1397/11/15

انجمن مطالعاتی علوم فضا تشکیل می شود

انجمن مطالعاتی مشترک میان حوزه علمیه، سازمان فضایی ایران و دانشگاه قم باهدف هم‌اندیشی و همکاری در حوزه علوم فضایی و علوم نجوم، تشکیل می‌شود. تصمیم برای این همکاری مشترک ۳ جانبه همزمان با سفر مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی ایران، به استان قم و دیدار با تولیت آستان مقدس حضرت معصومه (س) اتخاذ شد. در این...
انجمن مطالعاتی علوم فضا تشکیل می شود

انجمن مطالعاتی مشترک میان حوزه علمیه، سازمان فضایی ایران و دانشگاه قم باهدف هم‌اندیشی و همکاری در حوزه علوم فضایی و علوم نجوم، تشکیل می‌شود.
تصمیم برای این همکاری مشترک ۳ جانبه همزمان با سفر مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی ایران، به استان قم و دیدار با تولیت آستان مقدس حضرت معصومه (س) اتخاذ شد.
در این نشست پیشنهاد شد تا بین حوزه علمیه قم، سازمان فضایی ایران و دانشگاه قم، یک انجمن مطالعاتی مشترک جهت هم‌اندیشی و همکاری در حوزه علوم فضایی و علوم نجوم تشکیل شود.
در این دیدار براری با اشاره به دستاوردهای حوزه فضایی کشور و حرکت پرسرعت به سمت پیشرفت و خودکفایی گفت: «در پرتاب ماهواره‌های اخیر به تجربیات ارزشمند فناورانه در این حوزه دست پیداکرده‌ایم که مسئله را مدیون سخت‌کوشی و تلاش جوانان و متخصصان ایرانی هستیم.»
وی با اشاره به اینکه دشمنان جمهوری اسلامی ایران و استکبار جهانی نمی‌خواهند ما به پیشرفت‌های فناوری فضایی دست بیابیم، افزود: «ما با تلاش‌های مستمر توانسته‌ایم رتبه دوم فناوری پرتاب ماهواره در دنیا و رتبه یازدهم فناوری فضایی در جهان را به‌دست آوریم.»
رئیس سازمان فضایی ایران خاطرنشان کرد: «ما به دنبال استفاده از خدمات ماهواره‌ای در کمک به حل چالش‌های کشور مانند مسائل زیست‌محیطی و مدیریت منابع آبی هستیم.»
در این دیدار تولیت آستان مقدس حضرت معصومه (س) نیز اظهار داشت: «در حرم شریفه کرسی‌های علمی بسیار خوبی درزمینه رصد و نجوم با حضور اساتید مجرب و با همکاری مراکز دانشگاهی برقرار است. به‌رغم ادعای بیگانگان، به استناد آیات الهی، اسلام اولین آئینی است که به علوم ستارگان و آسمان پرداخته است.»
تولیت آستان مقدس حضرت معصومه خاطرنشان کرد: «ما باید از تحریم‌ها در این حوزه به‌عنوان فرصت استفاده کنیم و به سمت خودکفایی پیش برویم و با تحقیق و تفحص در آیات قرآن و تفاسیر می‌توان به معجزه قرآن در حوزه هوا و فضا دست پیدا کرد.»
ایشان با قرائت آیه‌ای از سوره بقره گفت: «علومی هستند که جز از طریق انبیا و اولیا الهی نمی‌توان به آن دست‌یافت و ما باید با استفاده از دانش و دستاوردهای دنیا و به‌طور خاص دانشجویان مستعد و نیز دانشمندان ایرانی خارج از کشور بیش از گذشته به توسعه این حوزه بپردازیم.»
در این دیدار که در حرم مطهر برگزار شد، علی صادقی نائینی به تشریح پرتاب ماهواره پیام امیرکبیر پرداخت و در ادامه علم نجوم و تاریخچه آن را در جهان و ایران و نظرات دانشمندان قرون گذشته را در مورد مرکزیت عالم و منظومه زمین و خورشید، مرور کرد.

داخلی |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

چرا آمریکا به فعالیت‌های فضایی صلح‌آمیز دیگر کشورها برچسب نظامیگری می‌زند؟

سیروس برزو: برنامه‌های نظامی زیادی در آمریکا با پوشش‌های علمی انجام‌شده و می‌شود. شاید برای بسیاری این سؤال پیش بیاید که چطور پنتاگون (Pentagon) می‌تواند از یک ماهواره علمی یا کاوشگر دورپرواز یا مدارگرد که به دور ماه می‌چرخد، بهره‌برداری نظامی کند. برای روشن شدن این موضوع مثالی می‌آورم. برنامه لوناراربیتر (Lunar Orbiters) شامل ۵مدارگرد خودکار بود که از ۱۹۶۶تا۱۹۶۷ توسط آمریکا پرتاب شد تا سطح ماه را تصویربرداری کند. قبل از این‌که نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) بتواند اولین قدم خود را بر ماه بگذارد، ناسا سازمان فضایی آمریکا نیاز داشت محلی که آپولو-۱۱ به راحت فرود آید را دقیقاً مشخص کند. هر کاوشگر لوناراربیتر دارای دو دوربین بود و به‌جای فیلم ۳۵میلی‌متری استاندارد ماهواره‌ها، از فیلم ۷۰میلی‌متری استفاده می‌کردند که امروزه برای ساخت فیلم‌های آی‌مکس (IMAX) استفاده می‌شود. در این کاوشگر، فیلم در مقابل اسکنر خاصی قرار می‌گرفت سپس این اطلاعات از طریق امواج رادیویی به مراکز فضای ارتباطی ناسا در اسپانیا، استرالیا و آمریکا فرستاده می‌شد، جایی که داده‌ها روی نوار مغناطیسی ثبت شد. سپس توسط کارشناسان به شکل عکس‌های بسیار دقیق بازسازی می‌شد. این روش بعداً در ماهواره‌های جاسوسی استفاده شد و دیگر نیازی به ارسال فیلم‌ها از مدار زمین نبود.