1397/11/14

رصدخانه‌های کشور به ۶۰ سال پیش مربوط است

احمد دالکی، پدر علم نجوم ایران، در مراسم افتتاحیه آزمایشگاه فضایی دانش‌آموزی با اشاره به رصدخانه مراغه در کشور بیان کرد: «امروزه وقتی از ناسا (NASA) یاد می‌کنیم، صحبت از امکاناتی می‌شود که در حد اقتضای زمانی سال‌ها پیش در مراغه بوده است.» وی ادامه داد: «رصدخانه مراغه پس از ۴ تا ۵ دهه کار از بین رفت...
رصدخانه‌های کشور به ۶۰ سال پیش مربوط است

احمد دالکی، پدر علم نجوم ایران، در مراسم افتتاحیه آزمایشگاه فضایی دانش‌آموزی با اشاره به رصدخانه مراغه در کشور بیان کرد: «امروزه وقتی از ناسا (NASA) یاد می‌کنیم، صحبت از امکاناتی می‌شود که در حد اقتضای زمانی سال‌ها پیش در مراغه بوده است.»

نجوم ایران فاقد امکانات لازم است
وی ادامه داد: «رصدخانه مراغه پس از ۴ تا ۵ دهه کار از بین رفت این اتفاق صرفاً مختص ایران نیست و در مناطق دیگر دنیا نیز چنین اتفاقاتی وجود داشته است؛ به‌طور کلی زمانی رصد برای ما مهم بوده اما از آن زمان تاکنون قوس نزولی داریم و نجوم ایران فاقد امکانات لازم است.»
دالکی با اشاره به اینکه نه تنها ما بلکه کشورهای اسلامی در حوزه نجوم امکانات و پژوهش‌های قابل‌توجه ندارند، گفت: «امکانات رصدخانه‌های ایرانی مربوط به ۶۰ سال پیش است و نمی‌تواند کار علمی بزرگ کند.»

رونق کم نجوم حرفه‌ای
پدر علوم نجوم با بیان اینکه اکنون نجوم آماتوری رونق دارد، گفت: «وضعیت نجوم آماتوری خوب است، البته اکنون آینه ۲-۳ متری خریده‌اند، اما تا این آینه به رصدخانه تبدیل شود، راه طولانی در پیش داریم.»
وی با اشاره به اینکه به رونق نجوم امید کمی دارم، تصریح کرد: «حدود ۶۰۰-۷۰۰ دانشجو داریم که در حوزه فضا تحصیل می‌کنند و باید این افراد انگیزه لازم را داشته باشند تا این علم رونق پیدا کند.»
دالکی اظهار کرد: «سفرهای بسیاری برای آشنایی بیشتر با حوزه نجوم داشتم و علاقه‌مند هستم اطلاعات خود را در این زمینه در اختیار مجموعه دانش‌آموزی تازه تأسیس قرار دهم.»

داخلی | نجوم |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

همکاری عشق‌آباد و پاریس برای ساخت دومین ماهواره ترکمنی

نمایندگان شرکت‌های فرانسوی تولیدکننده تجهیزات هوا و فضا Airbus Defence and Space و تالس آلینا اسپیس (Thales Alenia Space) در سومین اجلاس گروه همکاری‌های مشترک ترکمنستان و فرانسه که در شهر «عشق‌آباد» برگزار شد، شرکت کردند. یکی از موضوعات موردبحث و بررسی این اجلاس، چشم‌انداز همکاری‌های دو کشور درزمینهٔ ساخت دومین ماهواره ترکمنی بود. ترکمنستان و فرانسه از تجربه همکاری در این زمینه برخوردار می‌باشند. شرکت تالس آلینا اسپیس از شرکای عشق‌آباد در بخش صنایع هوا و فضا بوده و نخستین ماهواره ترکمنی را ساخته است که در سال ۲۰۱۵ به مدار فرستاده شد. نخستین ماهواره ترکمنی موسوم به «TürkmenÄlem 52°E» بوده و پخش شبکه‌های تلویزیونی اچ‌دی و چندرسانه‌ای را انجام می‌دهد. تفاوت سیستم دومین ماهواره ترکمنی این است که در مدار پائین تر قرارگرفته و برای حوزه‌های اقتصاد ملی این کشور مانیتورینگ وضعیت کشاورزی، صنایع نفت و محیط‌زیست را انجام خواهد داد. علاوه بر توسعه تعاملات در بخش هوا و فضا و ازجمله ارائه خدمات، آموزش مهندسین فنی همچنین دو طرف در خصوص همکاری‌های متقابل درزمینهٔ های سوخت و انرژی، ساخت‌وساز، حمل‌ونقل و ... گفت‌وگو و تبادل‌نظر کردند. ​