1397/11/14

مراسم روز فناوری فضایی برگزار شد

چهاردهم بهمن ماه روز ملی فناوری فضایی، سالگرد پرتاب اولین ماهواره ایرانی با نام امید به فضا است که در ۱۰ سال گذشته هر سال این روز گرامی داشته می شود. امسال نیز مراسم روز فناوری فضایی با شعار «پیام صلح و دوستی در فضا؛ دستاورد چهار دهه خودباوری» در حال برگزاری است. در این مراسم که با حضور وزیر ارتباطات...
مراسم روز فناوری فضایی برگزار شد

چهاردهم بهمن ماه روز ملی فناوری فضایی، سالگرد پرتاب اولین ماهواره ایرانی با نام امید به فضا است که در ۱۰ سال گذشته هر سال این روز گرامی داشته می شود. امسال نیز مراسم روز فناوری فضایی با شعار «پیام صلح و دوستی در فضا؛ دستاورد چهار دهه خودباوری» در حال برگزاری است. در این مراسم که با حضور وزیر ارتباطات و فعالان عرصه فناوری فضایی کشور در سالن شهید قندی وزارت ارتباطات در حال برگزاری است به بررسی دستاوردهای ۱۰ ساله فناوری فضایی کشور پرداخته می شود.

در این مراسم رئیس سازمان فضایی با اشاره به این‌که امروزه شرکت‌های خصوصی در کل ارکان زنجیره فضایی حضور دارند، گفت: ما به دنبال این هستیم که بخش خصوصی را در حوزه ایستگاه‌های زمینی فعال کنیم. مجوز ساخت ماهواره توسط بخش خصوصی اخذ شده است و ساخت ماهواره توسط این بخش به زودی آغاز می‌شود. مرتضی براری با اشاره به این‌ که طراحی و ساخت ماهواره‌ها از دهه ۸۰ آغاز شده، گفت: طی این مدت تلاش کردیم به کمک دانشگاه‌ها و با توان بومی به چرخه کامل فناوری فضایی دست پیدا کنیم. وی با اشاره به پرتاب ماهواره امید در سال ۸۷ تصریح کرد: با پرتاب این ماهواره جز کشور‌های صاحب نام در حوزه فضایی شدیم و اکنون رتبه اول منطقه و رتبه ۱۱ جهان را کسب کرده ایم.

براری با بیان اینکه مهمترین سرمایه ما نیروی انسانی ارزشمند و متخصص است افزود: با توان بومی توانسته‌ایم به موفقیت‌هایی خوب دست یابیم. مهمترین برنامه ما جهت گیری به سمت توسعه متوازن و جامع زنجیره ارزش فضایی در قسمت‌های سیاستگذاری، تحقیق و توسعه، توسعه کسب و کار فضا پایه، تولید صنعتی و اپراتوری است و توسعه کاربرد‌ها و ارائه خدمات به جامعه مهمترین دغدغه ماست. وی درباره شورای عالی فضایی اظهار کرد: نقشه راه کلان کشور تا افق ۱۴۰۴ تدوین شده است. براری با بیان این که بیشترین سرمایه گذاری ما در بخش تحقیق و توسعه بوده است گفت: با وزارت علوم تفاهم نامه‌ای به امضا رساندیم و هدف ما از این تفاهم نامه هدایت دانشگاه‌ها به سمت صنعت فضایی و ساخت ماهواره‌هاست؛ دوستی و ناهید در حال اخذ مجوز برای پرتاب هستند.

رئیس سازمان فضایی با اشاره به بخش خصوصی گفت: امروزه شرکت‌های خصوصی در کل ارکان زنجیره فضایی حضور دارند و حضور شرکت‌های خصوصی باید پر رنگ شود. وی درباره حوزه اپراتوری گفت: «در تلاش هستیم تا در این بخش فعال شدیم بسته سرمایه گذاری در حوزه فضا تدوین شده است و به دنبال جذب به خصوصی هستیم.»  وی همچنین افزود فراخوان ساخت ماهواره توسط بخش خصوصی به زودی اعلام می‌شود

