1397/11/14

رصدخانه‌های کشور به ۶۰ سال پیش مربوط است

احمد دالکی، پدر علم نجوم ایران، در مراسم افتتاحیه آزمایشگاه فضایی دانش‌آموزی با اشاره به رصدخانه مراغه در کشور بیان کرد: «امروزه وقتی از ناسا (NASA) یاد می‌کنیم، صحبت از امکاناتی می‌شود که در حد اقتضای زمانی سال‌ها پیش در مراغه بوده است.» وی ادامه داد: «رصدخانه مراغه پس از ۴ تا ۵ دهه کار از بین رفت...
رصدخانه‌های کشور به ۶۰ سال پیش مربوط است

احمد دالکی، پدر علم نجوم ایران، در مراسم افتتاحیه آزمایشگاه فضایی دانش‌آموزی با اشاره به رصدخانه مراغه در کشور بیان کرد: «امروزه وقتی از ناسا (NASA) یاد می‌کنیم، صحبت از امکاناتی می‌شود که در حد اقتضای زمانی سال‌ها پیش در مراغه بوده است.»

نجوم ایران فاقد امکانات لازم است
وی ادامه داد: «رصدخانه مراغه پس از ۴ تا ۵ دهه کار از بین رفت این اتفاق صرفاً مختص ایران نیست و در مناطق دیگر دنیا نیز چنین اتفاقاتی وجود داشته است؛ به‌طور کلی زمانی رصد برای ما مهم بوده اما از آن زمان تاکنون قوس نزولی داریم و نجوم ایران فاقد امکانات لازم است.»
دالکی با اشاره به اینکه نه تنها ما بلکه کشورهای اسلامی در حوزه نجوم امکانات و پژوهش‌های قابل‌توجه ندارند، گفت: «امکانات رصدخانه‌های ایرانی مربوط به ۶۰ سال پیش است و نمی‌تواند کار علمی بزرگ کند.»

رونق کم نجوم حرفه‌ای
پدر علوم نجوم با بیان اینکه اکنون نجوم آماتوری رونق دارد، گفت: «وضعیت نجوم آماتوری خوب است، البته اکنون آینه ۲-۳ متری خریده‌اند، اما تا این آینه به رصدخانه تبدیل شود، راه طولانی در پیش داریم.»
وی با اشاره به اینکه به رونق نجوم امید کمی دارم، تصریح کرد: «حدود ۶۰۰-۷۰۰ دانشجو داریم که در حوزه فضا تحصیل می‌کنند و باید این افراد انگیزه لازم را داشته باشند تا این علم رونق پیدا کند.»
دالکی اظهار کرد: «سفرهای بسیاری برای آشنایی بیشتر با حوزه نجوم داشتم و علاقه‌مند هستم اطلاعات خود را در این زمینه در اختیار مجموعه دانش‌آموزی تازه تأسیس قرار دهم.»

داخلی | نجوم |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

چرا آمریکا به فعالیت‌های فضایی صلح‌آمیز دیگر کشورها برچسب نظامیگری می‌زند؟

سیروس برزو: برنامه‌های نظامی زیادی در آمریکا با پوشش‌های علمی انجام‌شده و می‌شود. شاید برای بسیاری این سؤال پیش بیاید که چطور پنتاگون (Pentagon) می‌تواند از یک ماهواره علمی یا کاوشگر دورپرواز یا مدارگرد که به دور ماه می‌چرخد، بهره‌برداری نظامی کند. برای روشن شدن این موضوع مثالی می‌آورم. برنامه لوناراربیتر (Lunar Orbiters) شامل ۵مدارگرد خودکار بود که از ۱۹۶۶تا۱۹۶۷ توسط آمریکا پرتاب شد تا سطح ماه را تصویربرداری کند. قبل از این‌که نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) بتواند اولین قدم خود را بر ماه بگذارد، ناسا سازمان فضایی آمریکا نیاز داشت محلی که آپولو-۱۱ به راحت فرود آید را دقیقاً مشخص کند. هر کاوشگر لوناراربیتر دارای دو دوربین بود و به‌جای فیلم ۳۵میلی‌متری استاندارد ماهواره‌ها، از فیلم ۷۰میلی‌متری استفاده می‌کردند که امروزه برای ساخت فیلم‌های آی‌مکس (IMAX) استفاده می‌شود. در این کاوشگر، فیلم در مقابل اسکنر خاصی قرار می‌گرفت سپس این اطلاعات از طریق امواج رادیویی به مراکز فضای ارتباطی ناسا در اسپانیا، استرالیا و آمریکا فرستاده می‌شد، جایی که داده‌ها روی نوار مغناطیسی ثبت شد. سپس توسط کارشناسان به شکل عکس‌های بسیار دقیق بازسازی می‌شد. این روش بعداً در ماهواره‌های جاسوسی استفاده شد و دیگر نیازی به ارسال فیلم‌ها از مدار زمین نبود.