی آماده‌شده و منتظر تأیید نهایی وزارت دفاع برای اعلام زمان پرتاب و در مدار قرار گرفتن آن هستیم و به‌زودی خبرهای خوبی را اعلام خواهیم داد. » وی افزود: «واقعیت این است که در تهیه تصاویر ماهواره‌ای...
منتظر تایید زمان پرتاب ماهواره دوستی به فضا توسط وزارت دفاع هستیم

محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه افتتاح پارک علم و فناوری دیجیتال مشهد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: «ماهواره دوستی آماده‌شده و منتظر تأیید نهایی وزارت دفاع برای اعلام زمان پرتاب و در مدار قرار گرفتن آن هستیم و به‌زودی خبرهای خوبی را  اعلام خواهیم داد. »
وی افزود: «واقعیت این است که در تهیه تصاویر ماهواره‌ای با محدودیت های مواجه هستیم و چاره‌ای نداریم جز اینکه روی پای خودمان بایستیم و دستاورد جوانان ما تولید ماهواره بوده و در این راستا ماهواره‌هایی تهیه‌شده است.»
وزیر ارتباطات تأکید کرد: «در حوزه ماهواره ما منتظر دریافت تصاویر نشدیم و امسال در همایشی که ۲ماه پیش وزارت کشاورزی برگزار کرد ۱۰۰شرکت دانش‌بنیان حضور پیداکرده و دستاوردهای خود را مبتنی بر اطلاعات ماهواره‌ای ارائه کردند.»
آذری جهرمی گفت: «آرشیوی ۴۰ ساله از تصاویر ماهواره‌ای کشور را با همکاری سازمان فضای آزادسازی کردیم و اولین پارک حوزه اقتصاد دیجیتال با محوریت کسب‌وکارهای فضاپایه نیز عملیات اجرایی‌اش در مازندران آغازشده است.»
وی تصریح کرد: «این شرکت‌ها می‌توانند خدماتی را به کشاورزان ارائه دهند و در حوزه  آمایش سرزمینی هم هفته آینده تفاهم‌نامه‌ای را با سازمان مدیریت امضاء خواهیم کرد. همچنین جزئیات تفاهم همکاری با وزرات نیرو و ستاد سازگاری با کم‌آبی نیز در حال نهایی شدن است.»
وزیر ارتباطات گفت: «برنامه اجرایی پایش پارک ملی گلستان در برابر حوادث آتش‌سوزی برای حفاظت از منابع طبیعی نیز امضاءشده و مجموع اینها خدماتی است که سازمان فضایی برای مردم فراهم کرده است.»

داخلی |

نظر شما
اخبار مرتبط

سودآوری، محرک کشاورزان برای استفاده از خدمات فضایی

1397/11/02
روز سه‌شنبه ،اول بهمن‌ماه، اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با حضور مهندس آذری جهرمی از دستاوردهای فضایی کشور دیدن کردند. به گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران،...

حل ریزگردهای نمکی قم با استفاده از خدمات فناوری فضایی

1397/11/14
مرتضی براری، رییس سازمان فضایی ایران، در دیدار با بهرام سرمست، استاندار قم، با اشاره به دستاوردهای حوزه فضایی پس از انقلاب اسلامی ازجمله تکمیل چرخه فناوری فضایی، گفت: «باهمت جوانان و متخصصان...

پربازدیدکننده ترین خبر

همکاری عشق‌آباد و پاریس برای ساخت دومین ماهواره ترکمنی

نمایندگان شرکت‌های فرانسوی تولیدکننده تجهیزات هوا و فضا Airbus Defence and Space و تالس آلینا اسپیس (Thales Alenia Space) در سومین اجلاس گروه همکاری‌های مشترک ترکمنستان و فرانسه که در شهر «عشق‌آباد» برگزار شد، شرکت کردند. یکی از موضوعات موردبحث و بررسی این اجلاس، چشم‌انداز همکاری‌های دو کشور درزمینهٔ ساخت دومین ماهواره ترکمنی بود. ترکمنستان و فرانسه از تجربه همکاری در این زمینه برخوردار می‌باشند. شرکت تالس آلینا اسپیس از شرکای عشق‌آباد در بخش صنایع هوا و فضا بوده و نخستین ماهواره ترکمنی را ساخته است که در سال ۲۰۱۵ به مدار فرستاده شد. نخستین ماهواره ترکمنی موسوم به «TürkmenÄlem 52°E» بوده و پخش شبکه‌های تلویزیونی اچ‌دی و چندرسانه‌ای را انجام می‌دهد. تفاوت سیستم دومین ماهواره ترکمنی این است که در مدار پائین تر قرارگرفته و برای حوزه‌های اقتصاد ملی این کشور مانیتورینگ وضعیت کشاورزی، صنایع نفت و محیط‌زیست را انجام خواهد داد. علاوه بر توسعه تعاملات در بخش هوا و فضا و ازجمله ارائه خدمات، آموزش مهندسین فنی همچنین دو طرف در خصوص همکاری‌های متقابل درزمینهٔ های سوخت و انرژی، ساخت‌وساز، حمل‌ونقل و ... گفت‌وگو و تبادل‌نظر کردند. ​