1397/11/14

مریخ‌نورد کنجکاوی وارد فضایی جدید و ناشناخته از سیاره سرخ شد

مریخ‌نورد کنجکاوی در آستانه ورود به منطقه‌ای جدید در مریخ قرار دارد که سرشار از شگفتی و راز‌های جدید برای زمینی‌ها خواهد بود. کارشناسان اعلام کرده‌اند پس از یک سال اقامت در منطقه ورا رابین ریج (Vera Rubin Ridge) مریخ‌نورد کنجکاوی وارد محدوده جدیدی در سیاره مریخ شده است. مریخ‌نورد کنجکاوی ناسا (NASA)...
مریخ‌نورد کنجکاوی وارد فضایی جدید و ناشناخته از سیاره سرخ شد
مریخ‌نورد کنجکاوی در آستانه ورود به منطقه‌ای جدید در مریخ قرار دارد که سرشار از شگفتی و راز‌های جدید برای زمینی‌ها خواهد بود.
کارشناسان اعلام کرده‌اند پس از یک سال اقامت در منطقه ورا رابین ریج (Vera Rubin Ridge) مریخ‌نورد کنجکاوی وارد محدوده جدیدی در سیاره مریخ شده است.

مریخ‌نورد کنجکاوی وارد فضایی جدید و ناشناخته از سیاره سرخ شد

مریخ‌نورد کنجکاوی ناسا (NASA) در سال۲۰۱۲ بر سطح سیاره سرخ فرود آمده و تاکنون فاصله‌ای افزون بر ۱۷.۷کیلومتر را پیموده است، همچنین این مریخ‌نورد بر مناطق مرتفع سیاره مریخ نیز قدم گذاشته و به ارتفاعی افزون بر ۳۰۰متر از محل فرود خود دست‌یافته است.
در جریان کاوش‌های سال۲۰۱۷ مریخ‌نورد کنجکاوی شروع به کاوش در منطقه ورا رابین ریج کرد که درنتیجه آن در ماه ژوئن سال ۲۰۱۸ مولکول‌های آلی با حداقل طول عمر سه میلیارد ساله کشف شد، در ماه‌های اخیر مریخ‌نورد کنجکاوی به حفاری در منطقه راک هال (Rock Hall) پرداخته است.

مریخ‌نورد کنجکاوی وارد فضایی جدید و ناشناخته از سیاره سرخ شد

همچنین نشانه‌هایی از وجود آسیب و سوراخ شدگی در محل چرخ‌های مریخ‌نورد کنجکاوی براثر حرکت بر سطح مریخ در آخرین تصاویر دریافتی از مریخ‌نورد مشاهده می‌شود که دانشمندان در تلاش هستند با دگرگون کردن سرعت مریخ‌نورد از گسترش آن جلوگیری کنند.

مریخ‌نورد کنجکاوی وارد فضایی جدید و ناشناخته از سیاره سرخ شد

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

ناسا چشمان خود در سیاره مریخ را از دست می‌دهد

1397/11/01
راهپیمایی بر روی سطوح نوک‌تیز سیاره سرخ، مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity rover) را به انتهای اجباری مأموریت خود نزدیک کرده است. کارشناسان ناسا (NASA) در جدیدترین تصاویر دریافتی از مریخ که...

ناسا از مخزن سوخت غول آسای مسافر مریخ رونمایی کرد

1397/11/02
ناسا سال گذشته موتور SLS یا (سامانه پرتاب فضایی) را در مرکز فضایی «استنیس» می سی سی پی با موفقیت آزمایش کرد. حال نوبت به آن رسیده که مخزن اصلی ۶۰ متری آن را تست کند. این مخزن هیدروژن مایع...

پانزدهمین سالگرد فرود مریخ‌نورد فرصت در سیاره سرخ

1397/11/06
​جمعه 5 بهمن پانزدهمین سالگرد فرود مریخ‌نورد فرصت (Opportunity) در سیاره سرخ بود. این ابزار فضایی به دلیل طوفان‌های گردوغبار و نرسیدن آفتاب به پنل های خورشیدی آن از ژوئن۲۰۱۸ خاموش است. این...

پربازدیدکننده ترین خبر

چرا آمریکا به فعالیت‌های فضایی صلح‌آمیز دیگر کشورها برچسب نظامیگری می‌زند؟

سیروس برزو: برنامه‌های نظامی زیادی در آمریکا با پوشش‌های علمی انجام‌شده و می‌شود. شاید برای بسیاری این سؤال پیش بیاید که چطور پنتاگون (Pentagon) می‌تواند از یک ماهواره علمی یا کاوشگر دورپرواز یا مدارگرد که به دور ماه می‌چرخد، بهره‌برداری نظامی کند. برای روشن شدن این موضوع مثالی می‌آورم. برنامه لوناراربیتر (Lunar Orbiters) شامل ۵مدارگرد خودکار بود که از ۱۹۶۶تا۱۹۶۷ توسط آمریکا پرتاب شد تا سطح ماه را تصویربرداری کند. قبل از این‌که نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) بتواند اولین قدم خود را بر ماه بگذارد، ناسا سازمان فضایی آمریکا نیاز داشت محلی که آپولو-۱۱ به راحت فرود آید را دقیقاً مشخص کند. هر کاوشگر لوناراربیتر دارای دو دوربین بود و به‌جای فیلم ۳۵میلی‌متری استاندارد ماهواره‌ها، از فیلم ۷۰میلی‌متری استفاده می‌کردند که امروزه برای ساخت فیلم‌های آی‌مکس (IMAX) استفاده می‌شود. در این کاوشگر، فیلم در مقابل اسکنر خاصی قرار می‌گرفت سپس این اطلاعات از طریق امواج رادیویی به مراکز فضای ارتباطی ناسا در اسپانیا، استرالیا و آمریکا فرستاده می‌شد، جایی که داده‌ها روی نوار مغناطیسی ثبت شد. سپس توسط کارشناسان به شکل عکس‌های بسیار دقیق بازسازی می‌شد. این روش بعداً در ماهواره‌های جاسوسی استفاده شد و دیگر نیازی به ارسال فیلم‌ها از مدار زمین نبود.