1397/11/11

پرهیز از موازی کاری در پروژه‌های ساخت ماهواره با هماهنگی سازمان فضایی

رئیس گروه فضایی صا ایران بابیان این‌که درزمانی لازم بود تا سه پروژه ساخت ماهواره در دانشگاه‌ها اجرایی شود، گفت: «ولی امروزه لازم است با توجه به بودجه‌های محدود کشور تحقیقات فضایی جهت‌دهی شود.» عضو هیئت‌علمی دانشگاه تربیت مدرس اضافه کرد: «این امر موجب شده است که امروزه در ماهواره‌های مدار لئو همه پارامترها...
پرهیز از موازی کاری در پروژه‌های ساخت ماهواره با هماهنگی سازمان فضایی
رئیس گروه فضایی صاایران بابیان این‌که درزمانی لازم بود تا سه پروژه ساخت ماهواره در دانشگاه‌ها اجرایی شود، گفت: «ولی امروزه لازم است با توجه به بودجه‌های محدود کشور تحقیقات فضایی جهت‌دهی شود.»
دکتر عباسی آرند، عضو هیئت‌علمی دانشگاه تربیت مدرس و رئیس گروه فضایی صاایران سه‌شنبه در پنل تخصصی طراحی ماهواره که هم‌زمان با اولین همایش ملی فناوری فضایی و کاربردهای آن در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد، با اشاره به اینکه سابقه فعالیت‌های فضایی مربوط به ۲۰سال قبل است، دراین‌باره افزود: «ادامه مسیری که ۲۰سال قبل آغازشده بود، منجر به تولید سرمایه‌های دانشی از متخصصان، اساتید و محصولات دانش‌بنیان در این حوزه شده است.»
وی پرتاب ماهواره امید را از اولین اقدامات جدی کشور در حوزه فضایی دانست و دراین‌باره خاطرنشان کرد: «عملیاتی شدن این ماهواره و بعدازآن اجرای پروژه‌های طراحی و ساخت ماهواره‌های دیگر حاصل این همکاری‌ها بوده است.»
عضو هیئت‌علمی دانشگاه تربیت مدرس با تأکید بر اینکه فعالیت همه اجزای مؤثر در این حوزه منجر به بلوغ در بخش تحقیقات حوزه هوافضا شده است، اضافه کرد: «این امر موجب شده است که امروزه در ماهواره‌های مدار لئو همه پارامترها را در اختیارداریم و به نظر می‌رسد که فرصت آن فرارسیده است که تحقیقات خود را در مدار ژئو بیشتر کنیم.»
این نماینده صاایران بابیان اینکه در سال‌های اخیر ما در مرحله گذار از تحقیقات به کاربرد هستیم، یادآور شد: «نیاز ما ساخت ماهواره‌های کاربردی، قرار دادن آن در مدار و استفاده از این ماهواره‌ها در حوزه‌های صنعتی است تا از طریق آن بتوانیم نیازهای کشور را با ماهواره‌های بومی رفع کنیم.»
وی با اشاره به نقش سازمان فضایی در این زمینه، اضافه کرد: «سازمان فضایی می‌تواند با هماهنگ کردن شرکت‌ها، مجموعه‌های صنعتی و پژوهشگاه‌ها از موازی کاری در این عرصه جلوگیری به عمل آورد.»
عباسی آرند در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اجرای سه پروژه ساخت ماهواره در سه دانشگاه، اظهار کرد: در آن شرایط ایجاب می‌کرد که دانشگاه‌ها وارد ساخت ماهواره‌ها شوند، ولی امروزه لازم است تا جهت‌گیری‌ها در این زمینه مشخص شود؛ چراکه با توجه به بودجه‌های محدود بتوانیم بر اولویت‌ها سرمایه‌گذاری کنیم تا گام‌های بهتری برداشته شود.

داخلی | راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

همایش ملی فناوری فضایی و کاربردهای آن برگزار می‌شود

1397/11/06
همایش ملی فناوری فضایی و کاربردهای آن ۸تا ۱۰بهمن‌ماه جاری در دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار می‌شود. در راستای ارائه دستاوردهای علمی دانشجویان و متخصصان فضایی کشور، همایش ملی فناوری فضایی...

هدف از برگزاری همایش ملی فناوری فضایی، ایجاد یک همبستگی دوجانبه بین صنعت و دانشگاه است

1397/11/07
دکتر محمد سلیمانی، وزیر اسبق ارتباطات و فناوری اطلاعات و دبیر همایش فناوری فضایی و کاربردهای آن در گفت‌وگو با روابط عمومی سازمان فضایی، اظهار داشت:« بحث فضایی در کشور ما به دلیل وسعت جغرافیایی...

انجام مراحل پایانی ساخت سومین ماهواره علم و صنعت

1397/11/10
رئیس دانشگاه علم و صنعت بابیان این‌که ساخت ماهواره سوم این دانشگاه در مراحل پایانی قرار دارد، گفت: «امیدواریم از این دستاوردها در سایر بخش‌ها استفاده کنیم.» دکتر جبار علی ذاکری در اولین...

پربازدیدکننده ترین خبر

ایرباس خدمات کشاورزی دقیق بر پایه داده‌های ماهواره‌ای را توسعه می‌دهد

شرکت ایرباس دیفنس اند اسپیس (Airbus Defence and Space) خدمتی نوین به نام ورده (Verde) را که تحلیل‌هایی بر پایه داده‌های ماهواره‌ای برای پرورش محصولات کشاورزی ارائه می‌کند به سبد محصولات کشاورزی دقیق (Precision Farming) خود اضافه کرده است. برای این منظور از تصاویر ماهواره‌ای که به دقت بر زمین‌های کشاورزی منطبق و همچنین کاملاً ابر زدایی شده استفاده می‌شود. ورده قابلیت پایش فصلی را برای تشخیص ناهنجاری‌ها و همچنین بهینه‌سازی بازرسی میدانی زمین‌های کشاورزی، آبیاری، کاشت، کود دهی و حفاظت محصول فراهم می‌کند. همچنین با این خدمت نوین می‌توان تحلیل‌های طولانی مدت و چندساله برای انتخاب استراتژی‌های کشاورزی و مدیریت بر پایه توسعه پایدار انجام داد. ورده می‌تواند به همه مشاوران کشاورزی دقیق خدمات ارائه دهد، از کوچک‌ترین استارت‌آپ‌ها تا بزرگ‌ترین شرکت‌های تولید کود و بذر وماشین‌های کشاورزی.