1397/11/12

دستیابی به چرخه کامل فناوری فضایی

مرتضی براری معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس سازمان فضایی ایران، روز پنجشنبه ۱۱ بهمن ماه ۱۳۹۷ در همایش "فناوری هوافضا و تجاری‌سازی آن" که با همکاری سازمان فضایی ایران و دانشگاه خواجه‌نصیرالدین طوسی در شهر فردوس برگزار شد گفت: «جمهوری اسلامی ایران در دهه گذشته توانسته است با صرف فعل ما می‌توانیم،...
دستیابی به چرخه کامل فناوری فضایی

مرتضی براری معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس سازمان فضایی ایران، روز پنجشنبه ۱۱ بهمن ماه ۱۳۹۷ در همایش "فناوری هوافضا و تجاری‌سازی آن" که با همکاری سازمان فضایی ایران و دانشگاه خواجه‌نصیرالدین طوسی در شهر فردوس برگزار شد گفت: «جمهوری اسلامی ایران در دهه گذشته توانسته است با صرف فعل ما می‌توانیم، به چرخه کامل فناوری فضایی دست پیدا کند و باروحیه خودباوری و تلاش و کوشش جوانان خلاق و دانشمندان کشور، این حوزه در برابر تمام تحریم‌ها واکسینه شده است.»
معاون وزیر ارتباطات افزود: «هم‌اکنون در حوزه فناوری فضایی رتبه اول منطقه و با رشد ۳ پله‌ای، رتبه ۱۱ دنیا هستیم که این مسئله از دستاوردهای انقلاب اسلامی است.»
براری گفت: «سازمان فضایی ایران آمادگی دارد تا سهم استان‌ها و شهرستان‌ها را از بهره‌مندی از فناوری فضایی و کاربردهای آن محقق کند.»
دکتر براری با تأکید بر تثبیت چرخه کامل فناوری فضایی و توسعه کاربردهای آن افزود: «در سال‌های اخیر با تلاش اساتید، دانشجویان و متخصصان، رشد چشمگیری در زمینه ارتقاء طول عمر مداری، ارتفاع و وضوح تصویر ماهواره‌های سنجشی داشته‌ایم.»
رییس سازمان فضایی ایران تبدیل اقتدار علمی به اقتدار اقتصادی را از دیگر اهداف سازمان فضایی ایران در برنامه دوم توسعه حوزه فضایی کشور برشمرد و افزود: «هدف سازمان فضایی ایران کاهش تصدی‌گری دولت در بخش فضایی است و بسترسازی برای ورود و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در اولویت برنامه برنامه‌ها قرار دارد.»
معاون وزیر ارتباطات گفت: «از مهم‌ترین ظرفیت موجود کشور یعنی نیروی انسانی تربیت‌شده در دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور برای  رشد و تعالی حوزه فضایی حداکثر استفاده را خواهیم کرد.»
دکتر براری نقدینگی موجود در دست مردم را یکی دیگر از ظرفیت‌های کشور دانست و افزود: «این ظرفیت در کشور وجود دارد و برای توسعه فناوری فضایی برنامه‌ریزی‌شده است تا از این ظرفیت به نحو شایسته‌ای استفاده شود.»
رییس سازمان فضایی ایران در ادامه این مراسم گفت: «موضوع بعدی توسعه بازار است ما به دنبال توسعه نقش فناوری فضایی و کاربردهای آن در بهبود زندگی عموم مردم هستیم به همین خاطر در هفته‌های گذشته با برنامه‌ریزی انجام‌شده فرصت آشنا ساختن مسئولین با توانمندی‌های این حوزه فراهم شد.»

داخلی |

نظر شما
اخبار مرتبط

همایش ملی فناوری فضایی و کاربردهای آن برگزار می‌شود

1397/11/06
همایش ملی فناوری فضایی و کاربردهای آن ۸تا ۱۰بهمن‌ماه جاری در دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار می‌شود. در راستای ارائه دستاوردهای علمی دانشجویان و متخصصان فضایی کشور، همایش ملی فناوری فضایی...

‌برگزاری نخستین همایش فناوری هوا ،فضا و تجاری سازی

1397/11/09
نخستین همایش فناوری هوا ،فضا و تجاری‌سازی در فردوس با همکاری پنج دانشگاه کشور برگزار می شود. دبیر اجرایی همایش فناوری هوا، فضا و تجاری‌سازی فردوس گفت: «این همایش با همکاری سازمان فضائی...

پربازدیدکننده ترین خبر

چرا آمریکا به فعالیت‌های فضایی صلح‌آمیز دیگر کشورها برچسب نظامیگری می‌زند؟

سیروس برزو: برنامه‌های نظامی زیادی در آمریکا با پوشش‌های علمی انجام‌شده و می‌شود. شاید برای بسیاری این سؤال پیش بیاید که چطور پنتاگون (Pentagon) می‌تواند از یک ماهواره علمی یا کاوشگر دورپرواز یا مدارگرد که به دور ماه می‌چرخد، بهره‌برداری نظامی کند. برای روشن شدن این موضوع مثالی می‌آورم. برنامه لوناراربیتر (Lunar Orbiters) شامل ۵مدارگرد خودکار بود که از ۱۹۶۶تا۱۹۶۷ توسط آمریکا پرتاب شد تا سطح ماه را تصویربرداری کند. قبل از این‌که نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) بتواند اولین قدم خود را بر ماه بگذارد، ناسا سازمان فضایی آمریکا نیاز داشت محلی که آپولو-۱۱ به راحت فرود آید را دقیقاً مشخص کند. هر کاوشگر لوناراربیتر دارای دو دوربین بود و به‌جای فیلم ۳۵میلی‌متری استاندارد ماهواره‌ها، از فیلم ۷۰میلی‌متری استفاده می‌کردند که امروزه برای ساخت فیلم‌های آی‌مکس (IMAX) استفاده می‌شود. در این کاوشگر، فیلم در مقابل اسکنر خاصی قرار می‌گرفت سپس این اطلاعات از طریق امواج رادیویی به مراکز فضای ارتباطی ناسا در اسپانیا، استرالیا و آمریکا فرستاده می‌شد، جایی که داده‌ها روی نوار مغناطیسی ثبت شد. سپس توسط کارشناسان به شکل عکس‌های بسیار دقیق بازسازی می‌شد. این روش بعداً در ماهواره‌های جاسوسی استفاده شد و دیگر نیازی به ارسال فیلم‌ها از مدار زمین نبود.