1397/11/15

انجمن مطالعاتی علوم فضا تشکیل می شود

انجمن مطالعاتی مشترک میان حوزه علمیه، سازمان فضایی ایران و دانشگاه قم باهدف هم‌اندیشی و همکاری در حوزه علوم فضایی و علوم نجوم، تشکیل می‌شود. تصمیم برای این همکاری مشترک ۳ جانبه همزمان با سفر مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی ایران، به استان قم و دیدار با تولیت آستان مقدس حضرت معصومه (س) اتخاذ شد. در این...
انجمن مطالعاتی علوم فضا تشکیل می شود

انجمن مطالعاتی مشترک میان حوزه علمیه، سازمان فضایی ایران و دانشگاه قم باهدف هم‌اندیشی و همکاری در حوزه علوم فضایی و علوم نجوم، تشکیل می‌شود.
تصمیم برای این همکاری مشترک ۳ جانبه همزمان با سفر مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی ایران، به استان قم و دیدار با تولیت آستان مقدس حضرت معصومه (س) اتخاذ شد.
در این نشست پیشنهاد شد تا بین حوزه علمیه قم، سازمان فضایی ایران و دانشگاه قم، یک انجمن مطالعاتی مشترک جهت هم‌اندیشی و همکاری در حوزه علوم فضایی و علوم نجوم تشکیل شود.
در این دیدار براری با اشاره به دستاوردهای حوزه فضایی کشور و حرکت پرسرعت به سمت پیشرفت و خودکفایی گفت: «در پرتاب ماهواره‌های اخیر به تجربیات ارزشمند فناورانه در این حوزه دست پیداکرده‌ایم که مسئله را مدیون سخت‌کوشی و تلاش جوانان و متخصصان ایرانی هستیم.»
وی با اشاره به اینکه دشمنان جمهوری اسلامی ایران و استکبار جهانی نمی‌خواهند ما به پیشرفت‌های فناوری فضایی دست بیابیم، افزود: «ما با تلاش‌های مستمر توانسته‌ایم رتبه دوم فناوری پرتاب ماهواره در دنیا و رتبه یازدهم فناوری فضایی در جهان را به‌دست آوریم.»
رئیس سازمان فضایی ایران خاطرنشان کرد: «ما به دنبال استفاده از خدمات ماهواره‌ای در کمک به حل چالش‌های کشور مانند مسائل زیست‌محیطی و مدیریت منابع آبی هستیم.»
در این دیدار تولیت آستان مقدس حضرت معصومه (س) نیز اظهار داشت: «در حرم شریفه کرسی‌های علمی بسیار خوبی درزمینه رصد و نجوم با حضور اساتید مجرب و با همکاری مراکز دانشگاهی برقرار است. به‌رغم ادعای بیگانگان، به استناد آیات الهی، اسلام اولین آئینی است که به علوم ستارگان و آسمان پرداخته است.»
تولیت آستان مقدس حضرت معصومه خاطرنشان کرد: «ما باید از تحریم‌ها در این حوزه به‌عنوان فرصت استفاده کنیم و به سمت خودکفایی پیش برویم و با تحقیق و تفحص در آیات قرآن و تفاسیر می‌توان به معجزه قرآن در حوزه هوا و فضا دست پیدا کرد.»
ایشان با قرائت آیه‌ای از سوره بقره گفت: «علومی هستند که جز از طریق انبیا و اولیا الهی نمی‌توان به آن دست‌یافت و ما باید با استفاده از دانش و دستاوردهای دنیا و به‌طور خاص دانشجویان مستعد و نیز دانشمندان ایرانی خارج از کشور بیش از گذشته به توسعه این حوزه بپردازیم.»
در این دیدار که در حرم مطهر برگزار شد، علی صادقی نائینی به تشریح پرتاب ماهواره پیام امیرکبیر پرداخت و در ادامه علم نجوم و تاریخچه آن را در جهان و ایران و نظرات دانشمندان قرون گذشته را در مورد مرکزیت عالم و منظومه زمین و خورشید، مرور کرد.

داخلی |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

همکاری عشق‌آباد و پاریس برای ساخت دومین ماهواره ترکمنی

نمایندگان شرکت‌های فرانسوی تولیدکننده تجهیزات هوا و فضا Airbus Defence and Space و تالس آلینا اسپیس (Thales Alenia Space) در سومین اجلاس گروه همکاری‌های مشترک ترکمنستان و فرانسه که در شهر «عشق‌آباد» برگزار شد، شرکت کردند. یکی از موضوعات موردبحث و بررسی این اجلاس، چشم‌انداز همکاری‌های دو کشور درزمینهٔ ساخت دومین ماهواره ترکمنی بود. ترکمنستان و فرانسه از تجربه همکاری در این زمینه برخوردار می‌باشند. شرکت تالس آلینا اسپیس از شرکای عشق‌آباد در بخش صنایع هوا و فضا بوده و نخستین ماهواره ترکمنی را ساخته است که در سال ۲۰۱۵ به مدار فرستاده شد. نخستین ماهواره ترکمنی موسوم به «TürkmenÄlem 52°E» بوده و پخش شبکه‌های تلویزیونی اچ‌دی و چندرسانه‌ای را انجام می‌دهد. تفاوت سیستم دومین ماهواره ترکمنی این است که در مدار پائین تر قرارگرفته و برای حوزه‌های اقتصاد ملی این کشور مانیتورینگ وضعیت کشاورزی، صنایع نفت و محیط‌زیست را انجام خواهد داد. علاوه بر توسعه تعاملات در بخش هوا و فضا و ازجمله ارائه خدمات، آموزش مهندسین فنی همچنین دو طرف در خصوص همکاری‌های متقابل درزمینهٔ های سوخت و انرژی، ساخت‌وساز، حمل‌ونقل و ... گفت‌وگو و تبادل‌نظر کردند. ​