1397/11/12

دستیابی به چرخه کامل فناوری فضایی

مرتضی براری معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس سازمان فضایی ایران، روز پنجشنبه ۱۱ بهمن ماه ۱۳۹۷ در همایش "فناوری هوافضا و تجاری‌سازی آن" که با همکاری سازمان فضایی ایران و دانشگاه خواجه‌نصیرالدین طوسی در شهر فردوس برگزار شد گفت: «جمهوری اسلامی ایران در دهه گذشته توانسته است با صرف فعل ما می‌توانیم،...
دستیابی به چرخه کامل فناوری فضایی

مرتضی براری معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس سازمان فضایی ایران، روز پنجشنبه ۱۱ بهمن ماه ۱۳۹۷ در همایش "فناوری هوافضا و تجاری‌سازی آن" که با همکاری سازمان فضایی ایران و دانشگاه خواجه‌نصیرالدین طوسی در شهر فردوس برگزار شد گفت: «جمهوری اسلامی ایران در دهه گذشته توانسته است با صرف فعل ما می‌توانیم، به چرخه کامل فناوری فضایی دست پیدا کند و باروحیه خودباوری و تلاش و کوشش جوانان خلاق و دانشمندان کشور، این حوزه در برابر تمام تحریم‌ها واکسینه شده است.»
معاون وزیر ارتباطات افزود: «هم‌اکنون در حوزه فناوری فضایی رتبه اول منطقه و با رشد ۳ پله‌ای، رتبه ۱۱ دنیا هستیم که این مسئله از دستاوردهای انقلاب اسلامی است.»
براری گفت: «سازمان فضایی ایران آمادگی دارد تا سهم استان‌ها و شهرستان‌ها را از بهره‌مندی از فناوری فضایی و کاربردهای آن محقق کند.»
دکتر براری با تأکید بر تثبیت چرخه کامل فناوری فضایی و توسعه کاربردهای آن افزود: «در سال‌های اخیر با تلاش اساتید، دانشجویان و متخصصان، رشد چشمگیری در زمینه ارتقاء طول عمر مداری، ارتفاع و وضوح تصویر ماهواره‌های سنجشی داشته‌ایم.»
رییس سازمان فضایی ایران تبدیل اقتدار علمی به اقتدار اقتصادی را از دیگر اهداف سازمان فضایی ایران در برنامه دوم توسعه حوزه فضایی کشور برشمرد و افزود: «هدف سازمان فضایی ایران کاهش تصدی‌گری دولت در بخش فضایی است و بسترسازی برای ورود و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در اولویت برنامه برنامه‌ها قرار دارد.»
معاون وزیر ارتباطات گفت: «از مهم‌ترین ظرفیت موجود کشور یعنی نیروی انسانی تربیت‌شده در دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور برای  رشد و تعالی حوزه فضایی حداکثر استفاده را خواهیم کرد.»
دکتر براری نقدینگی موجود در دست مردم را یکی دیگر از ظرفیت‌های کشور دانست و افزود: «این ظرفیت در کشور وجود دارد و برای توسعه فناوری فضایی برنامه‌ریزی‌شده است تا از این ظرفیت به نحو شایسته‌ای استفاده شود.»
رییس سازمان فضایی ایران در ادامه این مراسم گفت: «موضوع بعدی توسعه بازار است ما به دنبال توسعه نقش فناوری فضایی و کاربردهای آن در بهبود زندگی عموم مردم هستیم به همین خاطر در هفته‌های گذشته با برنامه‌ریزی انجام‌شده فرصت آشنا ساختن مسئولین با توانمندی‌های این حوزه فراهم شد.»

داخلی |

نظر شما
اخبار مرتبط

همایش ملی فناوری فضایی و کاربردهای آن برگزار می‌شود

1397/11/06
همایش ملی فناوری فضایی و کاربردهای آن ۸تا ۱۰بهمن‌ماه جاری در دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار می‌شود. در راستای ارائه دستاوردهای علمی دانشجویان و متخصصان فضایی کشور، همایش ملی فناوری فضایی...

‌برگزاری نخستین همایش فناوری هوا ،فضا و تجاری سازی

1397/11/09
نخستین همایش فناوری هوا ،فضا و تجاری‌سازی در فردوس با همکاری پنج دانشگاه کشور برگزار می شود. دبیر اجرایی همایش فناوری هوا، فضا و تجاری‌سازی فردوس گفت: «این همایش با همکاری سازمان فضائی...

پربازدیدکننده ترین خبر

همکاری عشق‌آباد و پاریس برای ساخت دومین ماهواره ترکمنی

نمایندگان شرکت‌های فرانسوی تولیدکننده تجهیزات هوا و فضا Airbus Defence and Space و تالس آلینا اسپیس (Thales Alenia Space) در سومین اجلاس گروه همکاری‌های مشترک ترکمنستان و فرانسه که در شهر «عشق‌آباد» برگزار شد، شرکت کردند. یکی از موضوعات موردبحث و بررسی این اجلاس، چشم‌انداز همکاری‌های دو کشور درزمینهٔ ساخت دومین ماهواره ترکمنی بود. ترکمنستان و فرانسه از تجربه همکاری در این زمینه برخوردار می‌باشند. شرکت تالس آلینا اسپیس از شرکای عشق‌آباد در بخش صنایع هوا و فضا بوده و نخستین ماهواره ترکمنی را ساخته است که در سال ۲۰۱۵ به مدار فرستاده شد. نخستین ماهواره ترکمنی موسوم به «TürkmenÄlem 52°E» بوده و پخش شبکه‌های تلویزیونی اچ‌دی و چندرسانه‌ای را انجام می‌دهد. تفاوت سیستم دومین ماهواره ترکمنی این است که در مدار پائین تر قرارگرفته و برای حوزه‌های اقتصاد ملی این کشور مانیتورینگ وضعیت کشاورزی، صنایع نفت و محیط‌زیست را انجام خواهد داد. علاوه بر توسعه تعاملات در بخش هوا و فضا و ازجمله ارائه خدمات، آموزش مهندسین فنی همچنین دو طرف در خصوص همکاری‌های متقابل درزمینهٔ های سوخت و انرژی، ساخت‌وساز، حمل‌ونقل و ... گفت‌وگو و تبادل‌نظر کردند. ​