1397/11/16

تریلری از فیلم مستند و نفس‌گیر آپولو ۱۱

ماه جولای امسال، پنجاهمین سالگرد پرتاب فضاپیمای آپولو ۱۱ (Apollo11) است. فضاپیمایی که برای اولین بار، پای انسان به کره ماه را باز کرد و تاریخ‌ساز شد. این فضاپیما در تاریخ ۲۰ جولای ۱۹۶۹ ساعت ۲۰: ۱۸ به فضا پرتاب شد و نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) در تاریخ ۲۱ جولای ساعت ۲: ۵۶ ثانیه قدم به کره ماه گذاشت. ناسا...
تریلری از فیلم مستند و نفس‌گیر آپولو ۱۱

ماه جولای امسال، پنجاهمین سالگرد پرتاب فضاپیمای آپولو ۱۱ (Apollo11) است.
فضاپیمایی که برای اولین بار، پای انسان به کره ماه را باز کرد و تاریخ‌ساز شد. این فضاپیما در تاریخ ۲۰ جولای ۱۹۶۹ ساعت ۲۰: ۱۸ به فضا پرتاب شد و نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) در تاریخ ۲۱ جولای ساعت ۲:۵۶ قدم به کره ماه گذاشت.
ناسا برای پنجاهمین سالگرد پرتاب آپولو ۱۱ برنامه‌های ویژه‌ای دارد که احتمالاً یکی از آن‌ها، رونمایی از فیلم مستند آپولو ۱۱ باشد.
فیلمی که از روی آرشیوی دست‌نخورده‌ای از صدها قطعه فیلم و عکس اختصاصی ناسا ساخته‌شده است و رسانه‌ها می‌گویند بسیار دیدنی، خیره‌کننده، غافلگیرکننده و شگفت‌انگیز خواهد بود.
چون تا چند ماه پیش، هیچ‌کس خبر نداشت سازمان فضانوردی ایالات‌متحده چنین آرشیو بکر و بزرگی از مأموریت فضاپیمای آپولو ۱۱ دارد.
آرشیوی مملو از عکس‌ها و فیلم‌های حین ساخت این فضاپیما، مراحل آماده‌سازی پرتاب و لحظات غرش به‌سوی آسمان، تماس‌ها و پیام‌های واقعی ۳ سرنشین آن از فضا برای زمین و البته فیلم‌هایی از نیل آرمسترانگ و باز آلدرین که پا به کره ماه گذاشتند.
باز کردن آرشیوی پس از ۵۰ سال
ناسا در هنگام آماده‌سازی آپولو ۱۱، قراردادی با شرکت فیلم‌سازی MGM Studios می‌بندد تا تمام بخش‌ها و مراحل کار را مستندسازی کند.
علاوه بر اینکه شرکت MGM Studios باده‌ها عکاس و فیلم‌بردار در تمام صحنه‌های این اتفاق تاریخی حضورداشته است؛ یکی از فضانوردها را آموزش می‌دهد با دوربین Todd-AO 70mm کار کند تا فیلم‌هایی از فضا، قدم نهادن به کره ماه و چشم‌اندازهای خارج از جو زمین ضبط کند.
بنابراین، فیلم‌هایی از آماده شدن خدمه فضاپیما، صحبت با آن‌ها، سوارشدن و همین‌طور فضای ملتهب اداره فضانوردی امریکا طی پرتاب آپولو ۱۱ در دست است که تاکنون هیچ‌گاه رسانه‌ای نشدند و ما در فیلم «آپولو ۱۱» برای اولین بار تماشا می‌کنیم.
گفته می‌شود بیش از ۱۱ هزار ساعت صدا و هزاران عکس آرشیوی برای ساخت مستند بلند آپولو ۱۱ استفاده‌شده است و تیمی متشکل از ۱۲ مستندساز حرفه‌ای روی آن کارکردند.
یکی از خبرنگاران هالیوود می‌گوید: «آپولو ۱۱ فیلمی نفس‌گیر است چون بسیاری از صحنه‌های آن را برای اولین بار پس از ۵۰ سال تماشا می‌کنید.»
همان‌طور که گفتیم، احتمالاً این فیلم به مناسبت پنجاهمین سالگرد پرتاب آپولو ۱۱ به فضا در سال ۱۹۶۹ تا چند ماه دیگر رونمایی و اکران شود. می‌توانید در زیر اولین تریلر این فیلم مستند را تماشا کنید:

 

منبع: یک پزشک

تاریخ و فرهنگ فضایی جهان | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما
اخبار مرتبط

فضانورد آپولو ۸: سفر انسان به مریخ احمقانه است

1397/10/05
یکی از اولین فضانوردانی که به دور ماه چرخید به رادیو ۵ بی‌بی‌سی گفت نقشه سفر انسان به مریخ احمقانه است. بیل آندرس (Bill Anders) خلبان ماژول ماه فضاپیمای آپولو ۸ و اولین انسانی که از مدار...

پربازدیدکننده ترین خبر

چرا آمریکا به فعالیت‌های فضایی صلح‌آمیز دیگر کشورها برچسب نظامیگری می‌زند؟

سیروس برزو: برنامه‌های نظامی زیادی در آمریکا با پوشش‌های علمی انجام‌شده و می‌شود. شاید برای بسیاری این سؤال پیش بیاید که چطور پنتاگون (Pentagon) می‌تواند از یک ماهواره علمی یا کاوشگر دورپرواز یا مدارگرد که به دور ماه می‌چرخد، بهره‌برداری نظامی کند. برای روشن شدن این موضوع مثالی می‌آورم. برنامه لوناراربیتر (Lunar Orbiters) شامل ۵مدارگرد خودکار بود که از ۱۹۶۶تا۱۹۶۷ توسط آمریکا پرتاب شد تا سطح ماه را تصویربرداری کند. قبل از این‌که نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) بتواند اولین قدم خود را بر ماه بگذارد، ناسا سازمان فضایی آمریکا نیاز داشت محلی که آپولو-۱۱ به راحت فرود آید را دقیقاً مشخص کند. هر کاوشگر لوناراربیتر دارای دو دوربین بود و به‌جای فیلم ۳۵میلی‌متری استاندارد ماهواره‌ها، از فیلم ۷۰میلی‌متری استفاده می‌کردند که امروزه برای ساخت فیلم‌های آی‌مکس (IMAX) استفاده می‌شود. در این کاوشگر، فیلم در مقابل اسکنر خاصی قرار می‌گرفت سپس این اطلاعات از طریق امواج رادیویی به مراکز فضای ارتباطی ناسا در اسپانیا، استرالیا و آمریکا فرستاده می‌شد، جایی که داده‌ها روی نوار مغناطیسی ثبت شد. سپس توسط کارشناسان به شکل عکس‌های بسیار دقیق بازسازی می‌شد. این روش بعداً در ماهواره‌های جاسوسی استفاده شد و دیگر نیازی به ارسال فیلم‌ها از مدار زمین نبود.