1397/11/15

سازمان‌دهی مجدد آژانس فضایی ملی ترکمنستان

بر اساس احکام رئیس‌جمهور ترکمنستان وزارت کشاورزی و حفاظت از محیط‌زیست (Ministry of Agriculture, Environmental Protection)، وزارت صنعت و ارتباطات (Ministry of Industry and Communications) و کمیته دولتی منابع آب (the State Committee for Water Resources) تشکیل‌شده و آژانس ملی فضایی (Turkmenistan National...
سازمان‌دهی مجدد آژانس فضایی ملی ترکمنستان
بر اساس احکام رئیس‌جمهور ترکمنستان وزارت کشاورزی و حفاظت از محیط‌زیست (Ministry of Agriculture, Environmental Protection)، وزارت صنعت و ارتباطات (Ministry of Industry and Communications) و کمیته دولتی منابع آب (the State Committee for Water Resources) تشکیل‌شده و آژانس ملی فضایی (Turkmenistan National Space Agency) این کشور ذیل وزارتخانه جدید سازمان‌دهی مجدد شد.
قربان قلی بردی‌محمداف (Gurbanguly Berdimuhamedow)، رئیس‌جمهور ترکمنستان طی احکامی تشکیل چند وزارتخانه، کمیته و سازمان‌دهی مجدد چند ارگان و آژانس دولتی را صادر کرد.
آژانس ملی فضایی که تحت نظر رئیس‌جمهور ترکمنستان فعالیت می‌کرد طی حکم دیگری از سوی بردی‌محمداف، ذیل مدیریت فضایی آژانس ارتباطات (Ministry of Communications) ترکمنستان منتقل شد.
آژانس ارتباطات ترکمنستان تحت صلاحیت وزارت تازه تأسیس صنعت و ارتباطات ترکمنستان فعالیت خواهد کرد.
این سند نیز تضمین آماده‌سازی و تصویب اسناد قانون‌گذاری در زمینه مدیریت فضایی آژانس ارتباطات ترکمنستان را در ساختار جدید مقرر می‌کند.
تصمیم تأسیس آژانس ملی فضایی تحت نظر رئیس‌جمهور ترکمنستان در ماه مه سال۲۰۱۱ گرفته‌شده بود. در همان زمان، ماهواره ترکمنی همراسی (CJSC) نیز تأسیس‌شده بود.
ترکمنستان نخستین ماهواره مخابراتی خود را با نام ترکمن عالم۵۲۰ایی (520E) در سال۲۰۱۵ از کیپ کارناوال با کمک شرکت آمریکایی اسپیس ایکس (SpaceX) به فضا فرستاده بود. هدف این اقدام آغاز تحقیقات فضایی ترکمنستان عنوان شد.
نخستین ماهواره ترکمنستان مجهز به سه آنتن بود که حوزه‌های تحت پوشش آن کشورهای اروپایی و آسیایی، و نیز کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا را در برمی‌گرفت. این ماهواره ۳۸کانال ارتباطی فعال داشت. در این راستا، ۲۶کانال توسط ترکمنستان استفاده می‌شد و الباقی ۱۲کانال به‌صورت بلندمدت به شرکت سامانه‌های فضایی بین‌المللی موناکو (S. A. M) واگذارشده بود.
ماهواره ترکمن عالم همچنین قادر به فراهم آوردن امکانات تلفن ماهواره‌ای، انتقال داده و دیگرگونه‌های ارتباطی با ایستگاه‌های زمینی در فواصل ۱۰الی ۱۵هزار کیلومتری بود.

راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

هشدار دیپلمات روس در خصوص ایجاد ارتش فضایی آمریکا

1397/10/05
سفیر روسیه در چین اقدامات آمریکا در زمینه ایجاد فرماندهی ارتش فضایی را تهدیدی برای امنیت مسکو و پکن قلمداد کرد. آندری دنیسوف (Andrey Denisov) سفیر روسیه در چین معتقد است برآورده شدن آرزوهای...

راهبرد دفاع موشکی آمريکا، ضربه ای به ثبات بين المللی است

1397/11/01
ماریا زاخاروا (Maria Zakharova)، سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد راهبرد جدید دفاع موشکی آمریکا آغاز دوباره برنامه جنگ ستارگان دوران ریگان است. وزارت خارجه روسیه تأکید کرد راهبرد جدید...

پربازدیدکننده ترین خبر

چرا آمریکا به فعالیت‌های فضایی صلح‌آمیز دیگر کشورها برچسب نظامیگری می‌زند؟

سیروس برزو: برنامه‌های نظامی زیادی در آمریکا با پوشش‌های علمی انجام‌شده و می‌شود. شاید برای بسیاری این سؤال پیش بیاید که چطور پنتاگون (Pentagon) می‌تواند از یک ماهواره علمی یا کاوشگر دورپرواز یا مدارگرد که به دور ماه می‌چرخد، بهره‌برداری نظامی کند. برای روشن شدن این موضوع مثالی می‌آورم. برنامه لوناراربیتر (Lunar Orbiters) شامل ۵مدارگرد خودکار بود که از ۱۹۶۶تا۱۹۶۷ توسط آمریکا پرتاب شد تا سطح ماه را تصویربرداری کند. قبل از این‌که نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) بتواند اولین قدم خود را بر ماه بگذارد، ناسا سازمان فضایی آمریکا نیاز داشت محلی که آپولو-۱۱ به راحت فرود آید را دقیقاً مشخص کند. هر کاوشگر لوناراربیتر دارای دو دوربین بود و به‌جای فیلم ۳۵میلی‌متری استاندارد ماهواره‌ها، از فیلم ۷۰میلی‌متری استفاده می‌کردند که امروزه برای ساخت فیلم‌های آی‌مکس (IMAX) استفاده می‌شود. در این کاوشگر، فیلم در مقابل اسکنر خاصی قرار می‌گرفت سپس این اطلاعات از طریق امواج رادیویی به مراکز فضای ارتباطی ناسا در اسپانیا، استرالیا و آمریکا فرستاده می‌شد، جایی که داده‌ها روی نوار مغناطیسی ثبت شد. سپس توسط کارشناسان به شکل عکس‌های بسیار دقیق بازسازی می‌شد. این روش بعداً در ماهواره‌های جاسوسی استفاده شد و دیگر نیازی به ارسال فیلم‌ها از مدار زمین نبود.