1397/11/15

سازمان‌دهی مجدد آژانس فضایی ملی ترکمنستان

بر اساس احکام رئیس‌جمهور ترکمنستان وزارت کشاورزی و حفاظت از محیط‌زیست (Ministry of Agriculture, Environmental Protection)، وزارت صنعت و ارتباطات (Ministry of Industry and Communications) و کمیته دولتی منابع آب (the State Committee for Water Resources) تشکیل‌شده و آژانس ملی فضایی (Turkmenistan National...
سازمان‌دهی مجدد آژانس فضایی ملی ترکمنستان
بر اساس احکام رئیس‌جمهور ترکمنستان وزارت کشاورزی و حفاظت از محیط‌زیست (Ministry of Agriculture, Environmental Protection)، وزارت صنعت و ارتباطات (Ministry of Industry and Communications) و کمیته دولتی منابع آب (the State Committee for Water Resources) تشکیل‌شده و آژانس ملی فضایی (Turkmenistan National Space Agency) این کشور ذیل وزارتخانه جدید سازمان‌دهی مجدد شد.
قربان قلی بردی‌محمداف (Gurbanguly Berdimuhamedow)، رئیس‌جمهور ترکمنستان طی احکامی تشکیل چند وزارتخانه، کمیته و سازمان‌دهی مجدد چند ارگان و آژانس دولتی را صادر کرد.
آژانس ملی فضایی که تحت نظر رئیس‌جمهور ترکمنستان فعالیت می‌کرد طی حکم دیگری از سوی بردی‌محمداف، ذیل مدیریت فضایی آژانس ارتباطات (Ministry of Communications) ترکمنستان منتقل شد.
آژانس ارتباطات ترکمنستان تحت صلاحیت وزارت تازه تأسیس صنعت و ارتباطات ترکمنستان فعالیت خواهد کرد.
این سند نیز تضمین آماده‌سازی و تصویب اسناد قانون‌گذاری در زمینه مدیریت فضایی آژانس ارتباطات ترکمنستان را در ساختار جدید مقرر می‌کند.
تصمیم تأسیس آژانس ملی فضایی تحت نظر رئیس‌جمهور ترکمنستان در ماه مه سال۲۰۱۱ گرفته‌شده بود. در همان زمان، ماهواره ترکمنی همراسی (CJSC) نیز تأسیس‌شده بود.
ترکمنستان نخستین ماهواره مخابراتی خود را با نام ترکمن عالم۵۲۰ایی (520E) در سال۲۰۱۵ از کیپ کارناوال با کمک شرکت آمریکایی اسپیس ایکس (SpaceX) به فضا فرستاده بود. هدف این اقدام آغاز تحقیقات فضایی ترکمنستان عنوان شد.
نخستین ماهواره ترکمنستان مجهز به سه آنتن بود که حوزه‌های تحت پوشش آن کشورهای اروپایی و آسیایی، و نیز کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا را در برمی‌گرفت. این ماهواره ۳۸کانال ارتباطی فعال داشت. در این راستا، ۲۶کانال توسط ترکمنستان استفاده می‌شد و الباقی ۱۲کانال به‌صورت بلندمدت به شرکت سامانه‌های فضایی بین‌المللی موناکو (S. A. M) واگذارشده بود.
ماهواره ترکمن عالم همچنین قادر به فراهم آوردن امکانات تلفن ماهواره‌ای، انتقال داده و دیگرگونه‌های ارتباطی با ایستگاه‌های زمینی در فواصل ۱۰الی ۱۵هزار کیلومتری بود.

راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

هشدار دیپلمات روس در خصوص ایجاد ارتش فضایی آمریکا

1397/10/05
سفیر روسیه در چین اقدامات آمریکا در زمینه ایجاد فرماندهی ارتش فضایی را تهدیدی برای امنیت مسکو و پکن قلمداد کرد. آندری دنیسوف (Andrey Denisov) سفیر روسیه در چین معتقد است برآورده شدن آرزوهای...

راهبرد دفاع موشکی آمريکا، ضربه ای به ثبات بين المللی است

1397/11/01
ماریا زاخاروا (Maria Zakharova)، سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد راهبرد جدید دفاع موشکی آمریکا آغاز دوباره برنامه جنگ ستارگان دوران ریگان است. وزارت خارجه روسیه تأکید کرد راهبرد جدید...

پربازدیدکننده ترین خبر

همکاری عشق‌آباد و پاریس برای ساخت دومین ماهواره ترکمنی

نمایندگان شرکت‌های فرانسوی تولیدکننده تجهیزات هوا و فضا Airbus Defence and Space و تالس آلینا اسپیس (Thales Alenia Space) در سومین اجلاس گروه همکاری‌های مشترک ترکمنستان و فرانسه که در شهر «عشق‌آباد» برگزار شد، شرکت کردند. یکی از موضوعات موردبحث و بررسی این اجلاس، چشم‌انداز همکاری‌های دو کشور درزمینهٔ ساخت دومین ماهواره ترکمنی بود. ترکمنستان و فرانسه از تجربه همکاری در این زمینه برخوردار می‌باشند. شرکت تالس آلینا اسپیس از شرکای عشق‌آباد در بخش صنایع هوا و فضا بوده و نخستین ماهواره ترکمنی را ساخته است که در سال ۲۰۱۵ به مدار فرستاده شد. نخستین ماهواره ترکمنی موسوم به «TürkmenÄlem 52°E» بوده و پخش شبکه‌های تلویزیونی اچ‌دی و چندرسانه‌ای را انجام می‌دهد. تفاوت سیستم دومین ماهواره ترکمنی این است که در مدار پائین تر قرارگرفته و برای حوزه‌های اقتصاد ملی این کشور مانیتورینگ وضعیت کشاورزی، صنایع نفت و محیط‌زیست را انجام خواهد داد. علاوه بر توسعه تعاملات در بخش هوا و فضا و ازجمله ارائه خدمات، آموزش مهندسین فنی همچنین دو طرف در خصوص همکاری‌های متقابل درزمینهٔ های سوخت و انرژی، ساخت‌وساز، حمل‌ونقل و ... گفت‌وگو و تبادل‌نظر کردند. ​