براری با بیان اینکه می‌خواهیم تصدی گری در بخش خصوصی را به حداقل برسانیم گفت: اکنون بستری مناسب برای ورود بخش خصوصی و کسب و کار‌های جدید فراهم شده است. رئیس سازمان فضایی درباره چالش عرصه فضایی گفت: نبود مشتری و وابستگی صد درصد برنامه فضایی به بودجه دولتی مشکل حوزه فضایی است و با افزایش سرمایه بخش خصوصی و توسعه کسب و کار‌ها به دنبال برطرف کردن مشکلات هستیم. وی ادامه داد: تاثیر حوزه فضایی در اقتصاد بسیار زیاد است و در دهه گذشته رشد اقتصاد فضا ۶/۵ برابر اقتصاد عادی بوده است و در راستای توسعه بازار تلاش کردیم بخش خصوصی را برای توسعه کسب و کار‌ها وارد عمل کنیم و آزادسازی داده‌های ماهواره‌ای را در دستور کار خود قرار دادیم و با آزادسازی این داده‌ها شاهد کسب و کار‌های بسیاری خواهیم بود.

براری با بیان این که همکاری بین الملل در حوزه فضایی حائز اهمیت است اظهار کرد: به دنبال این هستیم تا این همکاری‌ها افزایش پیدا کند و با تلاش تمام متخصصان ایران از این هفته ایران رئیس کمیته کمیته سازمان ملل در امور استفاده صلح‌آمیز از فضا انتخاب شده است و امیدواریم در است مدت ریاست همکاری‌های خوبی داشته باشیم.

همچنین حسین صمیمی رئیس پژوهشگاه فضایی گفت: امروزه رویکرد‌ها و اصطلاحاتی جدید وارد حوزه فضایی شده که خدمات فضا پایه، آزادسازی داده‌های فضایی، صندوق‌های خطر پذیر و اپراتور‌های خصوصی از جمله این اصطلاحات است. صمیمی با بیان اینکه پژوهشگاه فضایی رسالت مدیریت تحقیقات فضایی را برعهده دارد، اظهار کرد: به سمت ایجاد هسته دانش محور در داخل و شبکه توانا در خارج از پژوهشگاه پیش رفته‌ایم و هسته دانای پژوهشگاه جوانان دانشمند و شبکه خارجی دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش بنیان هستند.

رئیس پژوهشگاه فضایی با اشاره به همکاری با دانشگاه‌ها اظهار کرد: برای رفع نیاز‌های آتی فناوری فضایی با ۱۳ دانشگاه و ۱۲۰ استاد تعامل داریم و تعامل تحقیقات دانشجویان را جهت‌دهی کرده‌ایم. وی ادامه داد: در پروژه طراحی و ساخت ماهواره، زیرسیستم‌ها را به کمک دانشگاه‌ها پیش می‌بریم و بیش از ۴ میلیارد تومان قرارداد بسته‌ایم. صمیمی با اشاره به توسعه زیر ساخت‌های آزمایشگاهی گفت: نگاه ما به این زیرساخت‌ها ملی است و سه شنبه آزمایشگاه جدید پژوهشگاه افتتاح می‌شود و به تمام نیاز‌های آزمایشگاهی در بخش فضا پاسخ می‌دهد. رئیس پژوهشگاه فضایی درباره توسعه کاربرد‌های فضایی گفت: در راستای همکاری با دستگاه‌ها دولتی توانسته‌ایم سامانه پایش کشاورزی و آمایش سرزمین و حقآبه را پیش ببریم.

در ادامه حجت تارزاده دبیر ستاد مراسم روز ملی فناوری فضایی گفت: تارزاده دبیر روز فناوری فضایی در مراسم روز فناوری فضایی که امروز برگزار شد با اشاره به پرتاب اولین ماهواره بومی ایران اظهار کرد: به دنبال پرتاب ماهواره امید به فضا این روز نامگذاری شد و فناوری فضایی از برکات انقلاب اسلامی است.وی با اشاره به برنامه‌های فضایی طی سال‌های گذشته گفت: درسال ۸۸ با پرتاب موفق کاوشگر ۳ و نمایی از مصباح، طلوع و نوید روز فناوری فضایی برگزار شد و تولید ماهواره بر سیمرغ هم در همان سال انجام گرفت.

