1397/11/13

پیش بینی دقیق خشکسالی و آینده منابع آبی زیرزمینی با ماهواره

دانشمندان می‌گویند با بررسی تصاویر ماهواره‌ای جدیدتر و پیشرفته می‌توان دقیق‌تر به پیش‌بینی خشکسالی و خطراتی پرداخت که حیات‌وحش را تهدید می‌کند. تا به امروز بررسی شرایط روی زمین مانند تغییرات پوشش گیاهی شاخصی مناسب برای پیش‌بینی خشکسالی در سال‌های آتی بود، اما ماهواره‌های پیشرفته در حال گردش در حال فضا...
پیش بینی دقیق خشکسالی و آینده منابع آبی زیرزمینی با ماهواره

دانشمندان می‌گویند با بررسی تصاویر ماهواره‌ای جدیدتر و پیشرفته می‌توان دقیق‌تر به پیش‌بینی خشکسالی و خطراتی پرداخت که حیات‌وحش را تهدید می‌کند.
تا به امروز بررسی شرایط روی زمین مانند تغییرات پوشش گیاهی شاخصی مناسب برای پیش‌بینی خشکسالی در سال‌های آتی بود، اما ماهواره‌های پیشرفته در حال گردش در حال فضا به محققان امکان می‌دهند تا با دقتی بالاتر وضعیت منابع زیرزمینی را هم بررسی کرده و پیش‌بینی دقیق‌تری در مورد احتمال وقوع خشکسالی به عمل‌آورند.
یکی از این منابع زیرزمینی که با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای به‌دقت قابل‌بررسی است، جریان‌های آبی است. تغییرات سطح زمین به دنبال افزایش یا کاهش این منابع آبی از فاصله نزدیک قابل‌درک نیست. اما تصاویر ماهواره‌ای اطلاعات ذی‌قیمتی را در این زمینه در اختیار پژوهشگران قرار می‌دهند که مشخص خواهد کرد یک منطقه خاص تا چه حد با وقوع خشکسالی فاصله دارد. با پیش‌بینی خشکسالی می‌توان تبعات این پدیده را برای حیوانات، درختان و انسان‌ها نیز پیش‌بینی کرد.
آلمان و آمریکا برای استفاده از فناوری ماهواره‌ای در همین راستا در سال ۲۰۰۲ اجرای طرحی موسوم به گریس (GRACE) را آغاز کرده‌اند که در قالب آن دو ماهواره در مدار زمین و در نزدیکی دو قطب آن قرار گرفتند تا از وضعیت میدان جاذبه زمین نقشه‌برداری کنند.

خدمات و کاربردها | سنجش از دور |

نظر شما
اخبار مرتبط

طرح پایش و حفاظت از جنگل گلستان به وسیله فناوری فضایی اجرا می شود

1397/10/15
آذری جهرمی اظهار امیدواری کرد با همکاری مشترک سازمان حفاظت محیط زیست و با استفاده از فناوری فضایی و فناوری‌های حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات بیشتر از گذشته در حفظ محیط زیست و میراث ماندگار...

پربازدیدکننده ترین خبر

ارزیابی موقعیت کنونی استارت‌آپ‌های فضایی هند و فرصت‌های پیش رو

آنطور که به نظر می‌رسد استارت‌آپ‌های فضایی خصوصی هند در تنگنا قرار گرفته‌اند؛ از طرفی، ‌آژانس فضایی ملی هند (ISRO) سازمانی بسیار بزرگ است که کمک‌های مالی و قراردادی آن برای ادامه حیات بسیاری از استارت‌آپ‌ها امری ضروری به حساب می‌آید. از طرف دیگر، جنبه تجاری این سازمان که دائما نیز در حال رشد است، به عنوان رقیبی برای همین استارت‌آپ‌ها محسوب می‌گردد.