1397/11/15

انجمن مطالعاتی علوم فضا تشکیل می شود

انجمن مطالعاتی مشترک میان حوزه علمیه، سازمان فضایی ایران و دانشگاه قم باهدف هم‌اندیشی و همکاری در حوزه علوم فضایی و علوم نجوم، تشکیل می‌شود. تصمیم برای این همکاری مشترک ۳ جانبه همزمان با سفر مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی ایران، به استان قم و دیدار با تولیت آستان مقدس حضرت معصومه (س) اتخاذ شد. در این...
انجمن مطالعاتی علوم فضا تشکیل می شود

انجمن مطالعاتی مشترک میان حوزه علمیه، سازمان فضایی ایران و دانشگاه قم باهدف هم‌اندیشی و همکاری در حوزه علوم فضایی و علوم نجوم، تشکیل می‌شود.
تصمیم برای این همکاری مشترک ۳ جانبه همزمان با سفر مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی ایران، به استان قم و دیدار با تولیت آستان مقدس حضرت معصومه (س) اتخاذ شد.
در این نشست پیشنهاد شد تا بین حوزه علمیه قم، سازمان فضایی ایران و دانشگاه قم، یک انجمن مطالعاتی مشترک جهت هم‌اندیشی و همکاری در حوزه علوم فضایی و علوم نجوم تشکیل شود.
در این دیدار براری با اشاره به دستاوردهای حوزه فضایی کشور و حرکت پرسرعت به سمت پیشرفت و خودکفایی گفت: «در پرتاب ماهواره‌های اخیر به تجربیات ارزشمند فناورانه در این حوزه دست پیداکرده‌ایم که مسئله را مدیون سخت‌کوشی و تلاش جوانان و متخصصان ایرانی هستیم.»
وی با اشاره به اینکه دشمنان جمهوری اسلامی ایران و استکبار جهانی نمی‌خواهند ما به پیشرفت‌های فناوری فضایی دست بیابیم، افزود: «ما با تلاش‌های مستمر توانسته‌ایم رتبه دوم فناوری پرتاب ماهواره در دنیا و رتبه یازدهم فناوری فضایی در جهان را به‌دست آوریم.»
رئیس سازمان فضایی ایران خاطرنشان کرد: «ما به دنبال استفاده از خدمات ماهواره‌ای در کمک به حل چالش‌های کشور مانند مسائل زیست‌محیطی و مدیریت منابع آبی هستیم.»
در این دیدار تولیت آستان مقدس حضرت معصومه (س) نیز اظهار داشت: «در حرم شریفه کرسی‌های علمی بسیار خوبی درزمینه رصد و نجوم با حضور اساتید مجرب و با همکاری مراکز دانشگاهی برقرار است. به‌رغم ادعای بیگانگان، به استناد آیات الهی، اسلام اولین آئینی است که به علوم ستارگان و آسمان پرداخته است.»
تولیت آستان مقدس حضرت معصومه خاطرنشان کرد: «ما باید از تحریم‌ها در این حوزه به‌عنوان فرصت استفاده کنیم و به سمت خودکفایی پیش برویم و با تحقیق و تفحص در آیات قرآن و تفاسیر می‌توان به معجزه قرآن در حوزه هوا و فضا دست پیدا کرد.»
ایشان با قرائت آیه‌ای از سوره بقره گفت: «علومی هستند که جز از طریق انبیا و اولیا الهی نمی‌توان به آن دست‌یافت و ما باید با استفاده از دانش و دستاوردهای دنیا و به‌طور خاص دانشجویان مستعد و نیز دانشمندان ایرانی خارج از کشور بیش از گذشته به توسعه این حوزه بپردازیم.»
در این دیدار که در حرم مطهر برگزار شد، علی صادقی نائینی به تشریح پرتاب ماهواره پیام امیرکبیر پرداخت و در ادامه علم نجوم و تاریخچه آن را در جهان و ایران و نظرات دانشمندان قرون گذشته را در مورد مرکزیت عالم و منظومه زمین و خورشید، مرور کرد.

داخلی |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

ارزیابی موقعیت کنونی استارت‌آپ‌های فضایی هند و فرصت‌های پیش رو

آنطور که به نظر می‌رسد استارت‌آپ‌های فضایی خصوصی هند در تنگنا قرار گرفته‌اند؛ از طرفی، ‌آژانس فضایی ملی هند (ISRO) سازمانی بسیار بزرگ است که کمک‌های مالی و قراردادی آن برای ادامه حیات بسیاری از استارت‌آپ‌ها امری ضروری به حساب می‌آید. از طرف دیگر، جنبه تجاری این سازمان که دائما نیز در حال رشد است، به عنوان رقیبی برای همین استارت‌آپ‌ها محسوب می‌گردد.