1397/11/15

بازدید از دستاوردهای سه تیم‌ راه یافته به مرحله ساخت نمونه مهندسی ماهواره مکعبی ایرانی

در حاشیه مراسم بزرگداشت روز فناوری فضایی، محمدجواد آذری جهرمی، وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات از دستاوردهای سه تیم راه‌یافته به مرحله ساخت نمونه مهندسی ماهواره مکعبی ایرانی بازدید کردند. طی این بازدید اعضای تیم‌های دانشگاه‌های امیرکبیر، مالک اشتر و خواجه‌نصیرالدین طوسی، به تشریح روند ساخت و قابلیت‌های...
بازدید  از دستاوردهای سه تیم‌ راه یافته به مرحله ساخت نمونه مهندسی ماهواره مکعبی ایرانی

در حاشیه  مراسم بزرگداشت روز فناوری فضایی، مجمدجواد آذری جهرمی، وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات از دستاوردهای سه تیم راه‌یافته به مرحله ساخت نمونه مهندسی ماهواره مکعبی ایرانی بازدید کردند.
طی این بازدید اعضای تیم‌های دانشگاه‌های امیرکبیر، مالک اشتر و خواجه‌نصیرالدین طوسی، به تشریح روند ساخت و قابلیت‌های ماهواره‌های مکعبی خود پرداختند.
شایان‌ذکر است مسابقه ماهواره مکعبی ایرانی با شرکت بیش از ۲۰ تیم دانشجویی، در سال ۱۳۹۴ آغاز شد و طی مراحل طراحی مفهومی، طراحی اولیه و طراحی دقیق، تیم‌ها با یکدیگر به رقابت پرداختند و تیم‌های برتر هر مرحله، به مراحل بعدی راه یافتند.
درنهایت ۳ تیم ذکرشده وارد مرحله ساخت نمونه مهندسی ماهواره مکعبی شدند و هم‌اکنون ساخت و آزمون ماهواره مکعبی این تیم‌ها در جریان است. مأموریت این ماهواره‌ها ارائه خدمات ADS-B و نیز ارتباط بین ماهواره‌ای است.
تیم برتر این فاز از مسابقه وارد فاز ساخت و پرتاب نمونه فضایی خواهد شد.
کیوبست‌ها ماهواره‌هایی تشکیل‌شده از واحد حجمی استاندارد 1U شامل مکعبی به ضلع ۱۰ سانتی‌متر بوده که هر سه ماهواره در دست‌ساخت تیم‌ها 3U هستند. در حال حاضر، ماهواره‌های مکعبی فراوانی در کشورهای مختلف جهان ساخته‌شده و این ماهواره‌ها که از هزینه ساخت بسیار پایینی برخوردار هستند قادر به انجام مأموریت‌های مخابراتی و سنجشی مختلفی که پیش‌تر تنها از عهده ماهواره‌های سنگین‌تر برمی‌آمد هستند.

داخلی |

نظر شما
اخبار مرتبط

مراسم روز فناوری فضایی را هر چه با شکوهتر برگزار می کنیم

1397/11/08
مهندس حجت تارزاده، دبیر ستاد برگزاری مراسم روز فناوری فضایی در گفت‌وگویی اظهار داشت: «امسال همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، در روز (۱۴ بهمن‌ماه) با هماهنگی و مشارکت تمامی...

مراسم روز فناوری فضایی برگزار شد

1397/11/14
چهاردهم بهمن ماه روز ملی فناوری فضایی، سالگرد پرتاب اولین ماهواره ایرانی با نام امید به فضا است که در ۱۰ سال گذشته هر سال این روز گرامی داشته می شود. امسال نیز مراسم روز فناوری فضایی با...

پربازدیدکننده ترین خبر

چرا آمریکا به فعالیت‌های فضایی صلح‌آمیز دیگر کشورها برچسب نظامیگری می‌زند؟

سیروس برزو: برنامه‌های نظامی زیادی در آمریکا با پوشش‌های علمی انجام‌شده و می‌شود. شاید برای بسیاری این سؤال پیش بیاید که چطور پنتاگون (Pentagon) می‌تواند از یک ماهواره علمی یا کاوشگر دورپرواز یا مدارگرد که به دور ماه می‌چرخد، بهره‌برداری نظامی کند. برای روشن شدن این موضوع مثالی می‌آورم. برنامه لوناراربیتر (Lunar Orbiters) شامل ۵مدارگرد خودکار بود که از ۱۹۶۶تا۱۹۶۷ توسط آمریکا پرتاب شد تا سطح ماه را تصویربرداری کند. قبل از این‌که نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) بتواند اولین قدم خود را بر ماه بگذارد، ناسا سازمان فضایی آمریکا نیاز داشت محلی که آپولو-۱۱ به راحت فرود آید را دقیقاً مشخص کند. هر کاوشگر لوناراربیتر دارای دو دوربین بود و به‌جای فیلم ۳۵میلی‌متری استاندارد ماهواره‌ها، از فیلم ۷۰میلی‌متری استفاده می‌کردند که امروزه برای ساخت فیلم‌های آی‌مکس (IMAX) استفاده می‌شود. در این کاوشگر، فیلم در مقابل اسکنر خاصی قرار می‌گرفت سپس این اطلاعات از طریق امواج رادیویی به مراکز فضای ارتباطی ناسا در اسپانیا، استرالیا و آمریکا فرستاده می‌شد، جایی که داده‌ها روی نوار مغناطیسی ثبت شد. سپس توسط کارشناسان به شکل عکس‌های بسیار دقیق بازسازی می‌شد. این روش بعداً در ماهواره‌های جاسوسی استفاده شد و دیگر نیازی به ارسال فیلم‌ها از مدار زمین نبود.