1397/11/12

استان خراسان ظرفیت های زیادی برای فعالیت های فضایی دارد

احمد طالب‌زاده، دبیر همایش فناوری هوا_فضا و تجاری‌سازی، اظهار داشت: «این همایش به مناسبت روز فناوری فضایی، با همکاری سازمان فضایی ایران و توسط دانشگاه خواجه‌نصیرالدین طوسی و پژوهشگاه هوافضا در ۳ محور اصلی هواپیماهای کوچک و سبک و نقش آن‌ها در آینده توسعه شهری، ماهواره‌های کوچک سنجش‌ازدور به‌عنوان ابزاری...
استان خراسان ظرفیت های زیادی برای فعالیت های فضایی دارد

احمد طالب‌زاده، دبیر همایش فناوری هوافضا و تجاری‌سازی، اظهار داشت: «این همایش به مناسبت روز فناوری فضایی، با همکاری سازمان فضایی ایران و توسط دانشگاه خواجه‌نصیرالدین طوسی و پژوهشگاه هوافضا در ۳ محور اصلی هواپیماهای کوچک و سبک و نقش آن‌ها در آینده توسعه شهری، ماهواره‌های کوچک سنجش‌ازدور به‌عنوان ابزاری نوین در خدمت توسعه پایدار و انرژی خورشیدی، نسل آینده، انرژی‌های نو در شهر فردوس استان خراسان جنوبی برگزار می‌شود.»
طالب‌زاده اشاره داشت: «یکی از مهمترین اهداف برگزاری چنین همایش‌هایی، تبیین چشم‌انداز آینده علم و فناوری به‌ویژه، برای استان‌های دارای ظرفیت بالقوه در خصوص توسعه کاربردها و خدمات فناوری‌های فضایی است.»
وی با بیان اینکه کارشناسان محلی و استانی باید به حوزه توسعه کاربردهای فناوری فضایی ورود کنند، خاطرنشان کرد: «بخش قابل‌توجهی از کارشناسان و فارغ‌التحصیلان دانش فضایی آماده استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان استانی در جهت ارتقا فناوری فضایی کشور هستند.»
دبیر همایش فناوری هوافضا و تجاری‌سازی تأکید کرد: «موضوعاتی از قبیل ماهواره‌های سنجش‌ازدور و کاربردهای آن، نقش مهمی در توسعه پایدار منطقه‌ای ایفا می‌کند.»

داخلی | رویدادها |

نظر شما
اخبار مرتبط

همایش ملی فناوری فضایی و کاربردهای آن برگزار می‌شود

1397/11/06
همایش ملی فناوری فضایی و کاربردهای آن ۸تا ۱۰بهمن‌ماه جاری در دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار می‌شود. در راستای ارائه دستاوردهای علمی دانشجویان و متخصصان فضایی کشور، همایش ملی فناوری فضایی...

پربازدیدکننده ترین خبر

چرا آمریکا به فعالیت‌های فضایی صلح‌آمیز دیگر کشورها برچسب نظامیگری می‌زند؟

سیروس برزو: برنامه‌های نظامی زیادی در آمریکا با پوشش‌های علمی انجام‌شده و می‌شود. شاید برای بسیاری این سؤال پیش بیاید که چطور پنتاگون (Pentagon) می‌تواند از یک ماهواره علمی یا کاوشگر دورپرواز یا مدارگرد که به دور ماه می‌چرخد، بهره‌برداری نظامی کند. برای روشن شدن این موضوع مثالی می‌آورم. برنامه لوناراربیتر (Lunar Orbiters) شامل ۵مدارگرد خودکار بود که از ۱۹۶۶تا۱۹۶۷ توسط آمریکا پرتاب شد تا سطح ماه را تصویربرداری کند. قبل از این‌که نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) بتواند اولین قدم خود را بر ماه بگذارد، ناسا سازمان فضایی آمریکا نیاز داشت محلی که آپولو-۱۱ به راحت فرود آید را دقیقاً مشخص کند. هر کاوشگر لوناراربیتر دارای دو دوربین بود و به‌جای فیلم ۳۵میلی‌متری استاندارد ماهواره‌ها، از فیلم ۷۰میلی‌متری استفاده می‌کردند که امروزه برای ساخت فیلم‌های آی‌مکس (IMAX) استفاده می‌شود. در این کاوشگر، فیلم در مقابل اسکنر خاصی قرار می‌گرفت سپس این اطلاعات از طریق امواج رادیویی به مراکز فضای ارتباطی ناسا در اسپانیا، استرالیا و آمریکا فرستاده می‌شد، جایی که داده‌ها روی نوار مغناطیسی ثبت شد. سپس توسط کارشناسان به شکل عکس‌های بسیار دقیق بازسازی می‌شد. این روش بعداً در ماهواره‌های جاسوسی استفاده شد و دیگر نیازی به ارسال فیلم‌ها از مدار زمین نبود.