دبیر مراسم روز فناوری فضایی با اشاره برنامه روز فناوری فضایی در سال ۸۹ گفت: سال ۸۹ ماهواره‌های رصد، فجر و ظفر رونمایی شدند که رصد و فجر در مدار قرار گرفتند و ظفر تا شهریور ۹۸ آماده می‌شود. تارزا‌ده ادامه داد: سال ۹۰ ماهواره نوید پرتاب شد و مدل توسعه یافته زهره در سال ۹۱ رونمایی شد؛ سال۹۲ ماهواره‌های تدبیر و خلیج فارس رونمایی شدند و دومین میمون به نام فرگام پرتاب شد و سالم به زمین بازگشت، سال ۹۳ ماهواره فجر پرتاب شد و آزمایشگاه ملی سنجش در سال ۹۴ رونمایی شد؛ ۹۵ ماهواره مهندسی ناهید یک رونمایی شد و اکنون بسیاری از پروژه‌ها عملیاتی شدند؛ سال گذشته نیز پیش نویس قانون فناوری فضای رونمایی شد.

وی با اشاره به روز فناوری فضایی سال ۹۷ گفت: آینده‌ای روشن برای این صنعت پیش روی ایران خواهد بود و روز فناوری فضایی امسال با پیام صلح و دوستی دستاورد چهار دهه خودباوری کار خود را آغاز کرده است.دبیر فناوری فضایی با اشاره به اهمیت فضا اظهار کرد: امیدوار هستیم به کمک بخش دولتی و با اتکا به توان داخلی کشور بتوانیم موفقیت‌هایی خوب کسب کنیم.

در این مراسم رامین نورقلی پور عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه ایران جز کشورهای است که چرخه فضایی دارد، گفت: سال ۲۰۰۹ که ایران ماهواره پرتاب کرد بسیاری از کشورها تعجب کردند که ایران چگونه توانسته به تکنولوژی پرتاب ماهواره برسد، هرچند ساخت ماهواره نیز بسیار حائز اهمیت است. نورقلی پور با بیان اینکه ایجاد آگهی بین مجلسی ها نسبت به این دانش اهمیت بالایی دارد، افزود: «در حال اینکه ایران جز کشورهای برتر این حوزه است حس همراهی مجلسی‌ها را می تواند برانگیزد. از طرف دیگر پیوستن ایران به کنوانسیون‌های بین‌المللی می‌تواند این جایگاه را تقویت کند و در کمیته فضایی کمیسیون صنایع و معادن مورد بررسی قرار می‌گیرد، همچنین موضوع قانون فضا باید مورد توجه قرار گیرد که تاکنون نداشته‌ایم، به دلیل اهمیت این موضوع مهر امسال نیز برای نخستین بار حقوق فضا توسط سازمان ملل در مسکو برگزار شد.» او با تاکید بر اینکه سند جامعه آمایش سرزمینی در کشور باید به خوبی تدوین شود، افزود: «داده‌های ماهواره‌ای در تدوین سند جامع آمایش سرزمین می‌تواند نقش بسیار اساسی داشته باشد.»

 

 

 

 

داخلی | رویدادها |

نظر شما
اخبار مرتبط

انتخاب شعار روز فناوری فضایی به فراخوان گذاشته شد

1397/09/26
۱۴ بهمن سال ۱۳۸۷ کشورمان با پرتاب موفقیت آمیز ماهواره امید به جمع کشورهای دارای توانایی پرتاب ماهواره پیوست. پس از این موفقیت، این روز در تاریخ کشور به نام روز ملی فناوری فضایی نامگذاری...

مراسم روز فناوری فضایی را هر چه با شکوهتر برگزار می کنیم

1397/11/08
مهندس حجت تارزاده، دبیر ستاد برگزاری مراسم روز فناوری فضایی در گفت‌وگویی اظهار داشت: «امسال همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، در روز (۱۴ بهمن‌ماه) با هماهنگی و مشارکت تمامی...

پربازدیدکننده ترین خبر

ارزیابی موقعیت کنونی استارت‌آپ‌های فضایی هند و فرصت‌های پیش رو

آنطور که به نظر می‌رسد استارت‌آپ‌های فضایی خصوصی هند در تنگنا قرار گرفته‌اند؛ از طرفی، ‌آژانس فضایی ملی هند (ISRO) سازمانی بسیار بزرگ است که کمک‌های مالی و قراردادی آن برای ادامه حیات بسیاری از استارت‌آپ‌ها امری ضروری به حساب می‌آید. از طرف دیگر، جنبه تجاری این سازمان که دائما نیز در حال رشد است، به عنوان رقیبی برای همین استارت‌آپ‌ها محسوب می‌گردد.