1397/11/15

بازدید از دستاوردهای سه تیم‌ راه یافته به مرحله ساخت نمونه مهندسی ماهواره مکعبی ایرانی

در حاشیه مراسم بزرگداشت روز فناوری فضایی، محمدجواد آذری جهرمی، وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات از دستاوردهای سه تیم راه‌یافته به مرحله ساخت نمونه مهندسی ماهواره مکعبی ایرانی بازدید کردند. طی این بازدید اعضای تیم‌های دانشگاه‌های امیرکبیر، مالک اشتر و خواجه‌نصیرالدین طوسی، به تشریح روند ساخت و قابلیت‌های...
بازدید  از دستاوردهای سه تیم‌ راه یافته به مرحله ساخت نمونه مهندسی ماهواره مکعبی ایرانی

در حاشیه  مراسم بزرگداشت روز فناوری فضایی، مجمدجواد آذری جهرمی، وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات از دستاوردهای سه تیم راه‌یافته به مرحله ساخت نمونه مهندسی ماهواره مکعبی ایرانی بازدید کردند.
طی این بازدید اعضای تیم‌های دانشگاه‌های امیرکبیر، مالک اشتر و خواجه‌نصیرالدین طوسی، به تشریح روند ساخت و قابلیت‌های ماهواره‌های مکعبی خود پرداختند.
شایان‌ذکر است مسابقه ماهواره مکعبی ایرانی با شرکت بیش از ۲۰ تیم دانشجویی، در سال ۱۳۹۴ آغاز شد و طی مراحل طراحی مفهومی، طراحی اولیه و طراحی دقیق، تیم‌ها با یکدیگر به رقابت پرداختند و تیم‌های برتر هر مرحله، به مراحل بعدی راه یافتند.
درنهایت ۳ تیم ذکرشده وارد مرحله ساخت نمونه مهندسی ماهواره مکعبی شدند و هم‌اکنون ساخت و آزمون ماهواره مکعبی این تیم‌ها در جریان است. مأموریت این ماهواره‌ها ارائه خدمات ADS-B و نیز ارتباط بین ماهواره‌ای است.
تیم برتر این فاز از مسابقه وارد فاز ساخت و پرتاب نمونه فضایی خواهد شد.
کیوبست‌ها ماهواره‌هایی تشکیل‌شده از واحد حجمی استاندارد 1U شامل مکعبی به ضلع ۱۰ سانتی‌متر بوده که هر سه ماهواره در دست‌ساخت تیم‌ها 3U هستند. در حال حاضر، ماهواره‌های مکعبی فراوانی در کشورهای مختلف جهان ساخته‌شده و این ماهواره‌ها که از هزینه ساخت بسیار پایینی برخوردار هستند قادر به انجام مأموریت‌های مخابراتی و سنجشی مختلفی که پیش‌تر تنها از عهده ماهواره‌های سنگین‌تر برمی‌آمد هستند.

داخلی |

نظر شما
اخبار مرتبط

مراسم روز فناوری فضایی را هر چه با شکوهتر برگزار می کنیم

1397/11/08
مهندس حجت تارزاده، دبیر ستاد برگزاری مراسم روز فناوری فضایی در گفت‌وگویی اظهار داشت: «امسال همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، در روز (۱۴ بهمن‌ماه) با هماهنگی و مشارکت تمامی...

مراسم روز فناوری فضایی برگزار شد

1397/11/14
چهاردهم بهمن ماه روز ملی فناوری فضایی، سالگرد پرتاب اولین ماهواره ایرانی با نام امید به فضا است که در ۱۰ سال گذشته هر سال این روز گرامی داشته می شود. امسال نیز مراسم روز فناوری فضایی با...

پربازدیدکننده ترین خبر

آزمایش ابزار سوخت‌گیری مجدد در فضا توسط ناسا

آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، یکی از سه ابزار طراحی شده برای سوختگیری دوباره فضاپیما در فضا را آزمایش کرد. فضاپیماها به کمک نسخه‌های آینده این سامانه می‌توانند در اعماق فضا سوخت‌هایی مانند متان مایع را دریافت کنند.